Hrabstwo Fremont (Wyoming)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hrabstwo Fremont
Fremont County
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wyoming
Siedziba Lander
Powierzchnia
  • ląd
  • woda
23 999 km²
23 781 km²
218 km²
Ludność (2000)
  • liczba
  • gęstość
 
35 804
2 os./km²
Kod FIPS 6-4 56013
Piramida wieku
Piramida wieku
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa lokalizacyjna Wyomingu
Hrabstwo Fremont
Hrabstwo Fremont
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Hrabstwo Fremont
Hrabstwo Fremont
Ziemia 43°01′48″N 108°37′48″W/43,030000 -108,630000
Położenie na planie stanu Wyoming
Położenie na planie stanu Wyoming
Portal Portal Stany Zjednoczone

Hrabstwo Fremont (ang. Fremont County) – hrabstwo w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię całkowitą 23 999 km² i w 2000 roku liczyło 35 804 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest miasto Lander.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Fremont powstało w roku 1884. W sensie historycznym jest miejscem zamieszkiwania Indian z plemion Szoszonów i Arapaho i miejscem, w którym znajduje się Rezerwat Indian o nazwie Wind River.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi U.S. Census Bureau, hrabstwo rozciąga się na powierzchni 23 999 km², z których zaledwie 218 km² (0.9%) stanowią wody. Najwyższym punktem hrabstwa jest Gannett Peak, najwyższy szczyt nie tylko w Wyomingu, ale we wszystkich trzech stanach Środkowych Rockies: Wyoming, Idaho i Montana. Jest to drugie co do wielkości (po hrabstwie Sweetwater, WY) hrabstwo we wszystkich sześciu górskich stanach USA. Przez południowy kraniec hrabstwa przebiega szlak oregoński, a w północno-zachodnim narożniku leży miejscowość Dubois, brama do parków narodowych Yellowstone i Grand Teton. Jakkolwiek siedzibą władz hrabstwa jest Lander, największą miejscowością jest Riverton), siedziba Central Wyoming College i centrum rozwoju gospodarczego regionu. Znaczna część zachodniej granicy hrabstwa przebiega wzdłuż kontynentalnego działu wodnego na grzbiecie pasma Wind River Gór Skalistych, znanego z wielkich kompleksów leśnych i największych lodowców w amerykańskich Rockies.

Hrabstwa graniczące[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]