Przejdź do zawartości

Praha hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Praha hlavní nádraží
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Miasto wydzielone

 Praga

Miejscowość

Praga

Data otwarcia

1871

Poprzednie nazwy

Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof, Praha Wilsonovo nádraží

Dane techniczne
Liczba peronów

7

Liczba krawędzi
peronowych

13

Kasy

T

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Ziemia50°04′59″N 14°26′09″E/50,083056 14,435833

Praha hlavní nádraží (Praha hl.n.; pol. dworzec Praga Główna) – główna stacja i dworzec kolejowy w Pradze (przy ulicy Wilsonovej 300/8).

Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 roku przez Franciszka Józefa I. Pod nazwą Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof był końcowym przystankiem linii kolejowej z Wiednia przez Czeskie Budziejowice (fragment kolei Kaiser-Franz-Josephs-Bahn). W następnych latach dochodziły połączenia w innych kierunkach z kolejnymi miastami.

W latach 1901–1909 dworzec rozbudowano i przebudowano w stylu secesyjnym pod kierunkiem Josefa Fanty. Przed dworcem stanął pomnik cesarza Franciszka Józefa I, który obecnie znajduje się w praskim lapidarium.

Po powstaniu Czechosłowacji dworzec przemianowano na Praha Wilsonovo nádraží – od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona, którego uznano za współautora nowego państwa Czechów i Słowaków. W miejscu pomnika cesarskiego stanął prezydencki, który zniszczono na rozkaz Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha po wypowiedzeniu wojny USA przez Niemcy w 1941 roku.

Po II wojnie światowej dworzec do 1953 roku (inne źródła mówią o 1948) ponownie nosił nazwisko amerykańskiego prezydenta, po czym zmieniono nazwę na Praha hlavní nádraží. Po 1989 roku nazwa ta nadal obowiązuje, choć rzadko stosuje się również nieoficjalną – Nádraží prezidenta Wilsona. Również na niektórych mapach pojawiają się obie nazwy.

W okresie komunistycznym dworzec uzyskał nowy terminal, z którego obecnie korzystają podróżni. W 1974 roku do dworca dotarło metro. Dawne secesyjne hale funkcjonują jako wyższa kondygnacja i mieszczą się w nich m.in. kawiarnie i księgarnia.

Kawiarnia w secesyjnych wnętrzach
Wejście do starej części budynku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]Połączenia kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Główny dworzec kolejowy jest międzynarodowym węzłem komunikacyjnym, z wieloma bezpośrednimi liniami dziennymi i nocnymi za granicą. Międzynarodowe linie bezpośrednie obsługują České dráhy we współpracy z przewoźnikami zagranicznymi, połączenia na Słowację obsługują także pociągi RegioJet, Leo Express i ARRIVA[1], RegioJet kursuje także do Wiednia, Budapesztu i Przemyśla.

Połączenia z innymi środkami transportu[edytuj | edytuj kod]

Linia C praskiego metra prowadzi do stacji – stacja Hlavní nádraží[2]. Dostęp do niego znajduje się w podziemnej hali odpraw. Tramwaje kursują z przystanku Hlavní nádraží, który znajduje się przy ulicy Bolzanova, około 250 metrów od wyjścia ze stacji[3]. Nad nową halą dworca, przed wejściem do zabytkowego budynku, w pobliżu Magistrali Północno-Wschodniej, znajduje się także przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają różne połączenia międzynarodowe i krajowe, w tym linie nocne 905 i 911 oraz Airport Express linia odjeżdża stąd co 15 do 30 minut na port lotniczy im. Václava Havla w Pradze (AE)[4]. Na terenie obiektu znajduje się także płatny parking oraz postój taksówek. W pobliżu znajduje się także stacja kolejowa Masaryk, oddalona o 500 metrów w linii prostej i 10 minut spacerem. Z trzech przejść podziemnych dla pieszych pod peronem najbardziej na północ znajduje się ten, który prowadzi do dzielnic Žižkov i Vinohrady. Od jego wyjścia w odległości ok. 350 m znajduje się przystanek linii autobusowej nr 135, a w odległości ok. 400 m przystanek linii autobusowej nr 101[5].

Praha hlavní nádraží
Linia 011 Praga – Kolín
odległość: ? km
  1. FG Forrest, z, 2024, Vlaky [online], Arriva [dostęp 2024-05-15] (cz.).
  2. Železniční stanice Praha hl.n. | České dráhy [online], www.cd.cz [dostęp 2024-05-15].
  3. FG Forrest, z, 2024, Úschovna zavazadel Praha hlavní nádraží [online], Prague.eu [dostęp 2024-05-15] (cz.).
  4. Pixelfield, Noční doprava [online], Pražská integrovaná doprava [dostęp 2024-05-15] (cz.).
  5. Pixelfield, Praha hl.n. [online], Pražská integrovaná doprava [dostęp 2024-05-15] (cz.).