Przejdź do zawartości

Hipólito Mejía

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hipólito Mejía
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1941
Santiago de los Caballeros

Prezydent Dominikany
Okres

od 16 sierpnia 2000
do 16 sierpnia 2004

Poprzednik

Leonel Fernández

Następca

Leonel Fernández

Rafael Hipólito Mejía Domínguez (ur. 22 lutego 1941 w Gurabo) – dominikański agronom, inżynier rolnik i działacz polityczny Dominikańskiej Partii Rewolucyjnej, minister rolnictwa w rządzie Antonio Guzmana Fernandeza, 52. prezydent Dominikany w od 16 sierpnia 2000 do 16 sierpnia 2004.

Wybory prezydenckie

[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku kandydował na prezydenta jako kandydat lewicowej Dominikańskiej Partii Rewolucyjnej. W swoim programie zawarł m.in. zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną, edukację i ubezpieczenia społeczne poprzez podwyżki podatków. Wygrał w pierwszej turze, zdobywając 49,87% głosów. Jego główni przeciwnicy, Danilo Medina i były prezydent Joaquín Balaguer, otrzymali odpowiednio 24,9% i 24,6% głosów.

Zabrakło mu niewiele głosów do przekroczenia progu 50-procentowego, więc jego zwolennicy ogłosili zwycięstwo i wezwali Medinę do poddania się. Medina szybko zdał sobie sprawę, że nie ma szans na zmniejszenie prawie 25-punktowej straty z Mejíą, zwłaszcza gdy Balaguer zasugerował, że niektórzy z jego wyborców mogą przejść do PRD w drugiej rundzie. Medina potrzebowałaby prawie wszystkich wyborców Balaguera, którzy zagłosowaliby na niego, aby mieć realistyczną szansę na wygraną. W związku z tym Medina wycofała się z tury, przekazując prezydenturę Mejii[1].

Prezydentura

[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojej prezydentury zajął się wypełnianiem swoich obietnic z kampanii wyborczej, takich jak ubezpieczenia społeczne, pomoc małym firmom, rolnictwu, podnoszenie poziomu edukacji czy rozwiązanie problemu deficytu mieszkań. W pierwszych dwóch latach mandatu uzyskał znaczne poparcie ludności, co spowodowało, że jego partia wygrała wybory do Kongresu i samorządów, przejmując kontrolę nad Senatem z udziałem 29 z 31 senatorów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. David Gonzalez, Dominican Wins Presidency As Opponent Shuns Runoff, „The New York Times”, 19 maja 2000, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-09-05] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]