Ingeborg Gräßle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ingeborg Gräßle
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1961
Heidenheim an der Brenz
Zawód polityk, filolog
Partia Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna

Ingeborg Gräßle (ur. 2 marca 1961 w Heidenheim an der Brenz) – niemiecka polityk i filolog, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiowała m.in. filologię romańską i politologię na Uniwersytecie w Stuttgarcie i w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. W 1994 uzyskała stopień doktora filologii na Wolnym Uniwersytecie Berlina. Zawodowo pracowała przez kilka lat jako redaktor w piśmie "Augsburger Allgemeine Zeitung". Była też rzecznikiem prasowym w urzędzie miasta Rüsselsheim am Main.

Wstąpiła do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W 1999 objęła funkcję wiceprzewodniczącej regionalnej organizacji Frauen-Union, weszła też w skład zarządu CDU w Badenii-Wirtembergii. W latach 1996–2004 była posłanką do landtagu tego kraju związkowego.

W 2004 z listy CDU uzyskała po raz pierwszy mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. Pracowała w Komisji Budżetowej i Komisji Kontroli Budżetowej, była w prezydium grupy EPP-ED. W wyborach w 2009 i 2014 skutecznie ubiegała się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]