Marvel Studios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marvel Studios
Marvel Studios
Data założenia 1993
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Dyrektor Kevin Feige
Akcjonariusze / udziałowcy Marvel Entertainment
Produkty filmy
Strona internetowa

Marvel Studios - amerykańska wytwórnia telewizyjno-filmowa, w latach 1993-1996 funkcjonująca pod nazwą Marvel Films. Wytwórnia ta jest zależna od Marvel Entertainment, spółki, która od grudnia 2009 roku jest własnością The Walt Disney Company. W skład Marvel Studios wchodzi kilka podmiotów: Marvel TelevisionMarvel AnimationMarvel MusicMVL Productions i MLG Productions.

Wśród wielu animowanych, telewizyjnych, filmowych i muzycznych wydawnictw, studio zajmuje się głównie czterema multifilmowymi franczyzami: X-Men, Spider-Man i Fantastyczna czwórka - w ich przypadku odpowiada za współprodukcję oraz Marvel Cinematic Universe, które sama produkuje. Marvel Studios wydała jedenaście filmów od 2008 roku w ramach Marvel Cinematic Universe: pierwszym jest Iron Man (2008) i najnowszy, Ant-Man (2015) oraz seriale, między innymi Agenci T.A.R.C.Z.Y. (2013-) czy Daredevil (2015-). Produkcje Marvel Studios w ramach Marvel Cinematic Universe cechuje wspólna ciągłość akcji.

W latach 2008-2011 dystrybucją filmów Marvel Cinematic Universe zajmował się Paramount Pictures, a od 2012 Walt Disney Studios Motion Pictures. Dystryboucją MCU zajmuje się też Universal Pictures, w przypadku solowych filmów o Hulku i Sony Pictures, w przypadku solowych filmów o Spider-Manie.

Do 2012 roku (a konkretnie do filmu Ghost Rider 2) wszelkie produkcje z wyjątkiem Fantastycznej Czwórki były tylko z napisami i lektorem, a od Avengers wszystkie filmy oprócz Wolverine'a są dodatkowo dostępne w dubbingu.

Prawa do postaci[edytuj]

Prawa do ekranizacji Black Panther powróciły do studia w 2005 roku od Columbia Pictures i Artisan Entertainment. W listopadzie 2005 roku powróciły prawa do Iron Mana od New Line Cinema. W kwietniu 2006 roku do Marvela powrócił Thor od Sony Pictures, a w lipcu tego samego roku Czarna Wdowa od Lions Gate Entertainment.

Po przejęciu przez Disneya Marvel Studios zaczęło ubiegać się o prawa do swoich postaci, które były w posiadaniu innych wytwórni od początku lat 90. Prawa do Bladel’a powróciły z New Line Cinema w 2011 roku. W październiku 2012 roku do Marvela powrócił Daredevil[1] i Elektra[1] od 20th Century Fox. Następnie w maju 2013 roku zostało potwierdzone, że powróciły prawa do Ghost Ridera i Luke’a Cage’a od Sony oraz Punishera od Lions Gate. W 2014 roku zostało potwierdzone, że prawa do Namora posiada Marvel, a nie Universal Pictures.

Nadal poza Marvel Studios znajdują sie: seria X-Men i Fantastyczna czwórka, do których prawa posiada 20th Century Fox oraz Spider-Man, gdzie prawami dysponuje Columbia Pictures. Jednak Marvel Studios jest współproducentem tych filmów.

Ciekawostką są prawa do postaci Quicksilvera i Scarlet Witch. Prawa do ekranizacji posiadają zarówno 20th Century Fox i Marvel Studios, jednak Ci drudzy nie mogą wspominać o tym, że są mutantami. Prawa do Kingpina również są dzielone, w ich posiadaniu jest zarówno Marvel Studios jak i Columbia Pictures[1].

Kierownictwo[edytuj]

  • Avi Arad 

Prezes i Dyrektor Generalny Marvel Films, 1993 - 1996 

Prezes i Dyrektor Generalny Marvel Studios, 1996 - 2006 

  • David Maisel 

Dyrektor Operacyjny, 2004 - 2005  

Wiceprezes, 2005 - 2006  

Prezes i Dyrektor Generalny, 2007 - 2010 

  • Michael Helfant  

Prezes i Dyrektor Operacyjny, 2005 - obecnie 

  • Kevin Feige  

Prezes Produkcji, 2007 - obecnie  

  • Tim Connors

Dyrektor Operacyjny, 2008 - obecnie

Podmioty[edytuj]

Filmy na podstawie komiksów Marvela[edytuj]

Seriale na podstawie komiksów Marvela[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy