Przejdź do zawartości

Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)
Wykonawcy albumu koncertowego
Beth Gibbons, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Krzysztof Penderecki
Wydany

29 marca 2019

Nagrywany

29 listopada 2014

Gatunek

muzyka współczesna[1]

Długość

48:08 (CD, DVD)
48:55 (digital download)

Wydawnictwo

Domino Recording Company[1]

Oceny
Patrz sekcja „Odbiór”
Album po albumie
Beth Gibbons
Out of Season
(2002)
Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)
(2019)
Lives Outgrown
(2024)

Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs) Op. 36album koncertowy Beth Gibbons i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, wydany (w kilku wersjach) 29 marca 2019 roku przez wytwórnię Domino Recording Company. Zawiera rejestrację koncertu z 29 listopada 2014 roku.

13 kwietnia 2019 roku album zadebiutował na 1. miejscu listy Classical Albums tygodnika Billboard.

Album[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas koncertów Portishead w Krakowie w 2013 roku promotor koncertu Filip Berkowicz dostrzegł w Gibbons potencjał do roli sopranistki w III symfonii Góreckiego. Dzieło to, zatytułowane „Symfonia pieśni żałosnych”, okazało się na początku lat 90. nieoczekiwanym hitem zarówno w teatrze, jak i poza nim, głównie dzięki nagraniom Dawn Upshaw i London Sinfonietta, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy[2].

Nagranie III symfonii Góreckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego z Beth Gibbons jako solistką zostało zarejestrowane 29 listopada 2014 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Gibbons starannie przygotowywała się do tego występu. Nauczyła się tekstu, mimo że nie mówiła ani słowa po polsku. Brała także lekcje najpierw u Caroline Jaya-Ratnam w Anglii, a później u Anny Marchwińskiej w Polsce, gdyż jej głos alt, jest niższy od sopranu, przewidzianego przez kompozytora. Marchwińska nauczyła Gibbons również poprawnej wymowy tekstu[3].

Zarejestrowany materiał ukazał się płycie nakładem brytyjskiej wytwórni Domino Recording Company w formacie CD, DVD oraz jako winyl. Gibbons była jednym ze współproducentów płyty – pierwszej z jej wokalem od 2008 roku. Film z koncertu, wyprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, został pokazany między innymi w Londynie, Paryżu, Sydney, Madrycie i w Warszawie[4].

Płyta winylowa została umieszczona w rozkładanej okładce typu gatefold z dołączoną 16-stronicową książeczką i kartą do pobrania. Wersja deluxe wydawnictwa winylowego zawiera bonusowy film koncertowy DVD (w kartonowym etui) oraz limitowaną edycję wysokiej jakości odbitek fotograficznych podpisanych przez Beth Gibbons.

Płytę Gibbons zadedykowała swojej matce, Jane.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Opinie krytyków[edytuj | edytuj kod]

Album otrzymał następujące oceny średnie w serwisach agregujących recenzje: 81/100 w Album of the Year (na podstawie 12 recenzji krytycznych)[6], 8.0/10 w AnyDecentMusic? (na podstawie 12 recenzji)[7] i 84/100 w Metacritic z komentarzem „powszechne uznanie” (na podstawie 13 recenzji)[8].

Zdaniem Heather Phares z AllMusic zaangażowanie zaowocowało wykonaniem, które „jest autentyczne dla ducha dzieła i jej własnej muzyki. Powolne, medytacyjne kompozycje III Symfonii przekazują głęboki smutek rozdzielonych matek i dzieci, dzięki czemu Gibbons jest inspirującym wyborem, aby podejść do tego dzieła z innej perspektywy”. Choć interpretacja wokalistki Portishead różni się od wszystkiego innego w jej dorobku, to III Symfonia Góreckiego jest – według recenzentki – „wzruszającym przykładem gotowości Gibbons do podążania ze swoją muzyką w nieoczekiwanych, ale ostatecznie zwycięskich, kierunkach”[9].

Eamon Sweeney z dziennika The Irish Times twierdzi, że „mimo że śpiewa po polsku, wyjątkowy głos Gibbons jest niewątpliwie bristolski. To zupełnie inny świat niż wczesny, nagrodzony Mercury Music Prize, przebojowy album Dummy, który stał się ścieżką dźwiękową wieczornych przyjęć w połowie lat 90., ale ma to sens[12].

„Wokalistka Portishead nie jest wyszkoloną sopranistką, ale jej udręczony styl wydobywa niesamowitą desperację utworu” – zauważa John Lewis z dziennika The Guardian dodając, iż każde nagranie tej symfonii do tej pory wykonywane było przez zawodową sopranistkę, między innymi: Stefanię Woytowicz, Zofię Kilanowicz, Dawn Upshaw, Christine Brewer i Susan Gritton. Jednak „cicha, demotyczna wrażliwość Gibbons sprawia, że jest to [wykonanie] zarówno bardziej wstrząsające, jak i emocjonalnie angażujące”[11].

Mischa Pearlman z magazynu Under the Radar jest zdania, że w tym wykonaniu symfonii Góreckiego „głos Gibbonsa doskonale uzupełnia muzykę. Lamentuje nad śmiertelnością ludzkości zarówno z przerażeniem, jak i spokojnym lękiem, niosąc nas przez naszą egzystencję, aż do momentu, gdy, podobnie jak ostatnia nuta tej kompozycji, po prostu znika”[17].

Ben Hogwood z magazynu musicOMH jest zdania, że Gibbons i Penderecki „zasługują na ogromne uznanie za swoje podejście, które jest jednocześnie zdecydowanie przestudiowane, ale także chwalebnie instynktowne”, a Gibbons „dociera do samego serca muzyki i sposobu jej tworzenia całym swoim sercem”[2]. Wtóruje mu Elisabeth Woronzoff z PopMatters, według której występ Gibbons jako sopranistki w Symphony of Sorrowful Songs jest „równie poruszający, co imponujący”[14].

Jayson Greene z magazynu Pitchfork analizując wykonanie III symfonii Góreckiego i udział w nim Gibbons zauważył, że „jej głos, od momentu pojawienia się nad zapierającą dech w piersiach mgłą smyczków w pierwszej części, jest wciągający i bliski uchu”. Jeden z tekstów symfonii jest głosem ma kobiety wołającej o swoje zamordowane dziecko, a Gibbons „wydobywa to drżące niebezpieczeństwo akurat na powierzchnię”. W podsumowaniu autor stwierdza, że „jest coś wspaniałego w tym, co osiągnęli Gibbons, Penderecki i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia: Udało im się sprawić, że Symfonia pieśni żałosnych jest mroczna, a nawet grozna”[13].

Również Simon Tucker z magazynu Louder Than War zwraca uwagę na energię wykonawczą Beth Gibbons, która „pozwala słuchaczom nie mówiącym po polsku natychmiast zespolić się z tematami i emocjami, które wywołuje tekst. Jest to wykonanie przesiąknięte patosem i kruchym pięknem. Beth Gibbons idealnie pasuje do tej tematyki i to nie dlatego, że jest naturalnie utalentowaną wokalistką, ale bardziej dlatego, że brzmi tak, jakby rozdzierała się na strzępy, by osiągnąć pewne nuty i emocjonalne szczyty[18].

„Wyjątkowe brzmienie tego nowego nagrania – z Krzysztofem Pendereckim dyrygującym Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Beth Gibbons, upiornym głosem Portishead – wynika z faktu, że przywraca ono utwór, podkreślając jego iluzoryczną naturę, do tego, co zawsze było tylko rzeczą, nagością, blizną” – ocenia Evan Coral z Tiny Mix Tapes[15].

Toni Hennig z laut.de stwierdza, że Gibbons „dokłada wszelkich starań, aby uchwycić głęboką emocjonalność tego dzieła, co niekoniecznie zawsze jej się udaje”[3].

Listy tygodniowe[edytuj | edytuj kod]

2019
Kraj Lista Pozycja
Austria Ö3 Austria Top 40 58[19]
Belgia Ultratop (Flandria) 23[20]
Belgia Ultratop (Walonia) 36[21]
Francja SNEP 78[22]
Niemcy Offizielle Deutsche Charts 25[23]
Portugalia AFP 28[24]
Stany Zjednoczone Classical Albums 1[25]
Szkocja Scottish Albums Chart 15[26]
Szwajcaria Hitparade.ch 44[27]
Wielka Brytania UK Albums Chart 35[28]
Wielka Brytania UK Independent Albums 5[29]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Henryk Górecki - Beth Gibbons, Polish National Radio Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki – Symphony No. 3 (Symphony Of Sorrowful Songs) Op. 36. Discogs. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  2. a b c Ben Hogwood: Beth Gibbons & the Polish National Radio Symphony Orchestra / Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3. musicOMH. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  3. a b c Toni Hennig: Beth Gibbons & The Polish National Radio Symphony Orchestra – Henryk Górecki: Symphony No. 3. laut.de. [dostęp 2024-05-29]. (niem.).
  4. Premiera "Symfonii pieśni żałosnych" Góreckiego z udziałem Beth Gibbons. kultura.onet.pl. [dostęp 2024-05-30].
  5. Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra Conducted By Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 "Symphony Of Sorrowful Songs" Op. 36. Discogs. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  6. a b Album of the Year: Polish National Radio Symphony Orchestra, Beth Gibbons & Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 "Symphony of Sorrowful Songs" Op. 36. Album of the Year. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  7. a b AnyDecentMusic?: Beth Gibbons and the Polish National Radio Symphony Orchestra: Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony Of Sorrowful Songs). AnyDecentMusic?. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  8. a b Metacritic: Henryk Górecki: Symphony No. 3 "Symphony of Sorrowful Songs" (Live) by Beth Gibbons. Metacritic. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  9. a b Heather Phares: Henryk Górecki: Symphony No. 3 "Symphony of Sorrowful Songs" – Beth Gibbons / Krzysztof Penderecki / Polish Radio Symphony Orchestra. AllMusic. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  10. Paul Blinov: Beth Gibbons and the Polish National Radio Symphony Orchestra. Exclaim!. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  11. a b John Lewis: Henryk Górecki: Symphony No 3 review – minimalism made humane. The Guardian. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  12. a b Eamon Sweeney: Beth Gibbons: Henryk Górecki’s Symphony No 3 review – Sublime. The Irish Times. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  13. a b Jayson Greene: Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs): Beth Gibbons / Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki. Pitchfork. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  14. a b Elisabeth Woronzoff: Portishead’s Beth Gibbons Collaborates with the Polish National Radio Symphony to Celebrate the Work of Henryk Górecki. PopMatters. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  15. a b Evan Coral: Beth Gibbons / Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs). Tiny Mix Tapes. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  16. Laura Barton. BETH GIBBONS Lives Outgrown. „Uncut”. June 2024 Take 326, s. 22, 24, June 2024. London: IPC Media. ISSN 1368-0722. [dostęp 2024-05-29]. (ang.). 
  17. a b Mischa Pearlman: Beth Gibbons and the Polish National Radio Symphony Orchestra – Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs). Under the Radar. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  18. Simon Tucker: Beth Gibbons and the Polish National Radio Symphony Orchestra: Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs) Conducted By Krzysztof Penderecki – album review. Louder Than War. [dostęp 2024-05-30]. (ang.).
  19. Austrian Charts: Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki - Henryk Górecki: Symphony No. 3 / Symphony Of Sorrowful Songs op. 36. austriancharts.at. [dostęp 2024-05-29]. (niem.).
  20. Ultratop Belgian Charts: Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 / Symphony Of Sorrowful Songs op. 36. ultratop.be. [dostęp 2024-05-29]. (niderl.).
  21. Ultratop Belgian Charts: Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 / Symphony Of Sorrowful Songs op. 36. www.ultratop.be. [dostęp 2024-05-29]. (fr.).
  22. Les Charts: BETH GIBBONS AND THE POLISH NATIONAL RADIO SYMPHONY ORCHESTRA / KRZYSZTOF PENDERECKI - HENRYK GÓRECKI: SYMPHONY NO. 3 / SYMPHONY OF SORROWFUL SONGS OP. 36 (ALBUM). lescharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (fr.).
  23. GfK Entertainment: Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 / Symphony Of Sorrowful Songs op. 36. offiziellecharts.de. [dostęp 2024-05-29]. (niem.).
  24. Portuguese Charts: BETH GIBBONS AND THE POLISH NATIONAL RADIO SYMPHONY ORCHESTRA / KRZYSZTOF PENDERECKI – HENRYK GÓRECKI: SYMPHONY NO. 3 / SYMPHONY OF SORROWFUL SONGS OP. 36 (ALBUM). portuguesecharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (fr.).
  25. Billboard: Beth Gibbons | Classical Albums. Billboard.com. [dostęp 2024-05-30]. (ang.).
  26. Official Charts Company: Official Scottish Albums Chart: 5 April 2019 - 11 April 2019. officialcharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  27. Hitparade.ch: Beth Gibbons And The Polish National Radio Symphony Orchestra / Krzysztof Penderecki – Henryk Górecki: Symphony No. 3 / Symphony Of Sorrowful Songs op. 36. swisscharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (niem.).
  28. Official Charts Company: Official Albums Chart Top 100: 5 April 2019 - 11 April 2019. officialcharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).
  29. Official Charts Company: Official Independent Albums Chart: 5 April 2019 - 11 April 2019. www.officialcharts.com. [dostęp 2024-05-29]. (ang.).