Przejdź do zawartości

KPMG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
KPMG International Cooperative
Logo
Państwo

 Szwajcaria
 Holandia

Siedziba

Zug
Amstelveen

Data założenia

1987, firmy założycielskie od 1870

Forma prawna

spółdzielnia

Zatrudnienie

ponad 207 000 pracowników

brak współrzędnych
Strona internetowa

KPMG International – jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne (audyt, doradztwo podatkowe, doradztwo gospodarcze, doradztwo prawne).

KPMG zatrudnia ponad 265 000 osób w 143 państwach; w tym ponad 2100 osób w Polsce. KPMG należy do Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych, razem z PwC, EY i Deloitte.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa KPMG wzięła się od pierwszych liter nazwisk partnerów czterech spółek, które połączyły się w KPMG.

  • K oznacza Klynveld. Firma Klynveld Kraayenhof & Co. została założona przez Pieta Klynvelda w Amsterdamie w roku 1917.
  • P jak Peat, pochodzi od firmy William Barclay Peat & Co., założonej przez Williama Barclaya Peata w Londynie w roku 1870.
  • M od nazwiska Marwick. James Marwick założył firmę Marwick, Mitchell & Co. razem z Rogerem Mitchellem w Nowym Jorku w 1897 roku.
  • G od Goerdelera. Dr Reinhard Goerdeler przez wiele lat zarządzał niemieckim Deutsche Treuhand-Gesellschaft (DTG) by później zostać prezesem KPMG.

KPMG w Polsce[edytuj | edytuj kod]

KPMG rozpoczęło działalność w Warszawie w maju 1990 roku. W kolejnych latach powstały biura regionalne w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. W 2007 roku do grona miast posiadających biura KPMG w Polsce dołączyły Gdańsk i Katowice, a od 2012 roku także Łódź. KPMG zatrudnia w Polsce ponad 2100 pracowników[1].

Przedsiębiorstwo doradza polskim oraz międzynarodowym podmiotom we wszystkich sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem branży finansowej, ubezpieczeniowej, farmaceutycznej, handlu i produkcji dóbr oraz usług konsumpcyjnych, dóbr przemysłowych, informacji komunikacji i rozrywki, administracji publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Na czele KPMG w Polsce stoi Stacy Ligas obejmując 1 października 2019 roku funkcję senior partnera KPMG w Polsce[2].

Ludzie związani z KPMG[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z KPMG.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia [online], KPMG, 26 września 2017 [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01] (pol.).
  2. Stacy Ligas na czele KPMG w Polsce, wirtualnemedia.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]