I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach
Liceum ogólnokształcące
Państwo

 Polska

Miejscowość

Siedlce

Adres

08-110 Siedlce, ul. bp. Ignacego Świrskiego 54

Data założenia

1997

Patron

Święta Rodzina

Dyrektor

Ks. kan. mgr lic. Jacek Wł. Świątek[1]

Wicedyrektorzy

dr Jolanta Łopuska

Położenie na mapie Siedlec
Mapa konturowa Siedlec, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach”
Ziemia52°10′11,5″N 22°16′30,8″E/52,169861 22,275222
Strona internetowa

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach (tzw. Katolik[2]) – liceum ogólnokształcące z siedzibą w Siedlcach przy ulicy bp. Ignacego Świrskiego 12, prowadzone przez diecezję siedlecką[3]. Patronką liceum jest św. Święta Rodzina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach zostało powołane dekretem Biskupa Siedleckiego Jana Wiktora Nowaka – 22 września 1997 roku, w 75. rocznicę powstania Liceum Biskupa Podlaskiego w Siedlcach.

W 1923 roku biskup Henryk Przeździecki założył Gimnazjum i Liceum Biskupie w Siedlcach pod wezwaniem św. Rodziny[4]. Szkoła wydała wielu kandydatów do kapłaństwa i zwiększyła w społeczeństwie polskim liczbę wykształconych osób o katolickim światopoglądzie[5].

W latach II wojny światowej profesorowie Liceum Biskupa Podlaskiego prowadzili tajne nauczanie. W 1951 r. odbyła się ostatnia matura gimnazjalna według norm państwowych. W czerwcu roku 1957 szkoła została zamknięta w wyniku działań władz komunistycznych[6][7].

Gmach dawnego Gimnazjum i Liceum Biskupiego przebudowano na dom księży emerytów[4].

Wśród absolwentów znaleźli się: ksiądz biskup Wacław Skomorucha, 113 księży, profesorowie wyższych uczelni (m.in. profesor sądownictwa, Szczepan Pieniążek)[8].

Liceum wznowiło działalność edukacyjną w 1998 r. jako I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]