Hollywood Rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hollywood Rock
Lokalizacja São Paulo, Rio de Janeiro, Brazylia
Aktywność w latach 1975, 1988, 1990, 1992–1997
Data styczeń
Organizator Souza Cruz
Założyciel Nelson Motta
Gatunek muzyczny różne

Hollywood Rockbrazylijski festiwal muzyczny funkcjonujący w latach 1975, 1988, 1990 oraz od 1992 do 1997 roku. Odbywał się on w São Paulo oraz Rio de Janeiro. Festiwal był sponsorowany i organizowany przez brazylijski koncern tytoniowy Souza Cruz, spółki należącej do British American Tobacco[1]. Festiwal został odwołany po tym jak Senat Brazylii przyjął uchwałę zakazującą sponsorowania imprez kulturalnych przez firmy produkujące tytoń oraz alkohol.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1975–1988[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu zainicjowana przez Nelsona Motte[2] odbyła się w roku 1975 na stadionie należącym do drużyny piłkarskiej Botafogo F.R. Wystąpili wówczas Raul Seixas, Rita Lee, O Terço, Vímana, Celly Campelo oraz Erasmo Carlo.

Druga edycja miała miejsce 13 lat później, w styczniu 1988 roku. Festiwal trwał w sumie 4 ni i odbył się na stadionie piłkarskim Estádio do Morumbi w São Paulo oraz na Praça da Apoteose w Rio de Janeiro. Gwiazdami festiwalu drugiej edycji byli Supertramp, The Pretenders, Duran Duran, Simple Minds[3]. W roli supportu przed zespołem Duran Duran, wystąpiła grupa Simply Red, która w 1993 była już jedną z głównych gwiazd festiwalu. UB40, który otworzył koncert dla Simple Minds, również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności. Brytyjski zespół na scenie wystąpił w otoczeniu kilku gości, między innymi Roberta Palmera czy piosenkarki grupy The Pretenders Chrissie Hynde. Innymi wykonawcami którzy wystąpili podczas drugiej edycji były Ira!, Titãs, Ultraje a Rigor, Lulu Santos a także Marina Lima.

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

Trzecia edycja festiwalu miała miejsce w dniach 25-27 stycznia 1990 roku. Odbyła się ona w tych samych miejscach co pierwsze edycja w 1975. Głównymi wykonawcami byli Bob Dylan, Bon Jovi, Marillion, Tears for Fears, Sananda Maitreya oraz Eurythmics. Wśród brazylijskich wykonawców, wystąpili Gilberto Gil, Barão Vermelho, Lobão, Engenheiros do Hawaii a także Capital Inicial.

Czwarta edycja miała miejsce w 1992 roku. Jako główni wykonawcy wystąpili Living Colour, EMF, Seal, Jesus Jones, Skid Row a także Extreme. Edycja odbyła się na stadionie Estádio do Pacaembu w São Paulo, natomiast w Rio de Janeiro na placu Apoteose. Brazylijskimi wykonawcami podczas tej edycji byli Lulu Santos, Titãs, Os Paralamas do Sucesso i Barão Vermelho.

Piąta edycja festiwalu z 1993 roku, jest uważana za najlepszą ze wszystkich organizowanych na przestrzeni 7 lat. Reprezentowała była przez najbardziej wówczas znane grupy wywodzące się z nurtu grungeNirvanę, Alice in Chains a także L7. Ponadto na festiwalu wystąpili jeszcze Red Hot Chili Peppers i Simply Red. Kontrowersyjne występy Nirvany, zarówno w São Paulo jak i w Rio de Janeiro, wywołały wiele dyskusji wśród fanów i mediów. Kurt Cobain występujący pod wpływem narkotyków, pluł w strony kamer telewizyjnych umieszczonych wokół sceny (koncert był transmitowany na żywo przez brazylijską telewizję Rede Globo), oraz próbował zniszczyć rekwizyty i sprzęt na scenie[4]. Fragmenty z występu Nirvany są dostępne na płycie DVD Live! Tonight! Sold Out!!. Ze względu na duże zainteresowanie festiwalem (frekwencja ponad 80.000 ludzi[5]), zdecydowano się na organizację festiwalu na Estádio do Morumbi. Brazylijskimi wykonawcami podczas tej edycji, byli Defalla, Biquíni Cavadão, Dr. Sin, Engenheiros do Hawaii oraz Midnight Blues Band.

W roku 1994 odbyła się kolejna edycja. Zorganizowana została ponownie na Estádio do Morumbi oraz placu Apoteose. Głównymi wykonawcami byli Aerosmith, Poison, Ugly Kid Joe, Sepultura, Live, Robert Plant i Whitney Houston. Brazylię reprezentowali Titãs, Skank i Jorge Ben. Siódma edycja odbyła się w 1995 roku na Estádio do Pacaembu. Głównym wykonawcą był zespół The Rolling Stones, który promował wydany album Voodoo Lounge, a także grupa Spin Doctors. Brazylijskimi wykonawcami byli Barão Vermelho i Rita Lee.

Kolejna edycja miała miejsce w styczniu 1996 roku. Wystąpili wówczas Page & Plant, The Smashing Pumpkins, Supergrass, White Zombie, The Cure i The Black Crowes. Brazylijskie zespoły które wystąpiły to Pato Fu, Raimundos i Chico Science e Nação Zumbi.

Ostatnia edycja miała miejsce od 4 sierpnia do 6 września 1997 roku. Jedynym wykonawcą był zespół The Sunshine.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Souza Cruz cancela realização do Hollywood Rock 1997 (port.). folha.uol.com.br. [dostęp 2014-06-12].
  2. MIS/ Acervo/ Coleção Nelson Motta (port.). mis.rj.gov.br. [dostęp 2014-06-12].
  3. It's as Simple as that (ang.). simpleminds.org.uk. [dostęp 2014-06-12].
  4. “Nirvana’s Popstar” Kurt Cobain Included In Brazil Hang Gliding Flyer (ang.). feelnumb.com. [dostęp 2014-06-12].
  5. David Bronstein: 20 YEARS LATER: LOOKING BACK AT ALICE IN CHAINS’ 1993 EUROPEAN TOUR AND MIKE INEZ REPLACING MIKE STARR (ang.). alternativenation.net. [dostęp 2014-06-12].