I.O.I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I.O.I
Ilustracja
I.O.I w październiku 2016 roku
Inne nazwy IOI, Ideal of Idol
Rok założenia 2016
Rok rozwiązania 2017
Pochodzenie Seul, Korea Południowa
Gatunek k-pop
Aktywność 2016–2017
Wydawnictwo muzyczne YMC Entertainment
CJ E&M
Powiązania DIA, Cosmic Girls, Gugudan, Pristin, Weki Meki
Skład
Lim Na-young
Kim Chung-ha
Kim Se-jeong
Jung Chae-yeon
Zhou Jieqiong
Kim So-hye
Yu Yeon-jung
Choi Yoo-jung
Kang Mi-na
Kim Do-yeon
Jeon So-mi
Strona internetowa

I.O.I (kor. 아이오아이 Aioai, znany także jako IOI i Ideal of Idol) – girlsband z Korei Południowej założony przez firmę CJ E&M w konsekwencji wyemitowania survivalowego programu Produce 101 na stacji Mnet[1]. W skład zespołu weszło jedenaście dziewcząt wybranych spośród 101 stażystek z różnych firm rozrywkowych: Lim Na-young, Kim Chung-ha, Kim Se-jeong, Jung Chae-yeon, Zhou Jieqiong, Kim So-hye, Yu Yeon-jung, Choi Yoo-jung, Kang Mi-na, Kim Do-yeon oraz Jeon So-mi. Zespół zadebiutował 4 maja 2016 roku minialbumem Chrysalis i był aktywny przez niecały rok[2][3].

Ostatnie koncerty zespołu, pt. Time Slip – I.O.I, które odbyły się w dniach 20–22 stycznia 2017 roku, były ostatnią aktywnością grupy na scenie muzycznej. Zespół I.O.I został oficjalnie rozwiązany pod koniec stycznia 2017 roku, a jego członkinie wróciły do swoich agencji[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed debiutem: Produce 101 i „Crush”[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Produce 101 (sezon 1).

Przed uczestnictwem w programie Produce 101 niektóre członkinie I.O.I zyskały uznanie po występie w innych programach telewizyjnych: Kim Se-jeong była uczestniczką konkursu K-pop Star 2 w 2012 roku[4], Jeon So-mi była uczestniczką programu survivalowego Sixteen w 2015 roku[5], a Choi Yoo-jung zagrała w internetowym serialu To Be Continued[6]. We wrześniu 2015 roku Jung Chae-yeon zadebiutowała jako członkini zespołu DIA, ale tymczasowo wycofała się z aktywności grupy, aby wziąć udział w programie Produce 101. Na swoim koncie miała też rolę cameo w serialu internetowym Sweet Temptation w 2015 roku[7][8].

W listopadzie 2015 roku Mnet zapowiedział nowy program survivalowy, który zgromadził 101 uczestniczek z 46 firm rozrywkowych. Spośród nich publiczność miała wybrać 11 osób, które utworzyłyby nową grupę[9][10]. Premierowy pokaz odbył się 21 stycznia[11]; program zakończył się 1 kwietnia 2016 roku.

Początkowo planowano, że grupa zadebiutuje 1 kwietnia 2016 roku z piosenką „Crush”, którą wykonała w finałowym odcinku programu, ale YMC Entertainment i Mnet postanowiły odłożyć debiut na lepsze przygotowanie koncepcji i choreografii grupy, z nową piosenką jako debiutancki singel I.O.I[12]. Nazwa grupy symbolizuje liczbę „101”[13].

3 kwietnia 2016 roku Jang Keun-suk ogłosił szczegóły planu debiutu grupy. Zamiast pierwotnie zaplanowanego cyfrowego singla, I.O.I miały wydać minialbum[14]. Poinformowano również, że grupa wystąpi we własnym reality show na antenie Mnet[15][16]. Tego samego dnia członkinie po raz pierwszy przywitały fanów jako I.O.I za pośrednictwem oficjalnego kanału w aplikacji Naver V[17].

4 kwietnia 2016 roku Mnet wypuścił teaser teledysku do utworu z debiutanckiego albumu I.O.I – „Crush”. Kolejnego dnia utwór został wydany jako singel cyfrowy, a następnie ukazał się jego teledysk[18][19][20]. Gatunek wykonywanej muzyki został określony jako „Trapical Dutch Funk” (Hangul: 트래 피컬 더치 펑크)[21].

Debiut z Chrysalis[edytuj | edytuj kod]

11 kwietnia 2016 roku ogłoszono, że I.O.I zadebiutują z minialbumem 4 maja, a następnego dnia, w Jangchung Arena, odbędzie się showcase i spotkanie z fanami. LOEN Entertainment zajęło się dystrybucją wydawnictwa[22][23]. 27 kwietnia YMC Entertainment ogłosiło, że pierwszy minialbum I.O.I zatytułowany został Chrysalis[24]. Pięć dni później ukazał się zwiastun teledysku do „Dream Girls”, drugiego singla[25].

I.O.I oficjalnie zadebiutowały 4 maja 2016 roku poprzez wydanie pierwszego minialbumu i teledysku do głównego singla „Dream Girls”[2]. Utwór ten został napisany przez piosenkarza i producenta Eru (który użył pseudonimu Famousbro) oraz skomponowany przez Paula z tekstami rapu napisanymi przez członkinie Lim Na-young i Choi Yoo-jung[26][27]. 5 maja zespół zadebiutował w programie muzycznym stacji Mnet – M Countdown, wykonując główny utwór oraz „Knock Knock Knock”[28].

11 maja Jung Chae-yeon z MBK Entertainment ponownie dołączyła do zespołu DIA, by przygotować się na powrót grupy w czerwcu z nowym minialbumem[29].

27 maja ujawniono, że I.O.I rozpoczną promocję w podgrupach i solowo latem 2016 roku, a koniec działalności prawdopodobnie przypadnie pod koniec stycznia 2017 roku[30][31].

7 czerwca Jellyfish Entertainment poinformowało, że Kim Se-jeong i Kang Mi-na wróciły do agencji, aby przygotować się na oficjalny debiut jako członkinie grupy Gugudan pod koniec czerwca[32][33].

„Whatta Man” i „Hand in Hand”[edytuj | edytuj kod]

10 czerwca 2016 roku YMC Entertainment ujawniło, że Lim Na-young, Kim Chung-ha, Zhou Jieqiong, Kim So-hye, Choi Yoo-jung, Kim Do-yeon i Jeon So-mi utworzą podgrupę i będą promować kolejne wydawnictwo latem 2016 roku[34]. 29 lipca 2016 roku ogłoszono, że grupa wyda nowy singel 9 sierpnia[35]. Grupa zakończyła filmowanie 20 lipca i rozpoczęła przygotowania do wydania i promocji singla[36].

2 sierpnia zdjęcie zapowiadające singel zostało zaprezentowane na SNS zespołu I.O.I, z napisem „WXAXTX X XAN”[37]. Dwa dni później YMC Entertainment upubliczniło zwiastun teledysku do nowego singla „Whatta Man (Good Man)[38]. Utwór został zainspirowany piosenką Lindy Lyndell „What a Man”, wersją z 1993 roku w wykonaniu Salt-n-Pepa i En Vogue[39]. Choreografię do utworu „Whatta Man (Good Man)” stworzyła Kim Chung-ha. Ujawniono, że trzem grupom zlecono stworzenie choreografii do piosenki, ale wybrano wersję Chung-ha, ponieważ uznano ją za najwyższej jakości[40].

15 sierpnia 2016 roku I.O.I wydały cyfrowy singel „Hand in Hand” (kor. 손에 손잡고) będący remakiem piosenki przewodniej Letnich Igrzysk Olimpijskich 1988, którą wykonał zespół Koreana[41].

Miss Me?[edytuj | edytuj kod]

30 sierpnia 2016 roku YMC Entertainment ogłosiło, że I.O.I przygotowują się do kampanii promocyjnej w pełnym składzie w październiku, chociaż dokładna data nie została ustalona[42].

22 września agencja potwierdziła, że I.O.I rozpoczęły nagrywanie nowego minialbumu, z głównym utworem wyprodukowanym przez Park Jin-younga, założyciela agencji Jeon So-mi – JYP Entertainment, która wyprodukowała kilka hitów grupy Wonder Girls („Tell Me” i „Nobody”) oraz grupy miss A („Bad Girl Good Girl”)[43]. Park nadzorował choreografię, stroje, teledyski i sesje zdjęciowe grupy[44]. Portal Naver poinformował również, że nowy minialbum będzie ostatnim albumem wydanym przed rozwiązaniem zespołu pod koniec roku. Członkinie po rozpadzie powrócą do swoich agencji[45].

28 września 2016 roku Naver potwierdził, że nowy minialbum I.O.I zostanie wydany 17 października 2016 roku[46][47]. 11 października, o północy, I.O.I ogłosiły tytuł minialbumu – Miss Me?, a przez następne dwa dni zostały opublikowane cztery zdjęcia członkiń promujące nowe wydawnictwo[48][49]. Trzy dni później ukazał się teledysk do utworu „Very Very Very” (kor. 너무너무너무), który został napisany, skomponowany i zaaranżowany przez Park Jin-younga. Z rytmem 206 bpm, optymistyczna i energiczna piosenka jest jednym z najszybszych utworów Parka[50].

Specjalny program zespołu, zatytułowany I Miss You Very Very Very Much Show, został wyemitowany na żywo przez stację Mnet 16 października o 23:30 KST, a następnie, o północy, miała miejsce premiera albumu Miss Me? oraz teledysku do głównego singla[51][52]. 17 października odbył się showcase drugiego minialbumu zespołu, w Yes24 Live Hall w Seulu[53]. Podczas imprezy YMC Entertainment ujawniło, że grupa planuje odbyć swój ostatni koncert w dniach 20–22 stycznia 2017 roku, choć szczegóły wciąż nie zostały ustalone[54]. Na pytanie dziennikarzy o możliwy powrót zespołu po rozwiązaniu, członkinie powiedziały, że chciałyby spotkać się ponownie po pięciu latach[55].

I.O.I otrzymały swoją pierwszą nagrodę w programie muzycznym dzięki piosence „Very Very Very” 26 października w Show Champion[56].

Ostatnia aktywność, finałowy koncert i rozpad zespołu[edytuj | edytuj kod]

5 listopada 2016 roku YMC Entertainment potwierdziło, że zespół I.O.I zostanie rozwiązany 31 stycznia 2017 roku. Grupa będzie aktywnie promować do końca ich kontraktów; w związku z tym wystąpiły gościnne w programach rozrywkowych Immortal Songs: Singing the Legend, Yang and Nam Show oraz Knowing Bros[57][58][59]. 27 listopada I.O.I zapowiedziały finałową serię koncertów solowych, zatytułowaną Time Slip – I.O.I (kor. 타임슬립-아이오아이); koncerty odbyły się w dniach 20–22 stycznia 2017 roku w Jangchung Arena, gdzie wcześniej miał miejsce debiutancki showcase grupy[60].

Podgrupa I.O.I w grudniu 2016 roku

21 grudnia 2016 roku przedstawiciel YMC Entertainment poinformował, że grupa I.O.I wyda cyfrowy singel w styczniu 2017 roku bez promocji w programach muzycznych[61].

10 stycznia 2017 roku przedstawiciel YMC Entertainment ujawnił, że I.O.I otrzymały propozycje piosenek od różnych kompozytorów i piosenkarzy jako potencjalne piosenki na finałowy singel, wśród których znalazł się też utwór Jinyounga z grupy B1A4[62][63]. 17 stycznia YMC Entertainment ogłosiło, że finałowym utworem grupy przed oficjalnym rozpadem będzie „Downpour” (kor. 소나기), napisany i współwyprodukowany przez Wooziego z Seventeen. Ballada została wybrana i nagrana przez wszystkie 11 członkiń I.O.I. Cyfrowy singel i teledysk do piosenki został wydany następnego dnia o północy i osiągnął All-Kill[64][65][66].

Ostatnie planowe zajęcie I.O.I jako grupy odbyło się w dniu 25 stycznia 2017 roku – nakręciły reklamę marki mundurków szkolnych Elite, razem z boysbandem Pentagon[67][68]. Zespół został oficjalnie rozwiązany 29 stycznia, a ostatni występ w programie telewizyjnym Section TV oraz zamknięcie kawiarenki dla fanów odbyło się 31 stycznia[3][69].

Utwór „Downpour” zwyciężył 29 stycznia w programie Inkigayo, jednakże występ na żywo nie odbył się ze względu na święto Seollal[70].

Po rozpadzie[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie zespołu 11 członkiń I.O.I powróciło do swoich agencji[71][72][73].

 • Jung Chae-yeon, Kim Se-jeong, Kang Mi-na oraz Yu Yeon-jung powróciły do swoich istniejących i stałych grup (DIA, Gugudan, Cosmic Girls).
 • Kim So-hye dołączyła do Bae Sung-jae's Ten Radio radia SBS Power FM jako stały członek[74]. Zadebiutowała z teledyskiem oraz jako aktorka w internetowym serialu w pierwszej połowie 2017 roku[75][76].
 • Kim Chung-ha otworzyła swoją oficjalną kafejkę dla fanów przed jej solowym debiutem pod wytwórnią M&H Entertainment[77]. 7 czerwca 2017 roku zadebiutowała jako solistka wydając minialbum Hands on Me[78][79].
 • Lim Na-young i Zhou Jieqiong (jako Kyulkyung) zadebiutowały w zespole Pristin 21 marca 2017 roku[80].
 • Choi Yoo-jung i Kim Do-yeon zadebiutowały w zespole Weki Meki 8 sierpnia 2017 roku[81].
 • Jeon So-mi podpisała kontrakt z JYP Entertainment w celu rozpoczęcia solowej kariery. Dołączyła do obsady Sister's Slam Dunk Season 2, który rozpoczął się 10 lutego 2017 roku[82].

Członkinie[edytuj | edytuj kod]

 • Lim Na-young (kor. 임나영), ur. 1995-12-1818 grudnia 1995, agencja Pledis Entertainment. W programie zajęła 10. miejsce.
 • Kim Chung-ha (kor. 김청하), ur. 1996-02-099 lutego 1996, agencja M&H Entertainment. W programie zajęła 4. miejsce.
 • Kim Se-jeong (kor. 김세정), ur. 1996-08-2828 sierpnia 1996, agencja Jellyfish Entertainment. W programie zajęła 2. miejsce.
 • Jung Chae-yeon (kor. 정채연), ur. 1997-12-011 grudnia 1997, agencja MBK Entertainment. W programie zajęła 7. miejsce.
 • Zhou Jieqiong (chn. 周洁琼, kor. 주결경), ur. 1998-12-1616 grudnia 1998 w Taizhou, Chiny, agencja Pledis Entertainment. W programie zajęła 6. miejsce.
 • Kim So-hye (kor. 김소혜), ur. 1999-07-1919 lipca 1999, agencja RedLine Entertainment. W programie zajęła 5. miejsce.
 • Yu Yeon-jung (kor. 유연정), ur. 1999-08-033 sierpnia 1999, agencja Starship Entertainment. W programie zajęła 11. miejsce.
 • Choi Yoo-jung (kor. 최유정), ur. 1999-11-1212 listopada 1999, agencja Fantagio. W programie zajęła 3. miejsce.
 • Kang Mi-na (kor. 강미나), ur. 1999-12-044 grudnia 1999, agencja Jellyfish Entertainment. W programie zajęła 9. miejsce.
 • Kim Do-yeon (kor. 김도연), ur. 1999-12-044 grudnia 1999, agencja Fantagio. W programie zajęła 8. miejsce.
 • Jeon So-mi (kor. 전소미, Ennik Douma), ur. 2001-03-099 marca 2001 w Kanadzie, agencja JYP Entertainment. Zajęła 1. miejsce w programie Produce 101, dlatego też była „centrum” grupy[83].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Minialbumy
Rok Tytuł Najwyższa pozycja Sprzedaż
KOR
[84]
TW
[85]
US
World

[86]
2016 Chrysalis 4 5
Miss Me? 2 4 11
"—" oznacza, że wydawnictwo nie było notowane.
Single
Rok Tytuł Najwyższa pozycja Sprzedaż Album
KOR
Digital

[89]
KOR
Album

[90]
US
World

[91]
2016 „Crush” 12
 • KOR: 306 155+ (Digital)[92]
Chrysalis
„Dream Girls” 7
 • KOR: 652 321+ (Digital)[93]
„Whatta Man” 2 2 12
 • KOR: 72 724+ (CD)[94]
 • KOR: 368 469+ (Digital)[95]
„Hand in Hand” (kor. 손에 손잡고) 6
 • KOR: 4,039+ (CD)[96]
„Very Very Very” (kor. 너무너무너무) 1 4
 • KOR: 1 265 292+ (Digital)[97]
Miss Me?
2017 „Downpour” (kor. 소나기) 3
 • KOR: 1 112 589 (Digital)[98]
"—" oznacza, że wydawnictwo nie było notowane.
Ścieżka dźwiękowa
Rok Tytuł Najwyższa pozycja Sprzedaż Album
KOR
[99]
2016 „I Love You, I Remember You” (kor. 사랑해 기억해)[100] 30 Dar-ui yeon-in – Bobogyeongsim ryeo
OST Part 3

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Programy rozrywkowe
 • Produce 101 (2016)
 • Standby I.O.I (2016)[102]
 • LAN Cable Friends I.O.I (2016)[103]
 • I Miss You Very Very Very Much Show (2016)[51]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 101 girls down to 'I.O.I' (ang.). koreatimes.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 2. a b 아이오아이 (I.O.I) 1st Mini Album `Chrysalis` (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 3. a b c 아이오아이(I.O.I), 오는 29일부로 프로젝트 활동 마치며 공식적인 해체..'너무 아쉬운 이별' (kor.). cbci.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 4. K팝스타2 김세정,박소연,김민정 폭풍성장(프로듀스101) (kor.). instiz.net. [dostęp 2017-08-09].
 5. ‘프로듀스 101’, 14명의 소녀들 소개 영상…'트와이스' 소미 지원사격 (kor.). Herald Pop. [dostęp 2017-08-09].
 6. ‘프로듀스101′ 전소미, 두 번째 오디션 도전…트와이스 지원사격 ‘의리’ (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2017-08-09].
 7. 다이아 측 "채연•캐시 잠정 탈퇴..'프로듀스' 합류" [공식입장] (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 8. 다이아 채연•캐시, ‘프로듀스 101’ 합류 하면서 잠정탈퇴…"새로운 도전" (kor.). mbn.mk.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 9. "떨어졌다고 울거면 지금 집에 가라"…서바이벌 '프로듀스101' (kor.). yonhapnews.co.kr. [dostęp 2016-08-09].
 10. '프로듀스101' 전소미, 1위 지켰다…이변없는 I.O.I 멤버 11인 확정 (kor.). news.nate.com. [dostęp 2017-08-09].
 11. Kahi and Trainees Attend ′Produce 101′ Production Presentation (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 12. '프로듀스101', 5월 정식 데뷔…'크러쉬' 아닌 신곡 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 13. Mnet Reveals “Produce 101” Girl Group Name (ang.). soompi.com. [dostęp 2017-08-09].
 14. '프듀101' I.O.I, 5월 미니앨범 발매…데뷔 윤곽 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 15. 엠넷, '프듀101' 아이오아이(I.O.I) 리얼리티 기획 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 16. ‘택시’, ‘프로듀스 101’ 특집 준비 중… 첫 토크쇼 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 17. I.O.I from ‘Produce 101’ kicks off V app broadcast (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 18. '관심폭발' 아이오아이, 결과물은 왜 저퀄리티일까 (kor.). mydaily.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 19. ‘Produce 101’ finalist song released (ang.). koreajoongangdaily.joins.com. [dostęp 2017-08-09].
 20. I.O.I's video 'crush'es fans (ang.). koreatimes.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 21. 아이오아이 `크러쉬` 신곡 열풍 "`프로듀스 101`인기 이어간다" (kor.). news.mk.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 22. I.O.I Will Make Its Official Debut (ang.). bntnews.co.uk. [dostęp 2017-08-09].
 23. 아이오아이, CJ E&M 아닌 로엔과 데뷔곡 발표 (kor.). news.mt.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 24. I.O.I to Unveil Its Teaser Image (ang.). bntnews.co.uk. [dostęp 2017-08-09].
 25. I.O.I Releases Teaser for 'Dream Girls' (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 26. I.O.I "Dream Girls" Lyricist-Composer Turns Out to be Eru: Goes by the Name "Famous Bro" (ang.). news.mt.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 27. I.O.I Debuts and Releases 'Dream Girls' MV (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 28. I.O.I Shares Debut Selfie (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 29. 다이아, 정채연•기희현 합류 확정..현재 뮤비 촬영중 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 30. 아이오아이 측 "'마마' 마지막 무대? 내년 1월까지 활동"(공식입장) (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 31. I.O.I, 완전체 활동 '드림콘서트'로 끝…유닛 시작 (kor.). news.nate.com. [dostęp 2017-08-09].
 32. I.O.I′s Kim Sejeong and Kang Mina Confirmed for Jellyfish′s First Girl Group (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 33. Jellyfish Finally Announces New Girl Group Name (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 34. 아이오아이, 첫 유닛 확정…'전소미부터 김소혜' (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 35. Whatta Man (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 36. 아이오아이 유닛, 8월 9일 컴백확정…블랙핑크와 정면대결 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 37. Teaser photo tees up I.O.I's return (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 38. [Teaser] 아이오아이 (I.O.I)_Whatta Man (Good man) w serwisie YouTube
 39. Watch: I.O.I Unit’s new teaser (video) (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 40. ‘역시 춤꾼’…I.O.I 청하, 유닛 타이틀곡 안무 짰다 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 41. 손에 손잡고 (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 42. I.O.I to Make a Comeback as a Whole Group (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 43. JYP to produce tracks for I.O.I (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 44. I.O.I to Receive Title Track From Top Producer Park Jin Young (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 45. "마지막은 JYP와 함께"…아이오아이, 박진영 곡으로 컴백 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 46. miss me? (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 47. 아이오아이, 10월 17일 컴백 확정..첫 무대 생중계 논의 (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-19].
 48. I.O.I gears up for stage return (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 49. I.O.I Looks Gorgeous in First Set of Teaser Images (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 50. "오랜만의 완전체" 아이오아이, '너무너무너무' 티저 영상 공개 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 51. a b 완전체 아이오아이, 황금손 JYP 만나 귀여움 폭발..대박예감[V라이브 종합] (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 52. I.O.I Drops Adorable Teaser Video Featuring All 11 Members (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 53. I.O.I Introduces 'Miss Me?' During Showcase (ang.). mwave.interest.me. [dostęp 2017-08-09].
 54. 아이오아이 측 "단독콘서트 확정 無..세부사항 조율 중"(공식입장) (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 55. I.O.I speaks on reunion (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 56. I.O.I Wins First Trophy as a Whole Group with 'Very Very Very' (ang.). koreaherald.com. [dostęp 2017-08-09].
 57. '불후의명곡' 아이오아이, 그녀들의 마지막 꽃길 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 58. '양남자쇼' 양세형, 아이오아이 선택 받고 토크 배틀 승리(종합) (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 59. 아이오아이(IOI), '아는형님' 재출격 예고편 공개…"우리 안 보고싶었어?" (kor.). honam.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 60. 아이오아이, 마지막은 콘서트..내년 1월 '타임슬립' 확정 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 61. "연습생은 없다" 각 소속사가 밝힌 아이오아이 꽃길 2막 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 62. 아이오아이 측 "B1A4 진영 곡, 가이드 녹음만…정해진 것 無"(공식입장) (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2017-08-09].
 63. I.O.I 측 "진영 곡 가이드 녹음만…타이틀 아직 미정"(공식입장) (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2017-08-09].
 64. 세븐틴 우지, IOI 마지막곡 '소나기' 작사·작곡 "추억으로 남는 노래" (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 65. I.O.I To Release One Final Track Written By SEVENTEEN’s Woozi (ang.). soompi.com. [dostęp 2017-08-09].
 66. IOI's 'Downpour' achieves an all-kill! (ang.). allkpop.com. [dostęp 2017-08-09].
 67. 아이오아이, 진짜 마지막은 완전체 광고촬영 '꽃길엔딩' (kor.). news.joins.com. [dostęp 2017-08-09].
 68. '아듀' 아이오아이..25일 광고촬영 끝 266일 활동 마감 (kor.). tenasia.hankyung.com. [dostęp 2017-08-09].
 69. '섹션' 아이오아이, 마지막 스케줄에 눈물…"5년 뒤 꼭 만나자" (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 70. I.O.I Has One Last Win On SBS’s “Inkigayo” With “Downpour” (ang.). soompi.com. [dostęp 2017-08-09].
 71. Members of girl group I.O.I unveil post-disbandment plans (ang.). english.yonhapnews.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 72. "새로운 시작"…아이오아이, 1월 활동 종료 후 어찌되나 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 73. 굿바이 '아이오아이' (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 74. 아이오아이 김소혜, '배성재 텐' 고정 출연…12일 방송 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 75. 아이오아이 끝낸 김소혜, 첫 행보는 라디 신곡 MV 주인공 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 76. "이젠 배우로"…김소혜 첫 주연, 아침연속극 '시(詩)스토리' 티저 공개 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 77. I.O.I 김청하, 공식 팬카페 개설.."여러분 너무 소중하고 사랑해" (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 78. Hands on Me (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 79. 김청하 "타이틀곡 MV, 태어나 처음 수중촬영…기관지 아팠다" (kor.). melon.com. [dostęp 2017-08-09].
 80. "파워 & 프리티" 프리스틴, 신인상 예약한 특급 기대주 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 81. Choi Yoo Jung and Kim Do Yeon's Weki Meki set debut date (ang.). allkpop.com. [dostęp 2017-08-09].
 82. '언니들의 슬램덩크2', 걸크러시 7人언니들이 온다... 10일 첫 방송 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 83. JYP criticized for casting process for new girl group (ang.). koreatimes.co.kr. [dostęp 2017-08-09].
 84. Gaon Weekly Album Chart
 85. Five Music Korea-Japan Album Chart (chiń.). Five Music.
 86. World Albums. Billboard.
  • Miss Me?. 2016-11-05. [dostęp 2017-08-16].
 87. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 88. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 89. Gaon Weekly Digital Chart
 90. Gaon Weekly Album Chart
 91. Whatta Man. 2016-08-27.
 92. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 93. 2016년 Download Chart (Krajowa) (kor.). Gaon Chart KMCIA. [dostęp 2017-08-16].
 94. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 95. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 96. 2016년 09월 Album Chart (patrz #19) (kor.). Gaon Music Chart. [dostęp 2017-08-16].
 97. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 98. 2017년 Download Chart (kor.). Gaon Chart KMCIA. [dostęp 2018-01-11].
 99. Gaon Weekly Digital Chart
 100. Lim Jeong-yeo: I.O.I sings for 'Scarlet Heart'. Korean Herald. [dostęp 2017-08-16].
 101. Zbiorcze wyniki sprzedaży utworu:
 102. 아이오아이, 데뷔 과정 담는 '스탠바이 아이오아이' 오는 22일 편성 (kor.). entertain.naver.com. [dostęp 2017-08-09].
 103. Watch: I.O.I’s Kim Doyeon Reveals Choi Yoojung’s Secret Struggle (ang.). soompi.com. [dostęp 2017-08-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]