Ilmenau (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Ilmenau
Ilmenau pod Uelzen
Ilmenau pod Uelzen
Kontynent Europa
Państwo  Niemcy
Rzeka
Długość 107 km
Źródło
Miejsce połączenie rzek Gerdau i Stederau pod Uelzen
Współrzędne 52°56′52″N 10°33′13″E/52,947778 10,553611
Ujście
Recypient Łaba
Miejsce Hoopte dzielnica Winsen
Wysokość 13 m n.p.m.
Współrzędne 53°23′44″N 10°10′25″E/53,395556 10,173611
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
źródło
źródło
ujście
ujście

Ilmenau (pol. hist. Ilmenawa [1]) – rzeka w Niemczech w północno-wschodniej Dolnej Saksonii, stanowiąca lewy dopływ Łaby.

Przebieg[edytuj]

Rzeka powstaje na Pustaci Lüneburskiej z połączenia dwóch mniejszych rzek: Gerdau płynącej od północnego zachodu i Stederau płynącej od południowego zachodu. Ów zbieg ma miejsce na południe od Uelzen.

Od Uelzen Ilmenau płynie, wzbogacona przez wpływającą tu rzekę Wipperau, w kierunku północnym przez Bad Bevensen i Lüneburg do Winsen, gdzie jest zasilona prawym dopływem Neetze oraz tuż przed ujściem przejmuje również wody płynącej z południa rzeki Luhe. W północnej dzielnicy Winsen Hoopte uchodzi do płynącej od wschodu Łaby. U ujścia Ilmenau do Łaby wybudowano na początku lat siedemdziesiątych XX wieku wał przeciwpowodziowy.

Całkowita długość rzeki wynosi 107 kilometrów.

Żegluga[edytuj]

Ilmenau jest żeglowna tylko na krótkim odcinku 28,84 km od Lüneburga w dół rzeki do ujścia w Hoopte. Jednak na tym odcinku trzeba pokonać trzy śluzy koło Bardowick, Wittorf i Fahrenholz. Obecnie Ilmenau straciło znaczenie dla żeglugi. Wcześniej fabryka przeróbki drewna była zaopatrywana drogą wodną. Obecnie (2008 rok) statki pasażerskie zaprzestały kursów na rzece.

Sporty wodne[edytuj]

W górnym biegu od Uelzen do Lüneburga rzeka zapewnia wartki nurt i piękne krajobrazy z jednym tylko jazem. Dlatego jest odpowiednia dla wodnych wędrówek kajakarskich.

Miejscowości nad Ilmenau[edytuj]

Nad Ilmenau leżą Uelzen, Bad Bevensen, Lüneburg, Bardowick i w pobliżu ujścia jedna z dzielnic WinsenHoopte. Nazwę Ilmenau przyjęła też jedna z gmin zbiorowych w powiecie Lüneburg na południe od Lüneburga z siedzibą w Melbeck.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Dzieje Słowiańszczyzny północno-zachodniej do połowy XIII w. przez Wilhelma Bogusławskiego. T. 2, Poznań 1889 r., s. 6,