International Data Encryption Algorithm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IDEA
Ilustracja
Runda algorytmu IDEA
Rodzaj algorytmu symetryczny szyfr blokowy
Data stworzenia 1991
Autorzy Xueji Lai, James Massey
Wielkość bloku wejściowego 64 bity
Długość klucza 128 bitów
Liczba rund 8,5

International Data Encryption Algorithm (ang. IDEA) – szyfr blokowy, stworzony przez Xueji'a Lai oraz Jamesa Masseya w 1990, operujący na 64-bitowych blokach wiadomości i wykorzystujący do szyfrowania 128-bitowy klucz. Początkowo szyfr nazywał się Proposed Encryption Standard (PES), jednak po odkryciu kryptoanalizy różnicowej został poprawiony i przemianowany na Improved Proposed Encryption Standard (IPES). Ostateczna nazwa algorytmu została przyjęta w 1992[1].

Szyfr został zaprojektowany w ramach kontraktu z Hasler Foundation, która stała się częścią Ascom-Tech AG. Początkowo szyfr był objęty patentem w wielu krajach i udostępniony do darmowego użytku tylko w celach niekomercyjnych. Patenty wygasły w latach 2010─2011 i obecnie szyfr może być swobodnie używany w dowolnych celach[2].

Opis algorytmu[edytuj | edytuj kod]

IDEA wykorzystuje ten sam algorytm do procesu szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Tekst jawny szyfrowany jest z wykorzystaniem mieszania oraz rozpraszania. Operacje mieszania wykorzystywane w szyfrze to[1]:

  • Suma modulo 2 – oznaczone na schemacie blokowym jako
  • Dodawanie modulo – oznaczone
  • Mnożenie modulo (które jest liczbą pierwszą), przy czym liczba 0 jest traktowana jako – oznaczone .

IDEA była używana we wczesnych wersjach PGP, gdzie została dodana, gdy oryginalny szyfr użyty w PGP 1.0 ─ BassOmatic ─ okazał się niewystarczająco bezpieczny[3]. Jest dostępna jako opcjonalny algorytm w OpenPGP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bruce Schneier: Kryptografia dla praktyków: protokoły, algorytmy i programy źródłowe w języku C. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2002, s. 402-409. ISBN 83-204-2678-2.
  2. Espacenet – Bibliografische Daten (niem.)
  3. Simson Garfinkel: PGP: Pretty Good Privacy. O’Reilly Media, 1994, s. 101-102. ISBN 978-1565920989.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]