Hrabstwo Arlington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy hrabstwa w stanie Wirginia. Zobacz też: inne znaczenia słowa Arlington.
Hrabstwo Arlington
Arlington County
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia
Powierzchnia
  • ląd
  • woda
67 km²
67 km²
0 km²
Ludność (2007)
  • liczba
  • gęstość
 
206.800
3,087 os./km²
Kod FIPS 6-4 51013
Piramida wieku
Piramida wieku
Położenie na mapie Wirginii
Mapa lokalizacyjna Wirginii
Hrabstwo Arlington
Hrabstwo Arlington
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Hrabstwo Arlington
Hrabstwo Arlington
Ziemia 38°52′49,0000″N 77°06′30,0000″W/38,880278 -77,108333
Położenie na planie stanu Wirginia
Położenie na planie stanu Wirginia
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XVIII w. obecny teren Arlington został odłączony od stanu Wirginia i wszedł w skład powstałego wówczas Dystryktu Kolumbii. W 1801 roku Dystrykt Kolumbii został podzielony na hrabstwo Waszyngton na lewym (wschodnim) brzegu Potomaku i hrabstwo Alexandrii, leżące na prawym (zachodnim) brzegu rzeki. W skład tego ostatniego wchodziło obecne Arlington. W 1864 roku na żądanie mieszkańców hrabstwo Alexandrii wróciło do Wirginii. W 1852 roku południowa część hrabstwa weszła w skład miasta Alexandria. By uniknąć pomyłek spowodowanych istnieniem dwóch sąsiadujących jednostek administracyjnych (hrabstwa i miasta Alexandria) w 1920 roku hrabstwo Alexandria zmieniło nazwę na hrabstwo Arlington.

Obecnie Arlington spełnia głównie funkcje mieszkaniowe. W Arlington ma swoją siedzibę Departament Obrony Stanów Zjednoczonychbudynek Pentagon, znajduje się tu również Waszyngtoński port lotniczy im. Ronalda Reagana, obsługujący niemal wyłącznie loty krajowe. Arlington leży w zasięgu metra waszyngtońskiego, linii żółtej, pomarańczowej i niebieskiej. Na terenie hrabstwa znajduje się też wojskowy Cmentarz Narodowy w Arlington.

Choć część hrabstwa Arlington jest pokryta typowo miejską zabudową, z formalnego punktu widzenia Arlington nie jest miastem, ani żadnych miast nie zawiera.