International Data Encryption Algorithm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
IDEA
Rodzaj algorytmu {{{rodzaj}}}
Data stworzenia 1991
Autorzy Xueji Lai, James Massey
Wielkość bloku wejściowego {{{blok wejściowy}}} [bit]
Wielkość bloku wyjściowego {{{blok wyjściowy}}} [bit]
Długość klucza 128 bitów
Liczba rund 8,5
Data złamania {{{data złamania}}}
Złamany przez {{{złamany przez}}}

Runda algorytmu IDEA

International Data Encryption Algorithm (ang. IDEA) – szyfr blokowy, stworzony przez Xueji'a Lai oraz Jamesa Masseya w 1990, operujący na 64-bitowych blokach wiadomości i wykorzystujący do szyfrowania 128-bitowy klucz. Początkowo szyfr nazywał się Proposed Encryption Standard (PES), jednak po odkryciu kryptoanalizy różnicowej został poprawiony i przemianowany na Improved Proposed Encryption Standard (IPES). Ostateczna nazwa algorytmu została przyjęta w 1992[1].

Szyfr został zaprojektowany w ramach kontraktu z Hasler Foundation, która stała się częścią Ascom-Tech AG. Początkowo szyfr był objęty patentem w wielu krajach i udostępniony do darmowego użytku tylko w celach niekomercyjnych. Patenty wygasły w latach 2010─2011 i obecnie szyfr może być swobodnie używany w dowolnych celach [2].

Opis algorytmu[edytuj]

IDEA wykorzystuje ten sam algorytm do procesu szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Tekst jawny szyfrowany jest z wykorzystaniem mieszania oraz rozpraszania. Operacje mieszania wykorzystywane w szyfrze to[1]:

  • Suma modulo 2 - oznaczone na schemacie blokowym jako
  • Dodawanie modulo - oznaczone
  • Mnożenie modulo (które jest liczbą pierwszą), przy czym liczba 0 jest traktowana jako - oznaczone .

IDEA była używana we wczesnych wersjach PGP, gdzie została dodana, gdy oryginalny szyfr użyty w PGP 1.0 ─ BassOmatic ─ okazał się niewystarczająco bezpieczny.[3] Jest dostępna jako opcjonalny algorytm w OpenPGP.

Przypisy

  1. a b Bruce Schneier: Kryptografia dla praktyków: protokoły, algorytmy i programy źródłowe w języku C. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2002, s. 402-409. ISBN 83-204-2678-2.
  2. Espacenet - Bibliografische Daten (niem.)
  3. Simson Garfinkel: PGP: Pretty Good Privacy. O’Reilly Media, 1994, s. 101-102. ISBN 978-1565920989.

Linki zewnętrzne[edytuj]