Iditarod Trail Sled Dog Race

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Start wyścigu w 2005 roku

Iditarod Trail Sled Dog Race – jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych obok Yukon Quest wyścigu psich zaprzęgów. Rozgrywany jest od 1973 roku na Alasce.

Początkowo Iditarod był pomyślany jako test dla najlepszych psów i maszerów. Do dzisiaj ewoluował i jest obecnie w pełni komercyjnymi zawodami o wysokim pozimie trudności. Wyścig Iditarod jest jedną z największych imprez sportowych na Alasce. Każdego roku startuje więcej niż 50 maszerów. Każdy zaprzęg składa się z 12-16 psów, przy czym warunkiem klasyfikacji na mecie jest posiadanie w zaprzęgu minimum 6 psów. Ceremonia startu ma miejsce w Anchorage, po czym właściwy start odbywa się w położonej około 113 km na północ miejscowości Willow (w latach 1973-2002 właściwy start odbywał się w miejscowości Wasilla). Meta znajduje się w miasteczku Nome. Najlepsi maszerzy ze swoimi psami pokonują około 1850 kilometrów w około 9 - 10 dni. Wyścigi psich zaprzęgów to jedne z niewielu konkurencji sportowych, w których mężczyźni są klasyfikowani wspólnie z kobietami.

W kilku pierwszych wyścigach zwycięzcy potrzebowali na pokonanie tej trasy 20 dni. Rekord (8 dni, 22:46:02) należy do Martina Busera, który trzykrotnie wygrał te zawody jako obywatel Szwajcarii. Jako naturalizowany Amerykanin, wygrywając po raz czwarty w 2002 roku wyśrubował ten wynik - jako jedyny człowiek pokonał trasę poniżej dziewięciu dni. Rick Swenson wygrał Iditarod 5 razy i dotychczas nikt mu nie dorównał, jest też jedynym maszerem który wygrał ten wyścig w trzech różnych dekadach - w 1977, 1979, 1981, 1982 i 1991 roku. Pierwszą kobietą, która ukończyła Iditarod była w 1974 roku Mary Shields, natomiast pierwszą kobietą która wygrała Iditarod była w 1985 roku Libby Riddles. Pierwszą osobą, która zwyciężyła trzy razy z rzędu była w latach 1986-88 Susan Butcher. Zwycięzca z 2007 roku, Lance Mackey jest pierwszym człowiekiem, który w jednym roku zwyciężył w Yukon Quest i w Iditarod - dwóch najtrudniejszych wyścigach. Zdobywając pierwsze miejsce w 2007 roku, dołączył do swojego ojca Dicka i brata Ricka, którzy zwyciężyli odpowiednio w 1978 i 1983 roku. Wszyscy trzej podczas uczestnictwa w tych zawodach startowali z numerem 13.

Liderujący pies lub psy zwycięskiego zaprzęgu otrzymują tytuł "Golden Harness". Jedną z nagród dla wygrywającego Iditarod jest nowy samochód pick-up, ostatni maszer który ukończył wyścig otrzymuje tytuł "Czerwonej Latarni". Iditarod Trail Sled Dog Race wygrywali przedstawiciele USA, Szwajcarii, Kanady i Norwegii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]