Praha hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praha hlavní nádraží
Ilustracja
Państwo  Czechy
Miasto wydzielone  Praga
Miejscowość Praga
Data otwarcia 1871
Poprzednie nazwy Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof, Praha Wilsonovo nádraží
Dane techniczne
Liczba peronów 7
Liczba krawędzi
peronowych
13
Kasy T
Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Ziemia50°04′59″N 14°26′09″E/50,083056 14,435833
Portal Transport szynowy

Praha hlavní nádraží (Praha hl.n.; pol. dworzec Praga Główna) – główny osobowy dworzec kolejowy w Pradze (przy ulicy Wilsonovej 300/8) i w całych Czechach.

Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 przez Franciszka Józefa I. Pod nazwą Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof był końcowym przystankiem linii kolejowej z Wiednia przez Czeskie Budziejowice (fragment kolei Kaiser-Franz-Josephs-Bahn). W następnych latach dochodziły połączenia w innych kierunkach z kolejnymi miastami.

W latach 1901 – 1909 dworzec rozbudowano i przebudowano w stylu secesyjnym pod kierunkiem Josefa Fanty. Przed dworcem stanął pomnik cesarza Franciszka Józefa I, który obecnie znajduje się w praskim lapidarium.

Po powstaniu Czechosłowacji dworzec przemianowano na Praha Wilsonovo nádraží – od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona, którego uznano za współautora nowego państwa Czechów i Słowaków. W miejscu pomnika cesarskiego stanął prezydencki, który zniszczono na rozkaz Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha po wypowiedzeniu wojny USA przez Niemcy w 1941 roku.

Po II wojnie światowej dworzec do 1953 (inne źródła mówią o 1948) ponownie nosił nazwisko amerykańskiego prezydenta, po czym zmieniono nazwę na Praha hlavní nádraží. Po 1989 nazwa ta nadal obowiązuje, choć rzadko stosuje się również nieoficjalną – Nádraží prezidenta Wilsona. Również na niektórych mapach pojawiają się obie nazwy.

W okresie komunistycznym dworzec uzyskał nowy terminal, z którego obecnie korzystają podróżni. W 1974 do dworca dotarło metro. Dawne secesyjne hale funkcjonują jako wyższa kondygnacja i mieszczą się w nich m.in. kawiarnie i księgarnia. Obecnie dworzec jest remontowany.

Kawiarnia w secesyjnych wnętrzach
Wejście do starej części budynku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Praha hlavní nádraží
Linia 011 Praga - Kolín
BSicon KBHFaq.svg
odległość: ? km