Przejdź do zawartości

Henryka Beyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mzungu (dyskusja | edycje) o 01:50, 22 mar 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Bukiet kwiatów w wazonie, 1827

Henryka Zofia Maria Beyer z Minterów, (pierwotnie: Henriette Sophie Marie, ur.7 marca 1782, Szczecin – zm. 24 października 1855, Chrzanów), najmłodsza siostra Wilhelma Mintera, architekta – niemiecka malarka działająca w Polsce.

Życiorys

Początkowo pobierała nauki u malarza Petera Schmidta ze Szczecina. W roku 1805 przeniosła się do Berlina do brata Karola Fryderyka i pobierała nauki u sławnego wówczas malarza kwiatów i dyrektora KPM – Königliche Porzellan-Manufaktur, Gottfrieda Wilhelma Volkera.

W 1811 zamieszkała w Warszawie, gdzie szkoliła się u Antoniego Brodowskiego. W roku 1813 poślubiła dyrektora warszawskiej loterii Jana Gottlieba Wilhelma Beyera (zm. 1819), przechodząc z wiary luterańskiej na kalwinizm. Mieli trzech synów, w roku 1818 urodził się najmłodszy Karol Adolf, później znana postać warszawska. Wcześnie owdowiała, Henryka musiała utrzymać trzech synów i w 1824 roku otworzyła w Warszawie szkołę malarstwa i rysunku dla kobiet. Prowadziła ją do roku 1833. Malowała martwe natury, głównie akwarele, zwykle w ciemnych ciepłych kolorach. Sygnowała je Hka Beyer.

Pochowana obok synów na cmentarzu kalwińskim w Warszawie (kw. E, rząd 3, nr 13). Poeta Stanisław Jachowicz uczcił jej pamięć następującym wierszem wniesionym do nekrologu: Prosta jak kwiatek, co go malowała/W niebiańskie strojny klejnoty,/Prawda w jej słowie, a w czynach jej – chwała,/W życiu zachęta do cnoty.

Bibliografia