Hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hlavní nádraží
Ilustracja
Państwo  Czechy
Miasto wydzielone  Praga
Data otwarcia 9 maja 1974
Długość peronu 112,4 m
Szerokość peronu 2 boczne o szerokości 8 m
Kubatura stacji 47 695 m³
Głębokość stacji 6,5 m
C Letňany – Háje
Poprzednia stacja Florenc
Następna stacja Muzeum
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Hlavní nádraží
Hlavní nádraží
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Hlavní nádraží
Hlavní nádraží
Ziemia50°05′02,08″N 14°26′02,62″E/50,083911 14,434061
Portal Portal Transport szynowy

Hlavní nádraží – stacja linii C metra praskiego (odcinek I.C) położona pod głównym dworcem kolejowym Pragi.

Otwarta 9 maja 1974 roku, jest najstarszą stacją metra praskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1966 roku, jako przystanku początkowego tramwaju podziemnego, który miał połączyć dworzec z dzielnicą Pankrác, rok później zmieniono koncepcję na budowę typowego metra; stacja była gotowa do oddania już w 1972 roku.

Stacja zbudowana została metodą odkrywkową (obecnie znajduje się nad nią nowsza hala dworca kolejowego). Jest jedną z trzech w całej sieci, mającą dwa boczne perony; tory oddzielone zostały filarami. Taka sytuacja jest pozostałością po budowie tramwaju podziemnego – stacja była projektowana i budowana jako przystanek tego środka transportu. Długość stacji wynosi 222 m, a głębokość – 9 m. Odcinek między sąsiadującymi przystankami Hlavní nádraží i Muzeum ma 425 metrów i jest najkrótszym odstępem między dwoma stacjami metra praskiego.

Ze względu na swoje położenie bezpośrednio pod halą dworca głównego, stacja posiada najlepsze połączenie z siecią kolejową. Najbliższe przystanki tramwajowe znajdują się na ulicy Bolzanovej i Jindřišskiej, oddalone o ok. 300 m. Rejonu stacji nie obsługuje sieć autobusowa dzienna, jedynie w nocy, w czasie przerwy w kursowaniu metra, transport zapewniają autobusy nocne (przystanek na ulicy Wilsona – Wilsonova).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]