Hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hlavní nádraží
Zdjęcie Hlavní nádraží
Data otwarcia 9 maja 1974
Długość peronu 112,4 m
Szerokość peronu 2 boczne o szerokości 8 m
Kubatura stacji 47 695 m³
Głębokość stacji 6,5 m
C Letňany – Háje
Poprzednia stacja Florenc
Następna stacja Muzeum
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Hlavní nádraží
Hlavní nádraží
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Hlavní nádraží
Hlavní nádraží
Ziemia 50°05′02,08″N 14°26′02,62″E/50,083911 14,434061
Portal Portal Transport szynowy

Hlavní nádraží – stacja linii C metra praskiego (odcinek I.C) położona pod głównym dworcem kolejowym Pragi.

Otwarta 9 maja 1974 roku, jest najstarszą stacją metra praskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1966 roku, jako przystanku początkowego tramwaju podziemnego, który miał połączyć dworzec z dzielnicą Pankrác, rok później zmieniono koncepcję na budowę typowego metra; stacja była gotowa do oddania już w 1972 roku.

Stacja zbudowana została metodą odkrywkową (obecnie znajduje się nad nią nowsza hala dworca kolejowego). Jest jedną z trzech w całej sieci, mającą dwa boczne perony; tory oddzielone zostały filarami. Taka sytuacja jest pozostałością po budowie tramwaju podziemnego – stacja była projektowana i budowana jako przystanek tego środka transportu. Długość stacji wynosi 222 m, a głębokość – 9 m. Odcinek między sąsiadującymi przystankami Hlavní nádraží i Muzeum ma 425 metrów i jest najkrótszym odstępem między dwoma stacjami metra praskiego.

Ze względu na swoje położenie bezpośrednio pod halą dworca głównego, stacja posiada najlepsze połączenie z siecią kolejową. Najbliższe przystanki tramwajowe znajdują się na ulicy Bolzanovej i Jindřišskiej, oddalone o ok. 300 m. Rejonu stacji nie obsługuje sieć autobusowa dzienna, jedynie w nocy, w czasie przerwy w kursowaniu metra, transport zapewniają autobusy nocne (przystanek na ulicy Wilsona – Wilsonova).

Linki zewnętrzne[edytuj]