Iron Man: Armored Adventures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iron Man: Armored Adventures
Iron Man : la série animée
Gatunek

akcja/serial animowany

Kraj produkcji

Francja
Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Stan Lee, Larry Lieber

Muzyka tytułowa

„Iron Man: Armored Adventures Theme” by Rooney
Guy Michelmore

Liczba odcinków

52 (Lista odcinków)

Liczba serii

2

Produkcja
Produkcja

Pre-release, Theme song, Animation style

Reżyseria

Ireneusz Załóg/Grzegorz Drojewski

Czas trwania odcinka

około 21 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Francja
Stany Zjednoczone

Data premiery

14 marca 2009

Stacja telewizyjna

France 2
France 4
Disney XD (Polska)

Pierwsza emisja

2009-2012

Lata emisji

2010-2012

Chronologia
Kontynuacja

2011 r.

Strona internetowa

Iron Manfrancuski-amerykański serial animowany, opowiadający o młodzieńczych latach Tony’ego Starka.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Gdy przedsiębiorca Howard Stark umiera w katastrofie samolotu po tym, jak sprzeciwił się planom przekształcenia jego wynalazku w potężną broń przez wspólnika, Obadiasza Stane’a, jego syn – 16-letni geniusz Tony Stark – korzysta ze swojej zbroi, by sprawdzić, czy Stane miał związek z jego śmiercią. Tony jako Iron Man za wszelką cenę próbuje uratować świat przed Mandarynem i innymi złoczyńcami. Towarzyszą mu przyjaciele, James „Rhodey” Rhodes i Pepper Potts.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Anthony „Tony” Stark/Iron Man – główny bohater serialu. Pewny siebie, nieprzeciętnie inteligentny, młody geniusz, zawzięty w konstruowaniu maszyn. Jako heros Iron Man ratuje świat wykorzystując do tego zaawansowane technologicznie zbroje własnej konstrukcji. W pierwszej serii jego głównym rywalem jest Obadiasz Stane. W drugiej pojawia się także inny młody geniusz – Justin Hammer. W niej także Tony wyraźnie zaczyna interesować się swoją przyjaciółką, Pepper.
 • James „Rhodey” Rhodes/War Machine – najlepszy przyjaciel Tony’ego. Pomaga mu w walce ze złem. Od 25. odcinka pierwszej serii zostaje War Machine i korzysta z własnej zbroi – większej i uzbrojonej ciężej niż pancerz Iron Mana.
 • Virginia „Pepper” Potts – córka poważnego agenta FBI. Bardzo wścibska i gadatliwa oraz dość bystra. Jest zakochana w Tonym, a w drugiej serii spotyka się z Happym by wzbudzić w Starku zazdrość. Później Tony Stark buduje jej własną zbroję.
 • Gene Khan/Mandaryn – wróg i rywal Iron Mana. Zdobywa przyjaźń Tony’ego, aby odnaleźć Pierścienie Makluan. Zależy mu na posiadaniu władzy i majątku. W odcinku 26 dowiaduje się, że Tony to Iron Man, a Rhodey to War Machine i ujawnia, że jest Mandarynem. W tym samym odcinku okazuje się też, że to on wysadził samolot ojca Tony’ego i przed wybuchem porwał ojca Tony’ego z samolotu, ukrywa go.
 • Roberta Rhodes – Mama Rhodey’ego i opiekunka Tony’ego po śmierci ojca, była też dawną przyjaciółką oraz prawnikiem Howarda.
 • Obadiasz (Obadiah) Stane – przejął Stark International po wypadku samolotowym do czasu gdy Tony będzie pełnoletni. Nie pozwala Tony’emu zbliżać się do firmy, uważając go za dziecko które nie powinno wchodzić mu w paradę. Zależy mu głównie na pieniądzach które może uzyskać handlując z wojskiem. W odcinku „Sabotaż” omal nie ginie przez Hammera, ponieważ jego zbroja była kontrolowana przez Hammera i Saszę.
 • Whitney Stane/Madame Masque – córka Obadiasza Stane’a, dobra przyjaciółka Tony’ego i Iron Mana. W odcinku 24 (choroba Whitney) choruje przez jeden z wynalazków Howarda który ukradła z sejfu Stark International. Szczęśliwie Tony’emu udaje się ją uratować. Po chorobie traci pamięć, zapomina, że była Madame Masque. Nie wiadomo czy było to celowym działaniem Tony’ego czy tylko skutkiem ubocznym. Może Stane chciał by zapomniała ten trudny okres i zlecił to Tony’emu lub była to robota „Iron Mana”. Po wypadku z jej ojcem zaczyna odczuwać niechęć do Tony’ego.
 • Happy Hogan – niepoważny i niemądry kolega Tony’ego, Rhodey’ego, Whitney i Pepper. W odcinku „Uśmiechnij się, dzisiaj będzie Happy” ubiera pozostawioną przez Rhodey’ego Mark1, rozwala skarbiec Khanów i ratuje miasto od wybuchu. Myśli, że Iron Man to robot.
 • Zhang – ojczym Gena, po śmierci matki chłopca staje się Mandarynem i zabiera Pierścień rodziny Khanów. W odcinku 25. ponownie staje się Mandarynem, lecz szybko traci rękawicę z Pierścieniami. Nie wiadomo czy przeżył spotkanie z Rhodey’m i gdzie jest teraz.
 • Jin Khan – matka Gena Khana/Mandaryna, została zabita prawdopodobnie przez Zhanga, gdy Gene był jeszcze małym chłopcem.

Wersje zbroi[edytuj | edytuj kod]

 • Podstawowa (Mark1) – zwykła zbroja. Ma kolor czerwono-żółty. Można z niej strzelać laserami z piersi i obu rąk. Posiada wbudowane dopalacze dzięki którym może latać. W 27 odcinku („Niezwyciężony Iron Man: W kawałkach) zostaje zniszczona. Potem Tony ujawnia nową zbroję (Mark 2) – podobną do zwykłej, ma lepsze uzbrojenie oraz Unibeam (laser na klatce piersiowej) z koła jest zmieniony na odwrócony trójkąt.
 • Mark2 – jest taka sama jak zwykła, lecz jest czerwono-biała. Ma rękawice użyte w trzecim odcinku.
 • Zwiadowcza (Mark3) – wygląda jak podstawowa zbroja, jest granatowa, potrafi stawać się niewidzialna. Jest prawie nieuzbrojona, tzn. ma tylko repulsory. Jest pokazana w odcinku „Szkolna wycieczka” (Field Trip), oraz „Ofiara Pantery” (Phanter’s Prey).
 • Kosmiczna (Mark4) – służy do pobytu w kosmosie. Z tylu posiada coś w rodzaju jetpacka. Jest koloru czarnego i żółtego. Zbroja pokazuje się w dwóch odcinkach „Zabawa z laserem” (Fun with Lasers). i „Inwazja Pierscieni Makluan” (Invasion Ring Of The Makluan)
 • Zbroja „Czołg” (Mark5) – Jest to największa zbroja i najsilniejsza, jej pancerz jest prawie niezniszczalny. Wzorowa na pancerzu Crimson Dynamo. Tony po raz pierwszy używa jej w odcinku „Zemsta” (Seeing Red) walcząc z Crimson Dynamo, a potem w odcinku 23 w walce z Hulkiem. W drugiej serii zwana również HulkBuster.

Po zniszczeniu zbrojowni zostaje odbudowana i pokazuje się w odcinku „Iron Maiden”.

 • Zbroja „Arktyczna” (Mark6) – Tony po raz pierwszy używa jej w odcinku 24. „Choroba Whitney” lecąc do Arktyki po czysty metal. Zbroja jest biało-żółta.
 • Pancerz War Machine – Zbroja służy do walki, ma ulepszone podstawowe wyposażenie zbroi, dodatkowe rakietnice i działka. Zbroja ma podobny rozmiar, pancerz oraz siłę ataku bezpośredniego jak „Czołg”. Jest wolniejsza i mniej odporna na temperatury od Mark1. Jedyna zbroja, której nie nosi Tony Stark, lecz jego kolega James Rhodes. Zbroja pojawiła się w odcinku 25. i 26., oraz w odcinkach z serii 2.
 • Mark2 – jest to ulepszona wersja Mark1. Po zniszczeniu starej, Tony buduje ją i jednocześnie łączy moce poległych zbroi: może być niewidzialna (w odcinku „The Hawk and The Spider”) – Mark3, odporniejsza na temperatury – Mark6, dodatkowe uzbrojenie – War-Machine.
 • W odcinku „Smocze nasienie” Tony buduje Pepper własną zbroję, Pepper jeszcze nie jest pewna jak się nazwać, więc Rescue pomaga w walce ze złem Iron Manowi i War Machine, teraz cała trójka jest przeciwko Stane’owi i Hammerowi oraz wielu, wielu innych.

Zbroje: Mark2, Mark3, Mark4, Mark5, Mark6, zostały zniszczone wraz ze zbrojownią w odcinku 25.

Pierścienie Makluan[edytuj | edytuj kod]

Pierścienie Makluan są rodzajem starożytnej technologii. Pierwotnie posiadane przez pierwszego Mandaryna który dzięki nim stworzył rozległe imperium. Pod koniec życia rozmieścił pierścienie po całym świecie i ukrył w specjalnie do tego celu stworzonych świątyniach w oczekiwaniu aż zbierze je dziedzic czystej krwi. Po zdobyciu pierścienia należy zdać test żeby pierścień stał się aktywny i móc korzystać z jego mocy. Wszystkich pierścieni jest łącznie 10.

Lista pierścieni:

 • Fioletowy – pierwszy pierścień Mandaryna. Noszony przez Mandaryna na środkowym palcu prawej ręki. Pierścień pozwala na teleportacje oraz może utworzyć falę uderzeniową.
 • Zielony – pierścień mądrości. Noszony przez Mandaryna na palcu wskazującym prawej ręki. Znaleziony przez Howarda w starożytnej świątyni. Dzięki pierścieniowi można używać do ataku ognia.
 • Niebieski – pierścień odwagi. Noszony przez Mandaryna na serdecznym palcu prawej ręki. Pozwala manipulować obiektami.
 • Czerwony – pierścień powściągliwości. Noszony przez Mandaryna na małym palcu prawej ręki.
 • Żółty – pierścień poświęcenia. Noszony przez Mandaryna na kciuku prawej ręki. Pozwala na kontrolę nad lodem i błyskawicami.
 • Czerwony – pierścień umysłu. Zostaje użyty w odcinku „Mandarin’s Quest”, aby zmusić Tony’ego do pomocy w odnalezieniu 8. pierścienia.
 • Zielony – wypuszcza chmurę gazu, który przeżera każdy materiał, nawet zbroję Iron Mana.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 26 12 kwietnia 2009 28 listopada 2009 19 września 2009 31 maja 2010
2 26 13 lipca 2011 25 lipca 2012 14 kwietnia 2012 1 stycznia 2013

Seria 1 (2009)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera Premiera w Polsce
1-2 Iron, Forged in Fire
Wykuty w ogniu
12 kwietnia 2009 19 września 2009 (cz I)
20 września 2009 (cz II)
3 Secrets and Lies
Sekrety i kłamstwa
19 kwietnia 2009 3 października 2009
4 Cold War
Zimna wojna
26 kwietnia 2009 26 września 2009
5 Whiplash
Whiplash
3 maja 2009 10 października 2009
6 Iron Man vs. the Crimson Dynamo
Iron Man vs. Crimson Dynamo
10 maja 2009 17 października 2009
7 Meltdown
Hamlet
17 maja 2009 27 marca 2010
8 Field Trip
Szkolna wycieczka
17 maja 2009 24 października 2009
9 Ancient History 101
Historia pierścieni
22 maja 2009 31 października 2009
10 Ready, A.I.M., Fire
Na celowniku
25 maja 2009 5 grudnia 2009
11 Masquerade
Maskarada
26 maja 2009 12 grudnia 2009
12 Seeing Red
Zemsta
27 maja 2009 19 grudnia 2009
13 Hide and Seek
Duży problem
28 maja 2009 26 grudnia 2009
14 Man and Iron Man
Człowiek i Iron Man
29 maja 2009 6 marca 2010
15 Panther’s Prey
Ofiara Pantery
28 sierpnia 2009 13 marca 2010
16 Fun with Lasers
Zabawa z laserem
4 września 2009 20 marca 2010
17 Chasing Ghosts
Uwierz w Ducha
18 września 2009 3 maja 2010
18 Pepper, Interrupted
Pepper w opałach
25 września 2009 21 marca 2010
19 Technovore
Technovore
9 października 2009 8 maja 2010
20 World on Fire
Ogień, węgiel i lód
16 października 2009 8 maja 2010
21 Designed Only for Chaos
Dążący do kontroli
23 października 2009 8 maja 2010
22 Don’t Worry, Be Happy
Uśmiechnij się, dzisiaj będzie Happy
13 listopada 2009 8 maja 2010
23 Uncontrollable
Poza kontrolą
20 listopada 2009 10 maja 2010
24 Best Served Cold
Choroba Whitney
20 listopada 2009 17 maja 2010
25-26 Tales of Suspense
Prawda i poświęcenie
28 listopada 2009 24 maja 2010 (cz I)
31 maja 2010 (cz II)

Seria 2 (2011-2012)[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tytuł polski

Premiera Premiera w Polsce
27
The Invincible Iron Man Part 1: Disassembled
Niezwyciężony Iron Man Część 1: W Kawałkach
13 lipca 2011 14 kwietnia 2012
28
The Invincible Iron Man Part 2: Reborn!
Niezwyciężony Iron Man Część 2: Odrodzenie
20 lipca 2011 5 maja 2012
29
Look into the Light
Spójrz w światło
27 lipca 2011
3 czerwca 2012
30
Ghost in the Machine
Duch w Maszynie
3 sierpnia 2011
3 czerwca 2012
31
Armor Wars
Pancerne Wojny
10 sierpnia 2011
9 czerwca 2012
32
Line of Fire
Na Linii Ognia
17 sierpnia 2011
17 czerwca 2012
33
Titanium Vs. Iron
Tytan kontra żelazo
25 sierpnia 2011
24 czerwca 2012
34
Might of Doom
Potęga Dooma
17 października 2011
1 lipca 2012
35
The Hawk and the Spider
Jastrząb i Wdowa
24 października 2011
8 lipca 2012
36
Enter: Iron Monger
Iron Monger
31 października 2011
15 lipca 2012
37
Fugitive of S.H.I.E.L.D.
Na Celowniku T.A.R.C.Z.Y.
7 listopada 2011
22 lipca 2012
38
All the Best People Are Mad
Między nami szaleńcami
26 listopada 2011
29 lipca 2012
39
Heavy Mettle
Sabotaż
26 listopada 2011
21 sierpnia 2012
40
Mandarin’s Quest
Misja Mandaryna
29 lutego 2012
26 sierpnia 2012
41
Hostile Takeover
Wrogie Przejęcie
3 marca 2012
2 września 2012
42
Extremis
Ekstremis
14 marca 2012
9 września 2012
43
The X-Factor
Czynnik-X
21 marca 2012
16 września 2012
44
Iron Man 2099
Iron Man 2099
28 marca 2012
23 września 2012
45
Ctrl-Alt-Delete
Ctrl-Alt-Delete
9 maja 2012
30 września 2012
46
Doomsday
Dzień Zagłady
13 czerwca 2012
11 października 2012
47
The Hammer Falls
Upadek Hammera
20 czerwca 2012
14 października 2012
48
Rage of the Hulk
Gniew Hulka
27 czerwca 2012
21 października 2012
49
Iron Monger Lives
Iron Monger powraca
4 lipca 2012
28 października 2012
50
The Dragonseed
Smocze Nasienie
11 lipca 2012
4 listopada 2012
51
The Makluan Invasion Part 1
Inwazja pierścieni Makluan część 1
18 lipca 2012
22 stycznia 2013
52
The Makluan Invasion Part 2
Inwazja pierścieni Makluan część 2
25 lipca 2012
1 stycznia 2013

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]