Hongkong (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja wyspy Hongkong

Hongkongwyspa w południowej części Hongkongu, będącego specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. W 2008 roku wyspa była zamieszkiwana przez 1 289 500 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 16 390 os./km². Powierzchnia wyspy wynosi 80,4 km² i jest drugą co do wielkości wyspą na terenie Hongkongu po wyspie Lantau. Wyspa oddzielona jest od stałego lądu przez Zatokę Wiktorii.

Na początku lat 40. XIX wieku została przejęta przez Wielką Brytanię i zostało założone miasto Victoria. Centralna część wyspy była historycznym, politycznym oraz ekonomicznym centrum Hongkongu. Natomiast północna część wyspy, która graniczy z Zatoką Wiktorii odpowiadała za rozwój Hongkongu, ponieważ znajdowały się tam najgłębsze wody dogodne dla dużych statków handlowych.

Wyspa słynie m.in. z Wzgórza Wiktorii, z Ocean Park, miejsc historycznych oraz ogromnych centrów handlowych. Krajobraz wyspy, a szczególnie jej dzielnicy Central, jest zdominowany przez liczne drapacze chmur, w których swoje siedziby mają banki i korporacje. Transport publiczny na wyspie zapewniają linie metra i autobusy, a także linia tramwajowa obsługiwana wyłącznie przez tramwaje piętrowe.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Hongkong podzielona jest na następujące dzielnice: