Hurra Torpedo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hurra Torpedo
Rok założenia 1993
Pochodzenie  Norwegia
Gatunek rock, rock alternatywny
Aktywność od 1993
Wydawnictwo muzyczne Duplex Records
Obecni członkowie
Egil Hegerberg
Kristopher Schau
Aslag Guttormsgaard
Strona internetowa

Hurra Torpedonorweski zespół muzyczny, który wykonuje piosenki używając sprzętów kuchennych. Jego początki sięgają wczesnych lat 90. Jest częścią kolektywu artystycznego Duplex Records, a wszyscy członkowie grają w innych norweskich zespołach.

Grupa zdobyła międzynarodową popularność, gdy na początku 2005 r. w Internecie rozprzestrzenił się klip utworu "Total Eclipse of the Heart" (autorstwa Bonnie Tyler) w ich niecodziennym wykonaniu. Nagranie pochodzi z norweskiego programu komediowego "Lille Lørdag" ("Mała Sobota") nadawanego we środy – "małą sobotę" w norweskim tygodniu.

W klipie grupa otoczona jest sprzętami kuchennymi – lider zespołu Egil Hegerberg gra na gitarze i śpiewa, czasem nieco fałszując, z wyraźnym norweskim akcentem. Kristopher Schau wykonuje partię perkusji, uderzając rurką kuchenkę oraz trzaskając drzwiami zamrażalnika, podczas gdy Aslag Guttormsgaard dodaje wokal wspierający i w kulminacyjnym punkcie piosenki wali dużym kawałkiem metalu w kuchenkę elektryczną.

Na przełomie października i listopada 2005 r. Hurra Torpedo stali się częścią kampanii wirusowej prowadzonej od jednego do drugiego wybrzeża USA, a która została opłacona przez Forda, by promować Forda Fusion.

Zespół zagrał podczas kilku imprez muzycznych w Norwegii w pierwszej połowie 2006 r. oraz na Garorock Festival we francuskim Marmande. Odbył także trzytygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych (ta trasa nie miała żadnego związku z kampanią Forda).

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • To håndfaste burgere – kaseta (Duplex Records 1992)
  • Stockholm – winyl 7” (Duplex Records 1995)
  • Total Eclipse of the Heart (EP) – CD (Duplex Records 2005)
  • Kollossus of Makedonia – CD (Duplex Records 2006)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]