Flaga Francji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Flaga narodowa Flaga Francji

Flaga Francji – to flaga Republiki Francuskiej, która powstała w końcu XVIII wieku.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Republiki Francuskiej zwana też Tricolore jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony.

Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.

W czasie wprowadzania obecnie obowiązującej flagi Francji interpretacja znaczenia i symboliki kolorów flagi głosiła, iż barwa biała oznacza króla, barwa niebieska - szlachtę, zaś barwa czerwona - lud; kolory te, umieszczone na fladze symbolizować miały równość tych grup społecznych i wskazywać na ich równorzędny status.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niebiesko-biało-czerwona flaga państwowa Francji swymi korzeniami sięga rewolucji francuskiej. Wprowadzono ją w 1789, kiedy król dodał białą barwę kokardy dynastii Burbonów do barw herbowych Paryża. Następnie zmieniały kolejność kolorów, by ostatecznie 15 lutego 1794 pozostawić je na obecnych.

W 1815 roku powrócono do białej flagi (czasy restauracji). W okresie monarchii lipcowej przywrócono flagę trójkolorową. 5 marca 1848 na barykadach używano czerwonych sztandarów jako symbolu rewolty.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Proporcje flagi 2:3.

Kolory:

  • niebieski A 503 można przyjąć jako Pantone 282c
  • biały A 665
  • czerwony A 805 można przyjąć jako Pantone 186c

Zwymiarowana flaga Francji

Do czasów Napoleona I stosunek szerokości pasów wynosił 30:33:37 (takie pasy na łopoczącej fladze wydają się równej szerokości), tak jak poniżej. Taki jest też do dziś stosunek szerokości pasów na banderze Francji.

Flaga Francji 30/33/37

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]