Instytut Słowacki w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Słowacki w Warszawie
Slovenský inštitút vo Varšave
Ilustracja
Siedziba Instytutu przy ul. Krzywe Koło
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Adres ul. Krzywe Koło 12/14a
Data założenia 1993
Forma prawna instytut promocji kultury
Dyrektor Adrian Kromka
Zatrudnienie 5
brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Słowacki w Warszawie (Slovenský inštitút vo Varšave) − instytucja promocji kultury słowackiej w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Instytut powstał w październiku 1993 w wyniku podziału Czechosłowackiego Ośrodka Kultury i Informacji w Warszawie (Centrum československé kultury a informací ve Varšavě) na dwie samodzielne instytucje[1], czeską i słowacką. Od 1995 mieści się nieopodal Rynku Starego Miasta, w kamienicy Czamerowskiej przy ul. Krzywe Koło 12/14a.

W dziedzinie kultury Instytut prezentuje: rodzimą literaturę słowacką i tłumaczenia z języka polskiego, sztuki plastyczne, muzykę, dramat, sztukę filmową, działalność słowackich instytucji kulturalnych, kursy języka słowackiego.

W dziedzinie rozwoju polityki regionalnej, współpracy transgranicznej, kontaktów organizacji pozarządowych i wszechstronnego propagowania Słowacji Instytut organizuje propagowanie poszczególnych miast i regionów Słowacji, interesujących instytucji, organizacji i przedsiębiorstw; promocji i prezentacji wyrobów firm słowackich; współpracę instytucji w zakresie promocji turystyki i uzdrowisk; spotkań zorganizowanych w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli euroregionów; współpracy partnerów po obu stronach granicy; przedsięwzięć na wspólnej platformie, spotkań z ważnymi postaciami Słowacji; propagowania sztuk plastycznych i muzyki; współpracy z partnerskimi instytucjami innych państw, które mają siedzibę w Polsce.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

  • dr Helena Jacošová
  • Adrian Kromka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Instytutu. W: Instytut Słowacki w Warszawie [on-line]. instytutslowacki.pl. [dostęp 2018-06-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]