Ilmenau (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilmenau
Ilustracja
Ilmenau pod Uelzen
Kontynent

Europa

Państwo

 Niemcy

Rzeka
Długość 107 km
Źródło
Miejsce połączenie rzek Gerdau i Stederau pod Uelzen
Współrzędne

52°56′52″N 10°33′13″E/52,947778 10,553611

Ujście
Recypient

Łaba

Miejsce Hoopte dzielnica Winsen
Wysokość

13 m n.p.m.

Współrzędne

53°23′44″N 10°10′25″E/53,395556 10,173611

Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa konturowa Dolnej Saksonii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Ilmenau (pol. hist. Ilmenawa [1]) – rzeka w Niemczech w północno-wschodniej Dolnej Saksonii, stanowiąca lewy dopływ Łaby.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Rzeka powstaje na Pustaci Lüneburskiej z połączenia dwóch mniejszych rzek: Gerdau płynącej od północnego zachodu i Stederau płynącej od południowego zachodu. Ów zbieg ma miejsce na południe od Uelzen.

Od Uelzen Ilmenau płynie, wzbogacona przez wpływającą tu rzekę Wipperau, w kierunku północnym przez Bad Bevensen i Lüneburg do Winsen, gdzie jest zasilona prawym dopływem Neetze oraz tuż przed ujściem przejmuje również wody płynącej z południa rzeki Luhe. W północnej dzielnicy Winsen Hoopte uchodzi do płynącej od wschodu Łaby. U ujścia Ilmenau do Łaby wybudowano na początku lat siedemdziesiątych XX wieku wał przeciwpowodziowy.

Całkowita długość rzeki wynosi 107 kilometrów.

Żegluga[edytuj | edytuj kod]

Ilmenau jest żeglowna tylko na krótkim odcinku 28,84 km od Lüneburga w dół rzeki do ujścia w Hoopte. Jednak na tym odcinku trzeba pokonać trzy śluzy koło Bardowick, Wittorf i Fahrenholz. Obecnie Ilmenau straciło znaczenie dla żeglugi. Wcześniej fabryka przeróbki drewna była zaopatrywana drogą wodną. Obecnie (2008 rok) statki pasażerskie zaprzestały kursów na rzece.

Sporty wodne[edytuj | edytuj kod]

W górnym biegu od Uelzen do Lüneburga rzeka zapewnia wartki nurt i piękne krajobrazy z jednym tylko jazem. Dlatego jest odpowiednia dla wodnych wędrówek kajakarskich.

Miejscowości nad Ilmenau[edytuj | edytuj kod]

Nad Ilmenau leżą Uelzen, Bad Bevensen, Lüneburg, Bardowick i w pobliżu ujścia jedna z dzielnic WinsenHoopte. Nazwę Ilmenau przyjęła też jedna z gmin zbiorowych w powiecie Lüneburg na południe od Lüneburga z siedzibą w Melbeck.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzieje Słowiańszczyzny północno-zachodniej do połowy XIII w. przez Wilhelma Bogusławskiego. T. 2, Poznań 1889 r., s. 6,