Herb Ryglic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Ryglic
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Ryglic – jeden z symboli miasta Ryglice i gminy Ryglice w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w czerwonej tarczy herbowej złoty miecz ostrzem w górę, ponad nim złota korona, po bokach miecza dwie połówki złotego koła z ośmioma złotymi kolcami.

Koło i miecz stanowią atrybuty męczeńskiej śmierci św. Katarzyny, korona nawiązuje do jej królewskiego pochodzenia. Przepołowienie koła nawiązuje do zniszczenia narzędzi tortur podczas egzekucji świętej. Wzór koła oparto na herbarzu Bellenville, powstałego w drugiej połowie XIV wieku[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nie zachowały się wizerunki herbu ani pieczęcie miejskie z godłem Ryglic z okresu 1824-1934. W związku z tym, po odzyskaniu praw miejskich w 2001, sięgnięto po pieczęć parafialną miejscowego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny. Wzór na zlecenie gminy Ryglice opracował Zakład Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został on przyjęty na posiedzeniu Rady Gminy 26 marca 2001. Autorką projektu graficznego była Barbara Widłak[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCHWAŁA NR XXXII/216/13 RADY MIEJSKIEJ W RYGLICACH z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Ryglice. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-18].
  2. a b Symbole i Insygnia. ryglice.pl. [dostęp 2020-10-18].