Historia Józefa Cieśli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Historia Józefa Cieśli (JózCieś, VI wiek) lub Opowiadanie o Józefie Cieśli jest jednym z apokryficznych tekstów Nowego Testamentu skupiającym się na okresie życia Jezusa, zanim ukończył 12 lat[1].

Tekst opisuje, jak Jezus na Górze Oliwnej opowiadał o Józefie, swoim przybranym ojcu. Tekst głosi, że Józef miał czterech synów (Judasza, Justusa, Jakuba i Szymona) i dwie córki (Lizję i Lidię) z poprzedniego małżeństwa. W wieku 90 lat, po śmierci swojej pierwszej żony, Józef dostaje pod opiekę dwunastoletnią dziewicę Maryję. Mieszka ona w jego gospodarstwie domowym, wychowując jego najmłodszego syna Jakuba "mniejszego" razem z Judaszem, aż do czasu, gdy ma wstąpić w związek małżeński w wieku 14½ lat.

Po opisaniu podstawowego kontekstu tekst kontynuuje parafrazę Protoewangelii Jakuba, zatrzymując się w miejscu narodzin Jezusa. Tekst kontynuuje opis starości Józefa, stwierdzając, że do końca życia posiadał młodzieńczy wigor. Gdy umiera, jego najstarsi synowie (Justus i Szymon) są żonaci i mają dzieci, podobnie jak i jego dwie córki, które wyszły za mąż i mieszkają we własnych domach.

W tym momencie tekst opisuje Józefa umierającego, odmawiającego wielką modlitwę w wieku 111 lat. Jego ostatnie słowa to seria lamentacji o jego cielesności i grzechu pierworodnym. W dalszej części dzieła jest przedłużona scena jego śmierci, wizja anioła śmierci, jak również archanioła Michała i Gabriela, w celu ratowania jego duszy.

Niektórzy uważają, że dzieło te zostało spisane w Egipcie w czwartym lub piątym wieku n.e. Przetrwały dwie wersje, jedna po koptyjsku, a druga po arabsku. Oryginalna wersja prawdopodobnie jest koptyjska. Jest ona oparta na Protoewangelii Jakuba.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bart D. Ehrman, Zlatko Pleše The Apocryphal Gospels: Texts and Translations Oxford University Press, USA 2011 p158 "In its present form, the History of Joseph the Carpenter is thus a compilation of various traditions concerning Mary and the “holy family,” most likely composed in Byzantine Egypt in the late sixth or early seventh century."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]