Imre Boba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imre Boba
Data i miejsce urodzenia 23 października 1919
Győr, Węgry
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1996
Seattle, Stany Zjednoczone
Zawód, zajęcie historyk
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami

Imre Boba (ur. 23 października 1919 w Győrze, Węgry, zm. 11 stycznia 1996 w Seattle, Stany Zjednoczone) – węgierski historyk polskiego pochodzenia, doradca polityczny Radia Wolna Europa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Polaka Władysława Boba i Węgierki Ilony z domu Faludi, od śmierci ojca w 1929 mieszkał w Polsce. Po wybuchu II wojny światowej powrócił na Węgry, gdzie w 1941 zdał maturę w liceum z polskim językiem wykładowym. Z powodu niepełnosprawności nie mógł walczyć, był zaangażowany w pomoc polskiemu ruchowi oporu, którego był członkiem oraz pomagał polskim oficerom przedostawać się do Europy Zachodniej. Współpracował również z węgierskim rządem w sprawach dotyczących polskich uchodźców, a także z wysłannikami 2 Korpusu Polskiego we Włoszech za co został odznaczony przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Studiował filozofię w tajnym Uniwersytecie Budpeszteńskim, po zakończeniu działań wojennych kontynuował naukę, którą ukończył w 1946[1]. W 1952 emigrował do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przez siedem lat pracował w polskiej sekcji Radia Wolna Europa jako doradca polityczny. W 1959 przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Seattle, podjął studia podyplomowe na University of Washington, w 1962 uzyskał w tytułu doktora filozofii w dziedzinie historii[1]. Następnie został asystentem na Wydziale Historycznym, wykładał tam historię średniowiecza, w 1967 został mianowany profesorem, od 1971 zaczął dodatkowo wykładać historię Rosji w Studium Europy Wschodniej. Poza pracą wykładowcy prowadził badania naukowe nad wczesnośredniowiecznymi wędrówkami ludów w Europie Wschodniej, dzięki nim powstało wiele rozbieżności dotyczących m.in. powstania miast na Morawach oraz wpływu św. Metodego na osadnictwo na południe od Dunaju na terenie obecnej Serbii[2]. Jego praca naukowa "Novi pogled na povijest Moravie" wywołała liczne kontrowersje, szczególnie w Czechach i Słowacji, ponieważ zmieniło podejście historyczne do wiedzy na temat Wielkiego Księstwa Morawskiego. Imre Boba uważał, że Wielkie Księstwo Morawskie nie było samodzielnym państwem, ale księstwem wchodzącym w skład państwa "Sclavonia"[3]. W 1990 przeszedł w stan spoczynku otrzymując honorowy tytuł profesora-seniora.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 121. docplayer.pl. [dostęp 2017-03-16].
  2. Imre Boba "Sveti Metod i nadbiskupsko sjedište Sirmium u crkvenoj pokrajini Sclavonia" Crkva u svijetu. XX/1985, 4, str. 394
  3. Imre Boba "Moravia's History Reconsidered: A Reinterpretation of Medieval Sources". Martinus Nijhoff 1971. ​ISBN 978-90-247-5041-2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]