Herkules z Teatru Pompejusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herkules
Hercules
Ilustracja
Autor

anonim

Rodzaj

posąg

Data powstania

II–III wiek

Medium

brąz, złoto

Wymiary

383 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Watykan

Lokalizacja

Museo Pio-Clementino

Herkules z Teatru Pompejusza (wł. L’Ercole del Teatro di Pompeo, Ercole Mastai) – rzeźba rzymska z brązu z II wieku, odnaleziona w 1864 roku, znajdująca się w kolekcji Museo Pio-Clementino.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że posąg, przedstawiający Herkulesa, mógł zdobić świątynię Wenus Zwycięskiej w tak zwanej summa cavea Teatru Pompejusza w Rzymie. Odnaleziono go na dziedzińcu Palazzo Pio Righetti w pobliżu Campo de’ Fiori. W momencie odkrycia rzeźba leżała poziomo wewnątrz wykopu, przykrytego płytą trawertynową. Na płycie wyryte były litery F C S (łac. Fulgur Conditum Summanium)[1]. Oznacza to, że posąg został uderzony piorunem. Zgodnie z rzymskim zwyczajem ludzie i przedmioty trafione przez piorun nie były palone, ale chowane na miejscu i traktowane jako święte (łac. bidentalia). Przy tej okazji składano też ofiarę z owcy[2][3]. Pietro Righetti, wiceminister finansów w rządzie Państwa Kościelnego, ofiarował posąg papieżowi Piusowi IX 15 grudnia 1865 roku. Wszedł on do kolekcji Museo Pio-Clementino 24 marca 1866 roku. Znajduje się w Sala Rotonda, muzealny numer inwentarzowy MV.252.0.0[4]. Rzeźbę odrestaurował Pietro Tenerani, przy użyciu gipsu i brązu[1].

Posąg Herkulesa powstał w drugiej połowie II wieku, z możliwymi interwencjami w górnej części pod koniec III wieku. Jest kopią greckiego oryginału z początku IV wieku p.n.e.[4] Przedstawia młodego Herkulesa opartego na maczudze, z jabłkami Hesperyd w lewej ręce i przewieszona skórą lwa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Eracle. museivaticani.va. [dostęp 2022-07-04]. (wł.).
  2. Guess the Artwork. italymagazine.com. [dostęp 2022-07-04]. (ang.).
  3. Il "fulgur conditum": i fulmini sepolti nell'antica Roma. roma.com, 2021-06-30. [dostęp 2022-07-04]. (wł.).
  4. a b Eracle. catalogo.museivaticani.va. [dostęp 2022-07-04]. (wł.).