Rafael Leónidas Trujillo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rafael Leónidas Trujillo Molina
Rafael Trujillo 1952.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 października 1891
San Cristóbal
Data i miejsce śmierci 30 maja 1961
Ciudad Trujillo
48. prezydent Dominikany
Okres od 16 sierpnia 1930
do 30 maja 1938
Przynależność polityczna Partido Dominicano
Poprzednik Rafael Estrella Ureña
Następca Jacinto Bienvenido Peynado
51. prezydent Dominikany
Okres od 18 maja 1942
do 16 sierpnia 1952
Przynależność polityczna Partido Dominicano
Poprzednik Manuel de Jesús Troncoso
Następca Héctor Trujillo
Odznaczenia
Kollana Orderu Zasługi Duarte, Sáncheza y Mella (Dominikana) Kollana Orderu Trujillo (Dominikana) Kollana Orderu Krzysztofa Kolumba (Dominikana) Wojskowy Order Bohaterstwa im. Kapitana Generała Santany (Dominikana) Kollana Orderu Wyzwoliciela San Martina (Argentyna) Wielki Łańcuch Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Kollana Orderu Zasługi Chile Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (Ekwador) Order Abdóna Calderóna I klasy (Ekwador) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Honoru i Zasługi (Haiti) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Łańcuch Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Alfonsa X Mądrego (Hiszpania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Francisco Morazána (Honduras) Order Chryzantemy (Japonia) Krzyż Wielki Orderu Boyacá (Kolumbia) Krzyż Wielki Orderu Carlosa Manuela de Céspedesa (Kuba) Krzyż Wielki Orderu Zasługi i Honoru Kubańskiego Czerwonego Krzyża (Kuba) Order Zasługi Stopnia Specjalnego (Liban) Wielka Wstęga Orderu Pionierów Liberii Łańcuch Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Kollana Orderu Rubéna Dario (Nikaragua) Złoty Łańcuch Orderu Manuela Amadora Guerrero (Panama) Krzyż Wielki Orderu Vasco Núñeza de Balboa (Panama) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (Paragwaj) Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Wielka Wstęga Orderu Lśniącego Jadeitu (Tajwan) Order Przyjaznych Chmur I klasy (Tajwan) Krzyż Wielki Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego Krzyż Wielki Orderu Piusa IX Wielki Łańcuch Orderu Oswobodziciela (Wenezuela) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem (1951-2001) Komandor Orderu Korony Włoch Kawaler Orderu Grobu Świętego

Rafael Leónidas Trujillo Molina (ur. 24 października 1891 w San Cristóbal, zm. 30 maja 1961 w Ciudad Trujillo)[1]generał, dyktator rządzący Republiką Dominikany od 1930 do 1961 (w tym jako prezydent w latach 1930-1938 i 1942-1952).

Droga do władzy[edytuj]

Trujillo urodził się w biednej rodzinie w San Cristóbal. W czasie okupacji amerykańskiej (1916-1924) wstąpił do Gwardii Narodowej[2]. Został przeszkolony w obozie piechoty morskiej. Szybko awansował do rangi generała[2]. W 1930 obalił prezydenta Horacio Vásqueza[3]. Po niszczycielskim huraganie, który przeszedł nad krajem, generał opracował plan przebudowy stolicy, która została zniszczona przez żywioł. Nazwę stolicy z Santo Domingo zmienił na Ciudad Trujillo (Miasto Trujillo). Na swoją cześć nazwał także najwyższą górę w kraju. Jego posągi były stawiane na całej wyspie. Władza była wykorzystywana przez niego do osobistego wzbogacenia się. Udało mu się także uzyskać wsparcie USA głównie dlatego, że był antykomunistą.

Charakter rządów[edytuj]

 Osobny artykuł: Rzeź Pietruszki.

Władzę sprawował poprzez brutalną tajną policję – SIM, mimo brutalnego charakteru reżimu Trujillo cieszył się przez pewien czas poparciem międzynarodowym, co spowodowane było poparciem przez wiele rządów jego polityki zagranicznej. Trujillo uzyskał międzynarodowy rozgłos głównie dlatego, że popierał imigrację żydowską do jego kraju, w przeciwieństwie do innych państw, które w latach 30. XX wieku starały się raczej pozbyć osób tej narodowości[2]. Trujillo starał się ukryć radykalne poglądy polityczne[4]. Historycy oceniają działania dyktatora jako próbę „wybielenia” społeczeństwa Dominikany związane z prezentowaną przez niego ideą hispanidad[5]. Inni uważają, że był to po prostu gest humanitaryzmu. Po hiszpańskiej wojnie domowej Trujillo zachęcał także do przyjazdu niedobitków z armii republikańskiej. W czasie gdy zachęcał do imigracji Europejczyków, wydał także rozkaz zmasakrowania 20 tys. czarnych robotników haitańskich pracujących na plantacjach trzciny cukrowej, w odpowiedzi na pomoc udzieloną przez Haiti opozycjonistom dominikańskim[2]. Wydarzenia te zyskały miano rzezi Pietruszki.

Trujillo, chociaż podziwiał postać Adolfa Hitlera, w czasie II wojny światowej opowiedział się po stronie aliantów[6], a jego działania przeciwko komunistom pozwoliły zyskać mu przychylność USA. Generał przedsięwziął wiele robót publicznych i otwarcie zachęcał inwestorów zagranicznych do przybywania do kraju. W czasie jego rządów miał miejsce w miarę wysoki wzrost gospodarczy, bogaciła się także klasa średnia. Pomimo swojej polityki represji politycznych udało mu się utrzymać popularność w pewnych regionach kraju. Najbardziej niekorzystnym zjawiskiem była wszechobecna korupcja. Pod koniec lat 50. większość dochodu narodowego (szacunkowo 75%) Dominikany była bezpośrednio lub pośrednio zawłaszczana przez rodzinę Trujillo. Ingerowanie Trujillo w wewnętrzne sprawy krajów basenu Morza Karaibskiego w rezultacie doprowadziło do jego izolacji przez sąsiadów. Dokonywane za granicą porwania i zabójstwa przeciwników politycznych, w tym także zamach na prezydenta Wenezueli, spowodowały nałożenie na Dominikanę sankcji gospodarczych przez USA i inne państwa Ameryki Łacińskiej. Po sukcesie rewolucji kubańskiej zaangażował się we wspieranie terroryzmu skierowanego przeciwko rządowi wyspy. Rozpoczął on formowanie międzynarodowego „Antykomunistycznego Legionu Karaibskiego”, który składał się głównie ze zwolenników faszyzującej skrajnej prawicy z Niemiec, Chorwacji i Grecji[7]. Jednym z możliwych zamachów dokonanych przez grupę mógł być zamach z 4 marca 1960 roku, gdy dwie potężne eksplozje zatopiły francuski frachtowiec La Coubre, wiozący belgijską amunicję z portu w Antwerpii. W wybuchu zginęło co najmniej 76 osób, a rannych zostało kolejnych kilkaset[8]. Odizolowany Trujillo pogrążył się w kulcie własnej osoby i nadał sobie tytuły Wielkiego Dobroczyńcy Narodu i Ojca Nowej Republiki[9][10].

 Osobny artykuł: Siostry Mirabal.

Cieniem na jego osobie położyło się zwłaszcza zlecone przez niego morderstwo sióstr Mirabal będących opozycjonistkami. Innym bulwersującym wydarzeniem było zniknięcie Jesúsa de Galíndeza. Był on Baskiem z pochodzenia, przebywającym na wygnaniu, który początkowo służył reżimowi Trujillo, pracując w dyplomacji i na uniwersytecie. Rozgłos zyskał głównie dzięki ujawnieniu prawdziwego funkcjonowania rządów dyktatora. Na dzień przed publikacją swojej książki dotyczącej tej właśnie sprawy został porwany w Nowym Jorku i nigdy go nie odnaleziono. Istnieją podejrzenia, że został przewieziony na Dominikanę, a następnie poddany torturom i zabity.

Śmierć[edytuj]

30 maja 1961 Trujillo zginął w zamachu. Na przedmieściach stolicy kraju jego samochód wpadł w przygotowaną zasadzkę i został ostrzelany. Według kierowcy limuzyny, Zacariasa de la Cruz, ranny Trujillo wydostał się z auta, by odpowiedzieć ogniem, lecz zmasowany ostrzał napastników błyskawicznie pozbawił go życia[2]. Inna wersja mówi o tym, że rannego i błagającego o życie Trujillo dobił strzałem z bliskiej odległości Antonio de la Maza[11]. Broń wykorzystana podczas zamachu prawdopodobnie została dostarczona przez CIA. Stany Zjednoczone bowiem nie kryły obaw, iż reakcyjne rządy Trujillo mogą doprowadzić do podobnej sytuacji jak na Kubie. Zamach na zlecenie amerykańskiego konsulatu zorganizował generał Pupo Román będący trzecią osobą w reżimie Trujilo[12].

Dyktator na prośbę rodziny został pochowany na paryskim cmentarzu Père Lachaise. W 1970 jego szczątki zostały przeniesione na Cementerio de El Pardo w Madrycie[1]. Po zamachu na generalissimusa Trujillo władzę w kraju przejął jego syn, Ramfis, który w okrutny sposób rozprawił się ze wszystkimi osobami podejrzanymi lub w jakikolwiek sposób związanymi z zabójstwem ojca. Sam został obalony w końcu 1961, a następnie wydalony z kraju wraz z rodziną. Po oficjalnym ogłoszeniu zakończenia dyktatury Trujillo, miejscom nazwanym na jego cześć przywrócono pierwotne nazwy. Faktycznie jednak byli członkowie reżimu utrzymali władzę w Dominikanie aż do wczesnych lat 90.

Ciekawostki[edytuj]

Z powodu rozbudowanego kultu jednostki, który objawiał się nadawaniem dyktatorowi licznych medali, zyskał sobie przezwisko kapsel[13].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b Find A Grave – Rafael Trujillo y Molina (ang.) [dostęp 2012-02-03].
 2. a b c d e ReachInformation – Rafael Leónidas Trujillo Molina (ang.) [dostęp 2012-02-03].
 3. Simon Sebag Montefiore, Potwory, s. 272.
 4. Simon Sebag Montefiore, Potwory, s. 273.
 5. Historia Dominikany.
 6. Simon Sebag Montefiore, Potwory, s. 273.
 7. Anderson, Jon Lee (1997). Che Guevara: A Revolutionary Life. New York: Grove Press, s. 435.
 8. Casey, Michael (2009). Che’s Afterlife: The Legacy of an Image. Vintage, s. 25.
 9. Simon Sebag Montefiore, Potwory, s. 273.
 10. Historia Dominikany.
 11. Diane Ducret, Emmanuel Hecht, Ostatnie dni dyktatorów, Znak Horyzont, Kraków 2014, s. 61.
 12. Xavier de Marchis, Trujillo, Cezar tropików w: Ostatnie dni dyktatorów, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, tłum. Anna Maria Nowak, s. 68.
 13. Simon Sebag Montefiore, Potwory, s. 273.

Bibliografia[edytuj]