Herb Płocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Płocka
Herb Płocka
Typ herbu miejski
Wprowadzony XIV w.
Warianty
Wielki Reprezentacyjny Herb Płocka
Wielki Reprezentacyjny Herb Płocka
Wprowadzony 29 lipca 2004 r.
Opis herbu Wielki Reprezentacyjny Herb Miasta przedstawia się następująco: wersja podstawowa Herbu Miasta Płocka, nad którym umieszczona jest stylizowana korona z sarkofagu królewskiego Katedry Płockiej, po obydwu stronach Herbu umieszczono szarfy o barwach Miasta. Pod Herbem na gałązce zawieszone są dwa odznaczenia bojowe: Krzyż Grunwaldu III kl. za męstwo Płocczan w czasie II wojny światowej oraz Krzyż Walecznych za obronę Płocka w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Pod odznaczeniami na białej wstędze umieszczono dewizę w języku łacińskim „Virtute et labore augere” (”męstwem i pracą ubogacać”).

Herb Płocka – jeden z symboli miejskich Płocka.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta Płocka nawiązuje do wizerunków na tłoku pieczęci miasta z XIV wieku. Na czerwonej tarczy herbowej widnieje w części dolnej mur obronny z otwartą bramą, a w górnej – fronton katedry z czarną rozetą zwieńczonej złotym krzyżem i dwiema wieżami ze stożkowymi niebieskimi dachami ozdobionymi złotymi kulami.

Od 1991 miasto posiada także Wielki Reprezentacyjny Herb (ustalony przez Radę Miasta), zwieńczony u góry koroną królewską, u dołu z dwoma krzyżami: Krzyżem Walecznych i Krzyżem Grunwaldu III klasy oraz łacińską dewizę miasta: Virtute et labore augere, czyli wzbogacać męstwem i pracą.

Herb umieszczono m.in. na tympanonie płockiego ratusza[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak: Mazowsze Północne. Warszawa: Sport i Turystyka, 1998, s. 585. ISBN 83-7200-144-8.