Herb Kurozwęk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herb Kurozwęk i dawnej gminy Kurozwęki, przedstawia białego koguta o złotym orężu, obróconego w prawo, w czerwonym polu tarczy. Kogut będący godłem herbowym Kurozwęk, zwany w języku staropolskim kurem, znajduje się również na pieczęci miejskiej Kurozwęk z XVI wieku. Pieczęć ta, przechowywana w archiwum gminnym, przedstawia opisaną tu tarczę herbową z godłem, zamieszczoną wewnątrz otaczającego ją napisu: "SIGI(LLVM) CIV(IVM DE) KVROZ (WANKI)". Istnieje ponadto jeszcze drugi tłok pieczętny, pochodzącej z XVIII wieku piczęci miejskiej Kurozwęk, wyobrażający w owalnej tarczy kogut z głową zwróconą w prawą heraldycznie stronę, otoczonego wypisaną dookoła legendą: "SIGILVM OPPIDI KVROZ(WANKI)".

Na temat kreacji starego miejskiego herbu z kogutem, nie można obecnie powiedzieć nic pewnego, poza tym że jego inspiracją mógł być polski herb rycerski noszący proklamę - Kur Biały[1]. Jako o herbie mówiącym, pisze o nim Henryk Seroka, wnioskując z mogącego mylić założenia, że skoro ów herb miejski, nie był powtórzeniem herbu rycerskiego Kurozwęckich - Poraja, to od innych rycerskich herbów wywodzić się chyba nie mógł.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Herb miejski Kurozwęk na pieczęci z XVI wieku. [dostęp 2016-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-02)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Henryk Seroka: Herby miast małopolskich do końca XVIII wieku. Warszawa: Wydawn. "DiG", 2002, s. 222-223. ISBN 83-7181-233-7, ISBN 978-83-7181-233-0.