Praha hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Praha hlavní nádraží
Praha hlavní nádraží
Państwo  Czechy
Miasto wydzielone  Praga
Miejscowość Praga
Data otwarcia 1871
Poprzednie nazwy Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof, Praha Wilsonovo nádraží
Dane techniczne
Liczba peronów 7
Liczba krawędzi
peronowych
13
Kasy T
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne T
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Praha hlavní nádraží
Praha hlavní nádraží
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Praha hlavní nádraží
Praha hlavní nádraží
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Praha hlavní nádraží
Praha hlavní nádraží
Ziemia 50°04′59″N 14°26′09″E/50,083056 14,435833
Portal Portal Transport szynowy

Praha hlavní nádraží (Praha hl.n.; pol. dworzec Praga Główna) – główny osobowy dworzec kolejowy w Pradze i w całych Czechach.

Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 przez Franciszka Józefa I. Pod nazwą Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof był końcowym przystankiem linii kolejowej z Wiednia przez Czeskie Budziejowice (fragment kolei Kaiser-Franz-Josephs-Bahn). W następnych latach dochodziły połączenia w innych kierunkach z kolejnymi miastami.

W latach 1901 – 1909 dworzec rozbudowano i przebudowano w stylu secesyjnym pod kierunkiem Josefa Fanty. Przed dworcem stanął pomnik cesarza Franciszka Józefa I, który obecnie znajduje się w praskim lapidarium.

Po powstaniu Czechosłowacji dworzec przemianowano na Praha Wilsonovo nádraží – od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona, którego uznano za współautora nowego państwa Czechów i Słowaków. W miejscu pomnika cesarskiego stanął prezydencki, który zniszczyli Niemcy po utworzeniu Protektoratu Czech i Moraw.

Po II wojnie światowej dworzec do 1953 (inne źródła mówią o 1948) ponownie nosił nazwisko amerykańskiego prezydenta, po czym zmieniono nazwę na Praha hlavní nádraží. Po 1989 nazwa ta nadal obowiązuje, choć rzadko stosuje się również nieoficjalną – Nádraží prezidenta Wilsona. Również na niektórych mapach pojawiają się obie nazwy.

W okresie komunistycznym dworzec uzyskał nowy terminal, z którego obecnie korzystają podróżni. W 1974 do dworca dotarło metro. Dawne secesyjne hale funkcjonują jako wyższa kondygnacja i mieszczą się w nich m.in. kawiarnie i księgarnia. Obecnie dworzec jest remontowany.

Kawiarnia w secesyjnych wnętrzach
Wejście do starej części budynku
Praha hlavní nádraží
Linia 011 Praga - Kolín
BSicon KBHFl.svg
odległość: ? km