Herb Nigerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Nigerii

Herb Nigerii został ustanowiony 20 maja 1960 roku przez królową Elżbietę II. W niezmienionej poza mottem formie funkcjonuje do chwili obecnej pomimo zaistniałych zmian politycznych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W czarnym polu tarczy srebrne faliste godło przypominające swoim kształtem figurę zaszczytną zwaną „rosochą”. Tarczę zwieńcza biało-zielony zawój. W klejnocie czerwony orzeł w prawo. Herb oparty na postumencie w formie ukwieconego trawnika, z zamieszczoną na szarfie dewizą będącą narodowym mottem Nigerii: Unity and Faith, Peace and Progress („Jedność i Wiara, Pokój i Postęp”; do 1978 roku: Peace, Unity, Freedom – „Pokój, Jedność, Wolność”). Herb podtrzymują dwa wspięte białe rumaki[1].

Symbolika elementów herbu[edytuj | edytuj kod]

Srebrna figura w kształcie litery Y symbolizuje dwie główne rzeki przepływające przez Nigerię: Niger i Benue. Są one głównymi śródlądowymi nigeryjskimi ciekami wodnymi, które zlewają się w mieście Lokoja.

Czarna tarcza stanowi aluzję do żyznej gleby Nigerii, podczas gdy dwa konie reprezentują godność mieszkańców kraju. Orzeł reprezentuje siłę. Kwiaty na trawiastym postumencie to kostowce z gatunku Costus spectabilis będącego narodowym kwiatem Nigerii i spotykanego na całym jej obszarze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EMBLEM | Nigeria's 50th Independence [online], archive.is, 6 maja 2011 [dostęp 2019-12-31].