Infotainment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Infotainment (ang. infotainment) – gatunek dziennikarstwa, łączący w sobie informację (ang. information) i rozrywkę (ang. entertainment).

Współcześnie w środkach masowego przekazu jest to dość często spotykana forma. Mówi się, że infotainment skupia się raczej na tym w jaki sposób przedstawić informację niż na tym, co przekazać. Niekiedy część rozrywkowa odbywa się kosztem przekazania faktów. Przekazywane w ten sposób informacje mogą zmniejszać wartość profesjonalizmu dziennikarskiego. Niektórzy są jednak zdania, że infotainment może przynosić korzyści: dzięki połączeniu luźniejszej formy z poważnymi informacjami, bawiąc - uczy.[1]

Termin „infotainment” używany jest również na określenie systemów (elektronika + software) dostarczających informację połączoną z rozrywką. Na przykład Toyota Lexus (model 2014) posiada pojazdowy system infotainment[2].

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie to pojawiło się w świecie mediów dość niedawno, ale za to szybko znalazło swoje użycie w praktyce. W druku po raz pierwszy użył go prawdopodobnie Ron Eisenberg w periodyku "Phone Call" w lutym 1980 roku[potrzebny przypis].

Współcześnie, forma ta pojawia się bardzo często w mediach elektronicznych. Coraz częściej - w poważnych dziennikach informacyjnych i programach publicystycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolny-Zmorzyński Kazimierz, Gatunki informacyjne, [w:] Gatunki dziennikarskie - teoria, praktyka, język [1].
  2. Eric Brown, "The rise of Linux in in-vehicle infotainment (IVI)", Linux Gizmos, Jul 24, 2013 (link to artykułu).