Herb powiatu gryfickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb powiatu gryfickiego

Herb powiatu gryfickiego stanowi tarcza herbowa dwudzielna w skos, dzielona od lewego górnego rogu, o stosunku wysokości do szerokości 1 : 0,75, w dolnej części w kształcie łuku. W górnej lewej części tarczy (heraldycznie) w srebrnym (białym) polu znajduje się czerwony gryf skierowany w prawo (heraldycznie), którego dziób i szpony są w kolorze złotym (żółtym). W polu błękitnym umieszczonych jest osiem złotych (żółtych) lilii nawiązujących do lilii Świętopełka, symbolizujących gminy wchodzące w skład powiatu[1].

Czerwony gryf pomorski to symbol ziemi gryfickiej pochodzący od herbu Gryfitów, podobnie jak herb Gryfic, herb Trzebiatowa oraz herb Płotów.

Herb został ustanowiony w 2000 roku[1]. Twórcą herbu jest Centrum Heraldyki Polskiej pod patronatem Fundacji Tradycji Rzeczypospolitej, który wykonał projekt na podstawie zawartej z powiatem gryfickim umowy. Prawa autorskie i majątkowe dotyczące herbu i flagi zostały przeniesione na powiat gryficki[2].

Marginalia[edytuj | edytuj kod]

Na herbie jest 8 lilii symbolizujących 8 gmin, jednak obecnie w skład powiatu wchodzi 6 gmin. Wynika to z faktu powstania w 2002 roku powiatu łobeskiego i odłączenia się gminy Resko i gminy Radowo Małe, które w podziale administracyjnym do 1975 roku też nie należały do powiatu gryfickiego, podobnie jak gmina Płoty należąca obecnie do powiatu. W herbie nie wprowadzono zmian, przez wzgląd na historię[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Uchwała nr XIV/82/2000 Rady Powiatu Gryfickiego z dnia 15 lutego 2000 roku ws. uchwalenia herbu i flagi powiatu. Starostwo Powiatu Gryfickiego
  2. a b Symbole powiatu (pol.). Starostwo Powiatowe w Gryficach, 06.07.2008. [dostęp 02.03.2009].