Irena Klepfisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Irena Klepfisz (ur. 17 kwietnia 1941) – żydowska pisarka lesbijska, aktywistka i akademiczka.

Dzieciństwo i młodość[edytuj]

Urodzona w warszawskim Getcie. Ewakuowana stamtąd podczas Powstania w Getcie, w którym zginął jej ojciec, działacz Bundu, Michał Klepfisz, wraz z matką trafiła na wieś, na której ukrywały się do końca wojny. Przez krótki czas mieszkała w Łodzi, by następnie wyemigrować do Szwecji, a w 1949 do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce studiowała literaturę angielską i jidysz na City College of New York i Uniwersytecie Chicagoskim.

Jidyszystka[edytuj]

Jej pierwszym językiem był polski. Jidysz zaczęła się uczyć dopiero w żydowskiej szkole w Łodzi. Był on jednak narzędziem codziennej komunikacji kręgu rodzinno-towarzyskiego, w którym obracała się matka Klepfisz. Uznanie przyniosły jej tłumaczenia żydowskich poetek (Kadya Molodowsky i Fradl Shtok), których jest autorką.

Aktywistka[edytuj]

Działała aktywnie w różnorakich organizacjach feministycznych, lesbijskich, a także w świeckich stowarzyszeniach żydowskich. Została współzałożycielką The Jewish Women's Committee to End the Occupation of the West Bank and Gaza (pol. Komitet żydowskich kobiet na rzecz zakończenia okupacji Zachodniego Wybrzeża i Gazy)

Twórczość[edytuj]

Zaczęła publikować w 1971 roku. Współpracowała z magazynami feministycznymi takimi jak Conditions (o profilu lesbijskim) czy Bridges, kwartalniku żydowskim o tematyce kobiecej. Jest także współwydawczynią tomu The Tribe of Dina: A Jewish Women's Anthology (pol. Plemię Diny: Żydowska antologia kobieca)