Herbaciarnia na Kehlsteinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herbaciarnia na Kehlsteinie
Budynek od frontu
Tunel do windy prowadzącej do herbaciarni

Herbaciarnia na Kehlsteinie org. (niem. Kehlsteinhaus, ang. Eagle’s Nest – Orle Gniazdo) – prezent urodzinowy NSDAP na 50. urodziny Adolfa Hitlera.

Obiekt został wybudowany jako jedno z założeń kompleksu rezydencji Hitlera, Bormanna, Goeringa i ich zaplecza, wznoszonych od 1933 do końca II wojny światowej ze środków tzw. Fundacji Hitlera w rejonie Berchtesgaden.

 Osobny artykuł: Kehlsteinstrasse.

Miejsce budowy – zachodni skraj grzbietu Kehlstein górującego w prawo nad Berghofem i willowo-schroniskowy styl budynku, wybrał osobiście Bormann. Do obiektu prowadzi specjalnie w tym celu wybudowana, kręta, wąska asfaltowa szosa długości 6,5 kilometra zakończona parkingiem na wysokości 1710 m n.p.m. Z parkingu, po przejściu 126 metrów skalnej sztolni, dochodzi się do wykończonej w mosiądzach windy, którą po pokonaniu 124 metrów dojeżdża się na wysokość 1834 m n.p.m. bezpośrednio do willi. Cała inwestycja trwała 13 miesięcy i pochłonęła 30 milionów reichsmarek.

Hitler był w herbaciarni nie więcej niż 10 razy, w większości przy okazji wizyt zagranicznych gości, jakie przyjmował w Berghofie. Każdorazowy pobyt nie przekraczał 30 minut, co Hitler tłumaczył złym samopoczuciem na tej wysokości.

W czasie wojny obiekt nie uległ żadnym zniszczeniom i został zdobyty bez jednego wystrzału. Co do zdobywców źródła nie są jednomyślne i wskazują na żołnierzy amerykańskich z dwóch różnych jednostek:

Po wojnie do roku 1960, obiekt był używany przez aliantów zachodnich jako placówka telekomunikacyjna, a po tej dacie zwrócony władzom Bawarii. Aktualnie wykorzystywany jest jako restauracja i historyczne centrum informacyjne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]