Spider-Man (serial animowany 1994)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spider-Man
Spider-Man: The Animated Series
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Główne role Christopher Daniel Barnes
Edward Asner
Rodney Saulsberry
Hank Azaria
Saratoga Ballantine
Jennifer Hale
Efrem Zimbalist Jr.
Joseph Campanella
Neil Ross
Liczba odcinków 65
Liczba serii 5
Lista odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone19 listopada 1994
Polska25 sierpnia 1995
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Fox Kids,
Polska Canal+, TVP2,

Fox Kids, Jetix, Polsat, TV4

Lata emisji 1994–1998
Status przerwany
Format obrazu 4:3

Spider-Man (ang. Spider-Man: The Animated Series) – amerykański serial animowany, który swą premierę w Stanach Zjednoczonych miał 19 listopada 1994, a ostatni odcinek wyemitowano 31 stycznia 1998. Scenariusz został napisany przez Johna Sempera Jr., a producentem było Marvel Films Animation. Jest to ekranizacja przygód jednej z postaci z komiksów MarvelaSpider-Mana. Seria ta jest powiązana z serią komiksów o nazwie Untold Tales of Spider-man, która nawiązuje do perypetii bohatera z serialu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o przygodach dziewiętnastoletniego Petera Parkera, który działa również jako Spider-Man. Historia zaczyna się, kiedy bohater posiada już swoje moce oraz pracuje na pół etatu jako fotograf w redakcji Daily Bugle w Nowym Jorku. Animacja przedstawia klasycznych wrogów Człowieka-Pająka, jak m.in.: Chameleon, Dr Octopus, Green Goblin, Hobgoblin, Hydro-Man, Lizard, Rhino, Scorpion, Shocker, Venom.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Postacie pozytywne[edytuj | edytuj kod]

 • Peter Parker/Spider-Man – student Empire State University i fotograf w Daily Bugle, specjalizujący się w fotografowaniu Spider-Mana. W wyniku ukąszenia przez napromieniowanego pająka, zdobywa nadludzką siłę, zwinność, pajęczy zmysł, który go ostrzega przed niebezpieczeństwem, możliwość chodzenia po ścianach i wiedzę, dzięki której potrafi stworzyć pajęczą sieć. Początkowo używał nabytych mocy dla własnych korzyści, lecz gdy odkrył, że złodziej, którego nie chciał zatrzymać, zabił jego wujka, Bena Parkera, decyduje się na walkę z przestępczością. Druga tożsamość Petera często przysparza mu problemów w życiu prywatnym i często z tego powodu, poważnie rozważał porzucenie persony Spider-Mana. Jednak nigdy nikomu nie odmawia pomocy i kontynuuje karierę superbohatera.
 • Mary Jane Watson-Parker – początkująca aktorka, druga i ostateczna miłość Petera. Przebojowa i zaradna dziewczyna, wielokrotnie potrafi sama stawić czoło niebezpieczeństwu. Prawdopodobnie wie, że Peter i Spider-Man to ta sama osoba. Pod koniec trzeciego sezonu zostaje porwana przez Green Goblina i w czasie walki Spider-Mana z Green Goblinem, wpada do innego wymiaru. W sezonie czwartym wraca w tajemniczy sposób do Nowego Jorku, poznaje sekret Petera i bierze z nim ślub. Okazuje się jednak być klonem z jej wspomnieniami, stworzonym przez profesora Milesa Warrena dla Hydro-Mana. Później klon się rozpada się z powodu niestabilności procesu klonowania. W ostatnim odcinku Spider-Man i Madame Web udają się w podróż międzywymiarową w celu znalezienia prawdziwej Mary Jane.
 • Felicja Hardy/Black Cat (pierwsza wersja pol. – Czarna Kotka; druga wersja pol. – Czarny Kot) – koleżanka i pierwsza miłość Petera. Pochodząca z wyższych sfer, sprawia wrażenie snobistycznej, jednak w jej sercu jest miejsce na współczucie i ciepło. Wiele razy broni Spider-Mana, przez jakiś czas żywiąc do niego uczucie. Jej ojciec, John Hardesky alias Kot, podczas II wojny światowej zapamiętuje formułę superżołnierza, odpowiadającą za narodziny Kapitana Ameryki. Zastraszony przez Kingpina wyjawia treść formuły, która zostaje wypróbowana na Felicji. W ten sposób może zmienić się ona w Black Cat o większej zwinności i zręczności. Zakochuje się z wzajemnością w Michaelu Morbiusie i pod koniec serialu razem z nim i Blade’em tropi wampiry.
 • J. Jonah Jameson – szef Daily Bugle. Chorobliwie nienawidzi Spider-Mana i robi wszystko, by przedstawić go jak w najgorszym świetle. Wynika to z traumy z przeszłości, gdy wynajęty przez mafię zamaskowany morderca przypadkowo zabił jego żonę strzałem z broni palnej przeznaczonym dla Jamesona. Jest szorstki wobec Petera, w głębi duszy jednak go lubi i stara się mu pomagać. Jest uparty i impulsywny, mimo to w sprawach niedotyczących Spider-Mana jest kompetentnym i obiektywnym dziennikarzem, a także potrafi pomóc przyjaciołom w potrzebie. W przeszłości pracował jako prywatny detektyw znany jako „Szalejący Reporter” Jameson.
 • Joseph „Robbie” Robertson – redaktor Daily Bugle, przyjaciel Jamesona i Petera. Wielokrotnie staje w obronie Spider-Mana przed oskarżeniami Jamesona. Dorastał wraz z Tombstone’em, który był jego kolegą, lecz po latach go prześladował, m.in. próbując sprowadzić na złą drogę jego syna, Randy’ego.
 • Harry Osborn – przyjaciel Petera, syn Normana Osborna. Jest blisko związany ze swoim ojcem. Zakochany w Mary Jane, przez pewien czas był z nią w związku. Jednak gdy Mary Jane widzi w nim młodszego brata, którym trzeba się cały czas zajmować, odrzuca jego oświadczyny i wróciła do Petera, przez co Harry żywił do obojga urazę. Równoczesne zaginięcie zarówno jej jak i jego ojca prowadzi go do obłędu i dzięki knowaniom Green Goblina staje się drugim Green Goblinem.
 • May Parker – ciocia Petera. Miła, nikomu nie zawadzająca staruszka, która ze swoim mężem Benem adoptowała Petera po śmierci jego rodziców. Bardzo troszczy się o bratanka i nie chce, by wpadał w kłopoty. Jednocześnie nie lubi Spider-Mana, którego uważa za kryminalistę.
 • Debra Whitman – studentka Empire State University, asystentka doktora Connorsa wyłowiona w trakcie konkursu. Peter traktuje ją jak młodszą siostrę. Żywiła uczucie do Morbiusa. W sezonie trzecim zostaje dziewczyną Flasha.
 • Flash Thompson – student Empire State University, typowy jock. Petera traktuje na dystans, ale uwielbia Spider-Mana i jest jednym z nielicznych, który nie wierzy bezpodstawnie w zagrożenia ze strony Spider-Mana. Spider-Man inspiruje go do bycia lepszym człowiekiem. W sezonie trzecim zostaje chłopakiem Debry.
 • Terri Lee – najpierw detektyw, potem porucznik policji. Uważa, że Spider-Man robi dużo dobrego, często z nim współpracuje oraz sceptycznie odnosi się do zarzutów stawianych przez jego przeciwników. Zna się także z Peterem z racji jego dojść do Spider-Mana. Żywi uczucie do Blade’a.
 • Anna Watson – ciocia Mary Jane, przyjaciółka cioci May. Bardzo nie lubi Petera i za każdym razem daje do zrozumienia, że Peter nie nadaje się na chłopaka Mary Jane i przynosi tylko zmartwienia May. Bardzo troszczy się o swoją bratanicę i ciężko przeżywa jej zaginięcie.
 • Madame Web – doradczyni Spider-Mana, pochodząca z innego wymiaru. Zna prawdziwą tożsamość Spider-Mana. Daje rady i wskazówki Spider-Manowi, celem przygotowania go do ocalenia uniwersum w przyszłości. Jest tajemnicza oraz wyniosła i często traktuje Petera z góry.
 • Doktor Mariah Crawford – lekarka, ukochana Kravena. Przyjaciółka Spider-Mana, w sezonie drugim pomaga mu w leczeniu jego mutacji.
 • Liz Allen – przyjaciółka Mary Jane. Skrycie kocha się w Harrym.
 • Anastazja Hardy – matka Felicji Hardy, prezes fundacji Hardy. Bliska przyjaciółka Jamesona.
 • Profesor Farley Stilwell – naukowiec, który zapoczątkował neogenikę. Współtwórca Scorpiona, którego prześladowania doprowadziły Stilwella do obłędu. Przerażony negatywnymi skutkami neogeniki decyduje usunąć się z życia publicznego i słuch o nim ginie.

Postacie negatywne[edytuj | edytuj kod]

 • Wilson Fisk/Kingpin – publicznie biznesmen i filantrop, jednak przed opinią publiczną skrywa fakt bycia czołową figurą w przestępczym świecie Nowego Jorku. Stanowi największe zagrożenie dla Spider-Mana i często to za jego sprawą pojawiają się złoczyńcy, z którymi się ścierał. Za swoją siedzibę i główne centrum dowodzenia wybrał sobie Chrysler Building. Jest okrutny, bezwzględny i wyrachowany, mimo to kocha swoją rodzinę i potrafi pokazać się z ludzkiej strony. Jest założycielem Insidious Six.
 • Alistair Smythe – naukowiec i konstruktor robotów. Został sparaliżowany podczas eksplozji w laboratorium, potem poruszał się na wózku inwalidzkim, a później cybernetycznym pojeździe. Syn rzekomo tragicznie zmarłego Spencera Smythe’a. Żywiony zemstą za śmierć ojca decyduje się być głównym asystentem Kingpina. Wielokrotnie jest krytyczny wobec planów i nierozważnych, w jego oczach, sojuszach szefa. Z powodu ciągłych porażek, a ostatecznie zdrady popada w niełaskę u Kingpina i zostaje zmieniony przez doktora Landona w bionicznego mutanta. Gdy Alistair dowiaduje, że jego ojciec żyje, uśpiony w komorze kriogenicznej przez Kingpina, porzuca u niego pracę i porywa ciało ojca. W sezonie czwartym jest asystentem Silvermane’a, który obiecał mu wybudzić ojca. Nie wiadomo jednak, czy to mu się udało.
 • Doktor Curt Connors/Lizard (obie wersje pol. – Jaszczur) – wykładowca na Empire State University, spec od neogeniki. Poddał się eksperymentom z DNA jaszczurek mającym na celu odrośnięcie straconej ręki, lecz w rezultacie zmienił się w humanoidalnego jaszczura. Po interwencji Spider-Mana przemiana została cofnięta, jednak Connors nigdy nie wyleczył się z mutacji i przy każdej przemianie jego mózg ulega stopniowemu rozdwojeniu jaźni. Connors w postaci Lizarda stanowi zagrożenie dla otoczenia, w postaci ludzkiej pomaga Spider-Manowi i innym w procesach naukowych.
 • Norman Osborn/Green Goblin (obie wersje pol. – Zielony Goblin) – przemysłowiec, prezes OsCorp Industries, ojciec Harry’ego. Jest w konflikcie z Kingpinem. To on wyposażył Hobgoblina w jego sprzęt i kostium. Podczas badań nad nowym gazem bojowym, ulega wypadkowi. Ulatniający się gaz daje mu nowe zdolności, ale i rozdwojenie jaźni. Wykorzystując sprzęt Hobgoblina oraz zmieniony pod wpływem gazu zapasowy kostium Hobgoblina przyjmuje tożsamość Green Goblina. Obok Venoma, to jedyny złoczyńca poznający prawdziwą tożsamość Spider-Mana. W wyniku walki na Moście Washingtona zostaje przeniesiony razem z Mary Jane do innego wymiaru i prawdopodobnie uwięziony tam na zawsze. Stamtąd manipuluje psychiką Harry’ego. Jest bezwzględny i dąży do celu po trupach, jednak troszczy się o Harry’ego.
 • Michael Morbius – student Empire State University, pochodzący z Europy, ukochany Felicji. Studiuje w Stanach Zjednoczonych, by zdobyć wiedzę w likwidacji epidemii nawiedzającej jego kraj. Znajduje próbkę krwi Petera, którą napromieniował neogenicznie, niestety w strumień promieni wleciał nietoperz, który w efekcie ukąsił Morbiusa. Od tej pory Morbius co noc żeruje jako wampir, odczuwając potworny głód osocza. Później, w wyniku napromieniowania, zmienia się w hybrydę człowieka i nietoperza. Po powrocie do poprzedniej postaci przyłącza się do Blade’a w walce z wampirami.
 • Man-Spider – zmutowana postać Spider-Mana. Gigantyczny humanoidalny pająk, w którego Peter zmienił się w wyniku mutacji będącej efektem ubocznym ugryzienia przez napromieniowanego pająka. Mimo że jest dzikim potworem, ma w sobie trochę pamięci i uczuć Petera. Ma sześć rąk, z których potrafi strzelać sieciami. Oprócz tego potrafi pluć żrącym kwasem. Poza tym jest niezwykle silny i bardzo wytrzymały.
 • Doktor Herbert Landon – naukowiec pracujący w Brand Corporation, spec od bioinżynierii, dawny znajomy Beasta z X-Men. Żywi głęboką nienawiść do mutantów i w tym celu tworzy chemiczną substancję zabójczą dla mutantów. W wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń pada ofiarą własnego wynalazku i zmienia się w gigantycznego potwora żywiącego się energią. Spider-Manowi i X-Men udaje się cofnąć przemianę, jednak Landon zostaje pół-człowiekiem, pół-mutantem. Po zdradzie Smythe’a zostaje nowym asystentem Kingpina.
 • Doktor Otto Octavius/Doctor Octopus (pierwsza wersja pol. – Doktor Ośmiornica) – naukowiec, kiedyś był wychowawcą Petera na obozie naukowym. W wyniku nieudanego eksperymentu zespolił się z czterema mechanicznymi mackami, które potrafi kontrolować z taką łatwością, jakby były jego dodatkowymi kończynami. Potrafi podnieść nimi kilka ton, pozwalają mu także szybciej się poruszać. Nienawidzi rodu Hardych za uniemożliwienie badań naukowych i obwinia ich o swój wypadek. Ma gigantyczne ego i uważa się za lepszego od innych, decyduje się na współpracę jedynie, gdy zapewni mu to osobiste korzyści. Członek Insidious Six.
 • Mac Gargan/Scorpion (obie wersje pol. – Skorpion) – początkowo szpieg J. Jonaha Jamesona, mający się dowiedzieć, kim jest Spider-Man. W wyniku jego nieudolności, Jameson poznaje go z profesorem Stilwellem, który go poddaje napromieniowaniu promieniami neogenicznymi z dodanym DNA skorpiona (naturalnym wrogiem pająków). Zdobywa nadludzką siłę i zwinność, jednak mutacja nadal postępuje, ku przerażeniu Scorpiona. Rozwścieczony skutkami ubocznymi prześladuje Stilwella. Potem decyduje się na karierę przestępcy celem uleczenia się z mutacji. Później najprawdopodobniej przestał się przejmować swoją mutacją. Przed przemianą był życiowym nieudacznikiem, dlatego nienawidzi, gdy ktoś się z niego naigrywa. Członek Insidious Six.
 • Adrian Toomes/Vulture (obie wersje pol. – Sęp) – prezes Toomes Aerodynamics i fundacji naukowej Toomesa. Naukowiec i wynalazca w bardzo podeszłym wieku, który opracował elektromagnetyczne skrzydła pozwalające latać. Po zdobyciu Tablicy Czasu od Hammerheada opracował szpony pozwalające mu tymczasowo wyssać młodość innym, by się samemu odmłodzić. W swojej odmłodzonej postaci przedstawił się Debrze Whitman i Flashowi Thompsonowi jako własny asystent – Arthur Avis. W sezonie czwartym w wyniku nieudanego eksperymentu Silvermane’a, odmłodniał na stałe. W sezonie piątym zastąpił zmarłego Mysteria jako członka Insidious Six po tym, jak Kingpin zaoferował mu dostęp do swoich laboratoriów.
 • Jason Philip Macendale/Hobgoblin – kryminalista skrywający się pod kostiumem goblina, układający sojusze pod kątem własnych korzyści. Strzela wybuchowymi dyniami i lata na specjalnej lotni, stworzonymi przez Normana Osborna. W międzyczasie dorabia się majątku i pod zmienionym nazwiskiem, Jason Philips, nawiązuje romans z Felicją.
 • Edward „Eddie” Brock/Venom – były reporter Daily Bugle. Nieuczciwy karierowicz dążący po trupach do celu. Nienawidzi Spider-Mana za rzekome zrujnowanie mu życia oraz Petera za lepszą pozycję w Daily Bugle. W wyniku połączenia się z symbiontem odrzuconym przez Spider-Mana zmienia się w kreaturę zwaną Venom. Dzięki symbiontowi poznaje sekretną tożsamość Spider-Mana i robi wszystko, by go zniszczyć. Jest o tyle groźny, że pajęcze zmysły Spider-Mana nie wykrywają obecności Venoma.
 • Chameleon (obie wersje pol. – Kameleon) – międzynarodowy najemnik i terrorysta. Potrafi zmienić się w dowolną osobę dzięki generatorowi na swoim pasie, później jednak zdobył zdolność zmiany bez użycia pasa. Wydaje się być niezdolny do mówienia, będąc w swojej prawdziwej postaci. Adoptowany syn Red Skulla.
 • Rhino (druga wersja pol. – Noso) – podwładny Kingpina. Jest to ogromny człowiek w kostiumie nosorożca, o potężnej sile i niezbyt błyskotliwym umyśle. Jest członkiem Insidious Six.
 • Shocker – podwładny Kingpina. Skrywa się pod specjalnym kombinezonem. Dzięki bransoletom stworzonym przez Smythe’a potrafi strzelać falami uderzeniowymi. Jest członkiem Insidious Six.
 • Quentin Beck/Mysterio (pierwsza wersja pol. – Mysterius) – mistrz iluzji, niegdyś spec od efektów specjalnych. W pierwszym występie podszywał się pod Spider-Mana celem wrobienia go w przestępstwa, z zemsty za ujawnienie, że to on doprowadził do groźnego wypadku na planie filmowym. W międzyczasie tworzy kryjówkę dla aktorki Mirandy Wilson, oficjalnie zaginionej, a naprawdę potwornie oszpeconej. Ginie razem z Mirandą Wilson w wybuchu, wcześniej wyznając jej miłość. Jest członkiem Insidious Six, lecz po śmierci zostaje zastąpiony przez Vulture’a.
 • Siergiej Krawinow/Kraven the Hunter (pierwsza wersja pol. – Kraven Łowca; druga wersja pol. – Kraven Myśliwy) – ukochany doktor Marii Crawford pochodzący z rosyjskiej szlachty. W Afryce parał się myślistwem, po ustawowym zakazie polowań pracował tam jako przewodnik. Podczas ekspedycji zostaje ranny i podane zostaje mu serum, które miało go uzdrowić. Jednak preparat pobudził jego zmysły myśliwego i zaczął się on zachowywać jak dzikie zwierzę. Po wyleczeniu staje się sojusznikiem Spider-Mana.
 • Silvermane – jeden z czołowych szefów świata przestępczego Nowego Jorku, główny konkurent Kingpina. Jest to pozbawiony skrupułów starzec chcący zabić Kingpina oraz Spider-Mana, jednak mimo wszystko bardzo kocha swoją córkę. Obsesyjnie pragnie się odmłodzić i w tym celu zdobywa odmładzającą Tablicę Czasu. Jednak skutkiem ubocznym jest nadmierne odmłodzenie, aż do stanu niemowlęcego. Mimo to zachowuje umysł dorosłego i potem planuje odebrać dorosłe ciało Spider-Manowi. Jednak w wyniku przerwania eksperymentu przez Vulture’a co prawda ponownie staje się dorosły, ale znów jest starcem, ku swojemu rozgoryczeniu.
 • Alicia Silvermane – córka Silvermane’a. Jest równie bezwzględna jak jej ojciec i jest drugim przywódcą jego organizacji przestępczej. Mimo to jednak bardzo kocha swojego ojca. Przez moment była studentką Empire State University i chodziła z Peterem.
 • Lonnie Lincoln/Tombstone – podwładny Silvermane’ów, niekiedy zajmujący się przestępczością na własną rękę. Jest superwytrzymałym i silnym człowiekiem o wyglądzie podobnym do zombie. Dorastał wraz z Robbiem i od młodości zajmował się przestępczym fachem. Nienawidzi Robbiego za to, że w dzieciństwie stchórzył i zostawił go podczas nieudanej kradzieży, co poskutkowało jego wylądowaniem w sądzie dla nieletnich. Chciał go wrobić w napad na fabrykę, jednak w wyniku wypadku wylądował w kadzi z chemikaliami, nabywając obecny wygląd.
 • Morris „Morrie” Bench/Hydro-Man (pierwsza wersja pol. – Hydro-człowiek) – dawny chłopak Mary Jane, który w wyniku wypadku dostał zdolność manipulowania wodą, jak i zmienianie się w nią. Jest obsesyjnie zakochany w Mary Jane. Wyparował na dachu budynku, ale z cząsteczek, które pozostały na dachu, profesor Miles Warren stworzył klona z zachowanymi wspomnieniami. Ostatecznie klon ten rozpada się w wyniku niestabilności procesu klonowania.
 • Cletus Kasady/Carnage (pierwsza wersja pol. – Szalony) – bezwzględny i okrutny psychopata. W zamian za służenie Dormammu łączy się z czerwonym symbiontem, zrodzonym z symbiontu Venoma w przestrzeni kosmicznej, tworząc kreaturę o nazwie Carnage. Posiada zdolność tworzenia śmiercionośnych narzędzi i wysysania sił witalnych swoich ofiar. W wyniku nieudanego przejścia Dormammu do ziemskiego wymiaru zostaje wessany do innego wymiaru. Po jakimś czasie opanowuje Spider-Mana z innej rzeczywistości i tworzy Spider-Carnage’a.
 • Profesor Miles Warren – naukowiec w dość podeszłym wieku, specjalizujący się w klonowaniu. Gdy zakazano mu badań z powodów etycznych, Warren nie pogodził się z tym i kontynuował je w tajemnicy dzięki funduszom Silvermane’a. To on odpowiada za stworzenie klonów Mary Jane i Hydro-Mana. Widząc postępujące, choć niesatysfakcjonujące procesy klonowania, zdobywa kawałek kostiumu Spider-Mana z jego DNA w celu dalszych badań.

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja (Spider-Man: Człowiek-pająk; Canal+ i TVP2)[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie Canal + – MASTER Film
Reżyseria: Romuald Drobaczyński
Dialogi: Krystyna Uniechowska-Dembińska
Dźwięk: Stanisław Uszyński
Montaż: Michał Przybył
Udział wzięli:

i inni

LektorMaciej GudowskiJerzy Dominik

Druga wersja (Fox Kids/Jetix/Disney XD, Polsat i TV 4)[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie Fox Kids – Studio Eurocom
Reżyseria: Izabella Dziarska
Dialogi:

Dźwięk i montaż:

Kierownictwo produkcji: Marzena Wiśniewska
Udział wzięli:

 • Jacek Kopczyński
  • Peter Parker/Spider-Man,
  • agent TARCZY (odc. 13),
  • Ben Reilly/Szkarłatny Spider (odc. 64-65),
  • Spider-Carnage (odc. 64-65),
  • Iron Spider (odc. 64-65),
  • Spider Ock (odc. 64),
  • sześcioramienny Spider-Man (odc. 64-65),
  • aktor grający Spider-Mana (odc. 64-65)
 • Agata GawrońskaMary Jane Watson
 • Małgorzata SadowskaFelicja Hardy/Czarny Kot
 • Włodzimierz BednarskiJ. Jonah Jameson
 • Dariusz Odija
  • Joseph „Robbie” Robertson,
  • Dormammu,
  • pilot oddziałów specjalnych #2 (odc. 9),
  • prezenter telewizyjny (odc. 9),
  • prezenter telewizyjny (odc. 11),
  • policjant ścigający zamaskowanych złodziei #1 (odc. 19),
  • policjant w szpitalu (odc. 19),
  • wąsaty odkrywca Tablicy Czasu (odc. 24),
  • policjant (odc. 24),
  • podwładny Silvermane’a (odc. 25),
  • ochroniarz (odc. 26),
  • pilot helikoptera (odc. 27),
  • członek Centrum Ponownego Odrodzenia (odc. 28),
  • policjant (odc. 29),
  • policjant przed kinem (odc. 30),
  • ochroniarz w odlewni Willington (odc. 30),
  • Gidgit (odc. 30),
  • pilot Kingpina (odc. 31),
  • strażnik banku (odc. 32),
  • prezenter telewizyjny (odc. 32),
  • pilot helikoptera (odc. 33),
  • zbir Richarda Fiska (odc. 33),
  • żołnierz Kingpina #2 (odc. 33),
  • pilot modelu poszukującego (odc. 35),
  • zaatakowany mężczyzna w parku (odc. 45),
  • członek ekspedycji (odc. 47),
  • strażnik więzienny #1 (odc. 50),
  • Gecko (odc. 51),
  • mężczyzna w zaułku (odc. 52),
  • prezenter telewizyjny (odc. 58)
 • Piotr Adamczyk
  • Harry Osborn,
  • kioskarz (odc. 27),
  • pieszy, nad którym przeleciał Robert (odc. 32),
  • żołnierz Kingpina (odc. 35),
  • James Rhodes/War Machine (odc. 37-38),
  • strażnik w Rooker’s Island #2 (odc. 42),
  • Johnny Storm/Ludzka Pochodnia (odc. 61, 63)
 • Aleksandra Koncewicz
  • May Parker,
  • mama dziewczynki (odc. 3),
  • Betty (odc. 59)
 • Małgorzata Puzio
  • Debra Whitman,
  • spiker w Nowej Latverii (odc. 63)
 • Mirosława Niemczyk
  • detektyw Terri Lee,
  • dziennikarka (odc. 33),
  • Marla Robertson (odc. 36, 42)
 • Marek ObertynWilson Fisk/Kingpin
 • Janusz Wituch
  • Alistair Smythe,
  • żołnierz Kingpina #3 (odc. 2),
  • ochroniarz w OsCorp Industries #2 (odc. 3),
  • ochroniarz w domu Felicji #2 (odc. 5),
  • członek oddziałów specjalnych (odc. 9),
  • przechodzień (odc. 10),
  • pracownik stacji kosmicznej (odc. 10),
  • wirus komputerowy Hobgoblina (odc. 18),
  • student zaatakowany przez Morbiusa (odc. 19),
  • strażnik (odc. 34),
  • ochroniarz w Chrysler Building #2 (odc. 35),
  • czołowy Bandanowiec (odc. 36),
  • chłopak w parku (odc. 37),
  • agent TARCZY (odc. 44),
  • kierowca autobusu (odc. 44),
  • prezenter telewizyjny (odc. 47),
  • Ned Leeds (odc. 47),
  • kierownik planu (odc. 50),
  • generał Tork (odc. 62),
  • żołnierz Kingpina (odc. 64)
 • Zbigniew Suszyński
  • doktor Curt Connors/Jaszczur,
  • Kameleon,
  • Noso (odc. 8-10, 14-15),
  • policjant (odc. 8),
  • przechodzień z maską Spider-Mana (odc. 10),
  • policjant (odc. 11),
  • przechodzień (odc. 11),
  • pilot (fragment – błąd dubbingu, odc. 13),
  • mężczyzna w Daily Bugle (odc. 13),
  • ochroniarz na Empire State University (odc. 19),
  • policjant (odc. 19),
  • porywacz (odc. 20),
  • rabuś #2 (odc. 27),
  • kierowca autobusu (odc. 27),
  • człowiek Kingpina (odc. 34),
  • Nick Fury (odc. 43-44, 54, 56, 58),
  • agent TARCZY (odc. 44),
  • Richard Parker (odc. 55),
  • Shocker (jedna scena, odc. 55),
  • naukowiec prowadzący eksperyment superżołnierza (odc. 56)
 • Tomasz Marzecki
  • Norman Osborn/Green Goblin,
  • J. Jonah Jameson (jedna scena – błąd dubbingu, odc. 3),
  • Wilson Fisk/Kingpin (fragment – błąd dubbingu, odc. 9),
  • Wolverine (odc. 17-18)
 • Roch Siemianowski
  • Michael Morbius,
  • strażnik więzienny #2 (odc. 14),
  • podwładny Landona (odc. 17)
 • Dariusz Błażejewskidoktor Herbert Landon (przed przemianą)
 • Wojciech Paszkowski
  • doktor Herbert Landon (po przemianie),
  • Steve Rogers/Kapitan Ameryka,
  • Whistler,
  • baron Mordo,
  • sędzia skazujący Richarda Fiska (odc. 34),
  • Jimmy Mills (odc. 42),
  • nazista (odc. 43),
  • żołnierz Kingpina (odc. 43),
  • Reed Richards/Mr Fantastic (odc. 61, 63),
  • naukowiec prowadzący eksperyment superżołnierza (odc. 62),
  • Tony Stark/Iron Man (odc. 64),
  • wujek Ben (odc. 65)
 • Tomasz Grochoczyńskidoktor Otto Octavius/Doktor Octopus
 • Andrzej Gawroński
  • Mac Gargan/Skorpion,
  • ochroniarz w rządowym repozytorium #1 (odc. 8),
  • kotłowy (odc. 16)
 • Robert Czebotar
  • Adrian Toomes/Sęp,
  • Cyclops (odc. 17-18),
  • sklepikarz (odc. 33),
  • młody Silvermane (odc. 46),
  • ojciec Mary Jane (odc. 50),
  • Monitor (odc. 51),
  • człowiek Iceberga #1 (odc. 52),
  • profesor Lance (odc. 54),
  • Karl, mąż Ilieny (odc. 55),
  • młody Thunderer (odc. 56),
  • Bobby (odc. 56),
  • Robert „Bob” Frank/Whizzer (odc. 57-58)
 • Radosław Pazura
  • Jason Phillips Macendale/Hobgoblin,
  • złodziej Joey (odc. 6),
  • członek oddziałów specjalnych (odc. 9),
  • terrorysta (odc. 9),
  • zamaskowany terrorysta (odc. 9),
  • czyściciel okien (odc. 13),
  • kucharz (odc. 13),
  • wujek Ben (odc. 17),
  • ojciec Mary Jane (odc. 28),
  • jeden z członków Rady Nadzorczej OsCorp (odc. 31),
  • jeden z Bandanowców (odc. 36),
  • przestępca #3 (odc. 46),
  • doktor Wolfgang Groitzig/Ilia Gordiewicz (odc. 55, 57),
  • policjant (odc. 59),
  • Ben Grimm/Thing (odc. 61, 63),
  • nazista (odc. 62),
  • żołnierz Kingpina (odc. 65)
 • Jarosław Boberek
  • Edward „Eddie” Brock/Venom,
  • żołnierz Kingpina #4 (odc. 2),
  • osoba w galerii handlowej (odc. 4),
  • ochroniarz domu Felicji #1 (odc. 5),
  • jeden z dziennikarzy w szpitalu (odc. 8),
  • budowlaniec #1 (odc. 8),
  • ochroniarz w rządowym repozytorium #2 (odc. 8),
  • żołnierz Kingpina (odc. 12),
  • szofer (odc. 13),
  • znalazca przyspieszacza wybierania czasu (odc. 40),
  • wspólnik Hobgoblina (odc. 40),
  • sędzia (odc. 42),
  • taksówkarz (odc. 42),
  • jeden ze snajperów na dachu (odc. 42),
  • Red Skull (odc. 43),
  • jeden z pasażerów na promie (odc. 59),
  • jeden z uczestników ślubu (odc. 60)
 • Leszek Zduń
  • Flash Thompson,
  • Shocker,
  • żołnierz Kingpina #2 (odc. 2),
  • klient restauracji (odc. 3),
  • ochroniarz w OsCorp Industries #2 (odc. 3),
  • ochroniarz w muzeum #2 (odc. 4),
  • reporter radiowy (odc. 4),
  • pilot policyjnego helikoptera (odc. 4),
  • ochroniarz ścigający zabójcę wujka Bena (odc. 4),
  • pilot śmigłowca Daily Bugle (fragment – błąd dubbingu, odc. 6),
  • Norman Osborn (fragment – błąd dubbingu, odc. 11),
  • pilot (odc. 13),
  • przechodzień (odc. 13),
  • boy hotelowy (odc. 15),
  • kelner wyrzucający śmieci (odc. 20),
  • ochroniarz w Daily Bugle (odc. 23),
  • pracownik psychiatryka#1 (odc. 27),
  • policjant (odc. 30),
  • agent ścigający Petera (odc. 33),
  • żołnierz Kingpina #1 (odc. 33),
  • ochroniarz (odc. 45),
  • przestępca#2 (odc. 46),
  • dziennikarz (odc. 47)
  • punk (odc. 48),
  • policjant odzywający się przez policyjne radio (odc. 48),
  • strażnik w Ravencroft (odc. 53),
  • ochroniarz na Empire State University (odc. 59)
 • Mirosław Zbrojewicz
  • Quentin Beck/Mysterio,
  • żołnierz Kingpina #1 (odc. 2),
  • ochroniarz w OsCorp Industries #1 (odc. 3),
  • podwładny Silvermane'a (odc. 15),
  • strażnik na dachu (odc. 15),
  • ochroniarz w muzeum akwarystycznym #2 (odc. 16),
  • podstawiony terrorysta #1 (odc. 42),
  • woźny sądowy (odc. 42),
  • strażnik w Rooker’s Island #1 (odc. 42),
  • agent TARCZY (odc. 43),
  • naukowiec prowadzący eksperyment superżołnierza (odc. 43)
 • Andrzej Blumenfeld
  • Siergiej Krawinow/Kraven Myśliwy,
  • złodziej (odc. 6),
  • szef gangu (odc. 6),
  • prezenter telewizyjny (odc. 8),
  • ochroniarz ścigający zabójcę wujka Bena (odc. 20)
 • Stanisław BrudnySilvermane (oprócz odc. 46)
 • Agnieszka Kunikowska
  • Alisha Silvermane,
  • doktor Ashley Kafka
 • Marek Frąckowiak
  • Lonnie Lincoln/Tombstone,
  • gruby kanalarz (odc. 1),
  • ochroniarz w muzeum #2 (odc. 4),
  • przywódca zamaskowanych złodziei (odc. 19),
  • szef porywaczy (odc. 20),
  • policjant (odc. 20),
  • policjant informujący o śmierci wujka Bena (odc. 20),
  • robotnik (odc. 21),
  • dziennikarz (odc. 24),
  • ochroniarz w Chrysler Building #1 (odc. 35),
  • szef policji (odc. 37),
  • Joseph Nails (odc. 42),
  • agent TARCZY (odc. 43),
  • wściekły motocyklista (odc. 44),
  • spacerowicz (odc. 45),
  • Noso (odc. 54-57),
  • detektyw Borys Puszkin (odc. 55),
  • niemiecki szpieg (odc. 56),
  • Jerry Carstairs/Thunderer (odc. 57-58)
 • Elżbieta Kijowska
  • Madame Web,
  • Anna Watson,
  • dama (odc. 7),
  • dziennikarka (odc. 22),
  • kobieta (odc. 22),
  • napadnięta staruszka (odc. 27),
  • kobieta krzycząca do Petera (odc. 33)
 • Elżbieta Kopocińska-Bednarekdoktor Mariah Crawford
 • Izabella Dziarska
  • Liz Allen,
  • Agentka X,
  • dziewczynka (odc. 3),
  • prezenterka gali mody (odc. 7),
  • dziennikarka w szpitalu (odc. 8),
  • kobieta (odc. 11),
  • dziecko (odc. 13),
  • członkini Centrum Ponownego Odrodzenia (odc. 28),
  • kobieta przed kinem (odc. 30),
  • ochroniarka w sklepie (odc. 32),
  • uczennica (odc. 32),
  • Nora (odc. 42),
  • Silvermane jako niemowlak (odc. 46),
  • trenerka fitness (odc. 46),
  • dziennikarka (odc. 47),
  • dziewczyna w parku (odc. 47),
  • dziewczyna na dyskotece (odc. 48),
  • Gila (odc. 51)
  • Mary Parker (odc. 55),
  • młoda Miss America (odc. 56),
  • policjantka (odc. 59),
  • Gwen Stacy (odc. 65)
 • Maria CiesielskaAnastasia Hardy
 • Elżbieta JędrzejewskaMargaret Connors
 • Andrzej Tomecki
  • doktor Farley Stillwell,
  • strażak (odc. 2),
  • lokaj (odc. 5),
  • jeden z gapiów (odc. 8),
  • przechodzień (odc. 10),
  • brodaty odkrywca Tablicy Czasu (odc. 24),
  • właściciel sklepu zabawkarskiego (odc. 24),
  • Michael Pingree (odc. 29),
  • policjant powiadamiający o śmierci wujka Bena (odc. 29),
  • ochroniarz w odlewni Willington (odc. 30),
  • pan Jackson (odc. 32),
  • policjant (odc. 32),
  • sędzia (odc. 33),
  • agent ścigający Petera (odc. 33),
  • żołnierz Kingpina #3 (odc. 33)
 • Tomasz Bednarek
  • Richard Fisk,
  • Depack (odc. 30),
  • Jason Phillips (odc. 32),
  • prokurator (odc. 33),
  • młody Lonnie Lincoln (odc. 36),
  • strażnik w Ravencroft (odc. 37),
  • prezenter telewizyjny (odc. 39),
  • podstawiony terrorysta #2 (odc. 42),
  • agent TARCZY nr 13 (odc. 43),
  • strażnik więzienny #2 (odc. 50),
  • nastoletni złodziej (odc. 52),
  • Henry (odc. 52)
 • Józef Mika
  • chudy kanalarz (odc. 1),
  • John (odc. 30),
  • Robert Farrell (odc. 32),
  • uczeń (odc. 32),
  • prokurator (odc. 33)
 • Ryszard Nawrocki
  • Spencer Smythe (odc. 2),
  • sędzia (odc. 34),
  • Black Marvel/Omar Mosley (odc. 56-58)
 • Andrzej Piszczatowski
  • redaktor naczelny (odc. 3),
  • pracownik odliczający start promu kosmicznego (odc. 10),
  • Wardell Stromm (odc. 31),
  • Keene Marlow/Destroyer (odc. 54, 56-58)
 • Paweł Szczesny
  • Hammerhead,
  • policjant (odc. 4),
  • policjant powiadamiający o śmierci wujka Bena (odc. 4),
  • szofer Jamesona (odc. 4),
  • strażnik więzienny #1 (odc. 14),
  • ochroniarz w muzeum akwarystycznym #1 (odc. 16),
  • prezenter (odc. 17),
  • policjant ścigający zamaskowanych złodziei #2 (odc. 19),
  • policjant w szpitalu (odc. 20),
  • pilot helikoptera (odc. 20),
  • policjant (odc. 21),
  • aktor grający w Fauście (odc. 26),
  • rabuś #1 (odc. 27),
  • pracownik psychiatryka #3 (odc. 27),
  • pracownik Daily Bugle’a (odc. 28),
  • Tony Stark/Iron Man (odc. 61-63),
  • Doktor Doom (odc. 63-64)
 • Mieczysław Morański
  • agent Ford (odc. 5),
  • technik telewizyjny (odc. 5),
  • złodziej (odc. 6),
  • astronauta (odc. 8),
  • policjant w policyjnym śmigłowcu (odc. 8)
 • Aleksander Mikołajczak
  • pilot śmigłowca Daily Bugle (odc. 6),
  • John Jameson (odc. 8-10),
  • pilot policyjnego śmigłowca (odc. 8),
  • budowlaniec #2 (odc. 8),
  • pilot oddziałów specjalnych #1 (odc. 9),
  • ochroniarz stacji kosmicznej (odc. 10),
  • ochroniarz w OsCorp Industries (odc. 11),
  • drugi pilot (odc. 13),
  • konserwator (odc. 13)
 • Adam Bauman
  • członek oddziałów specjalnych ze zgniataczem dźwiękowym (odc. 9),
  • lekarz (odc. 11-12, 34),
  • Arthur Avis (jedna scena, odc. 26),
  • strażnik więzienny odczytujący listę więźniów (odc. 42),
  • John Hardesky/Kot (odc. 43-45)
 • Krzysztof Kumor
  • Nick Fury (odc. 13),
  • kieszonkowiec (odc. 14)
 • Teresa Lipowska
  • Glory Grant (odc. 13, 42),
  • prezenterka telewizyjna (odc. 40)
 • Jolanta Wołłejko
  • pielęgniarka (odc. 14-15),
  • Emma Farrell (odc. 32),
  • Susan Choi (odc. 33-34)
 • Rafał SisickiMorris „Morrie” Bench/Hydro-Man (odc. 16, 59-60)
 • Andrzej Arciszewski
  • Hank McCoy/Bestia (odc. 17-18),
  • Beyonder (odc. 61, 63-65)
 • Anna Chitro
  • Storm,
  • Silver Sable,
  • komputer (odc. 18)
 • Anna Apostolakis
  • Jean Grey (odc. 17-18),
  • Miranda Wilson (odc. 50)
 • Janusz Bukowski
  • profesor Xavier (odc. 17-18),
  • Rheinholdt Kragov (odc. 54, 57),
  • Red Skull (odc. 57-58, 62),
  • Robert „Bob” Frank/Whizzer (odc. 56),
  • Stan Lee (odc. 65)
 • Andrzej Ferenc
  • Gambit (odc. 17-18),
  • Doktor Strange (odc. 28),
  • Matt Murdock/Daredevil (odc. 33-34)
 • Krystyna Kozanecka
  • Jubilee (odc. 17-18),
  • porwana dziewczyna (odc. 20)
 • Ewa Serwa
  • Ruda (odc. 17-18),
  • Cecylia (odc. 17)
 • Katarzyna TatarakGenevieve (odc. 17-18)
 • Zbigniew Borek
  • Lewald (odc. 17-18),
  • prezenter telewizyjny (odc. 18),
  • jeden z zamaskowanych złodziei (odc. 19),
  • student (odc. 19),
  • prezenter telewizyjny (odc. 20-22),
  • medyk (odc. 22),
  • policjant (odc. 22),
  • przechodzień oskarżający Spider-Mana (odc. 22),
  • agent ścigający Petera z helikoptera (odc. 33),
  • strażnik więzienny (odc. 33),
  • ojciec Kingpina (odc. 34),
  • reporter telewizyjny (odc. 34),
  • policjant (odc. 37),
  • reporter telewizyjny (odc. 37),
  • ochroniarz w Stark Industries (odc. 38)
 • Jacek MikołajczakFrank Castle/Mściciel
 • Jan Kulczycki
  • Linus „Microchip” Lieberman,
  • ochroniarz w Tower Top (odc. 44),
  • żołnierz Kingpina (odc. 44),
  • robotnik (odc. 45),
  • Silvermane (odc. 46),
  • przestępca #1 (odc. 46),
  • szofer (odc. 47),
  • dziennikarz (odc. 47),
  • bezdomny (odc. 48),
  • Europejczyk (odc. 48),
  • reżyser filmowy (odc. 50),
  • ksiądz (odc. 53)
 • Agnieszka Maliszewska
  • porywaczka (odc. 20),
  • Mausi (odc. 30),
  • pracowniczka Daily Bugle (odc. 35)
 • Jan Janga-Tomaszewski
  • Eric Brooks/Blade,
  • elegant/pirat (odc. 59-60),
  • barman w restauracji pirackiej (odc. 59-60)
 • Cezary Kwieciński
  • chłopak chcący autograf Spider-Mana (odc. 22),
  • Silvermane jako dziecko (odc. 25),
  • chłopak na deskorolce (odc. 26),
  • pracownik psychiatryka #2 (odc. 27),
  • Wong (odc. 28),
  • członek Centrum Ponownego Odrodzenia (odc. 28),
  • pracownik Daily Bugle (odc. 35),
  • Randy Robertson (odc. 36, 42),
  • młody Joseph „Robbie” Robertson (odc. 36),
  • ochroniarz w komisie samochodowym (odc. 36),
  • Tony Stark/Iron Man (odc. 37-39),
  • właściciel strzelnicy w lunaparku (odc. 39),
  • właściciel lombardu (odc. 40),
  • Ned Leeds (odc. 42),
  • Burch (odc. 42),
  • strażnik więzienny spisujący listę więźniów (odc. 42),
  • snajper (odc. 42),
  • młody John Hardesky (odc. 43, 62),
  • Hobbie Brown/Prowler (odc. 52),
  • jeden z pasażerów na promie (odc. 59),
  • jeden z uczestników ślubu (odc. 60)
 • Ilona Kucińska
  • Vanessa Fisk (odc. 24-25),
  • Sarah Baker (odc. 46),
  • Illiena Gordiewicz (odc. 55)
 • Wojciech Machnickimłody Silvermane (odc. 25)
 • Sara MüldnerMaria Taina Elizando (odc. 29-30)
 • Jacek Sołtysiak
  • ochroniarz ścigający zabójcę wujka Bena (odc. 29),
  • ochroniarz w laboratorium (odc. 30),
  • sprinter w Central Park (odc. 30),
  • żołnierz Kingpina (odc. 33)
 • Andrzej PrecigsJackson Weele/Big Wheel (odc. 32)
 • Iwona Rulewicz
  • komputer Kingpina (odc. 35),
  • komputer (odc. 61),
  • Sue Storm/Niewidzialna Dziewczyna (odc. 61, 63)
 • Ryszard OlesińskiCletus Kasady/Carnage
 • Jacek Rozenek
  • doktor Jonathan Ohn/Spot (odc. 39),
  • agent TARCZY (odc. 43),
  • niemiecki szpieg (odc. 43)
 • Dorota Chotecka
  • dziewczyna w parku (odc. 37),
  • dr Sylvia Lopez (odc. 39),
  • prokurator (odc. 42)
 • Marek Włodarczyk
  • Morris „Morrie” Bench/Hydro-Man (odc. 40),
  • Bryce (odc. 43),
  • Steve Rogers przed przemianą (odc. 43),
  • barman w spelunie (odc. 43),
  • Clay Marks (odc. 47-48, 52),
  • policjant pilnujący Landona (odc. 48)
 • Krystyna KrólównaMiriam (odc. 48, 62)
 • Artur Kaczmarski
  • prezenter telewizyjny (odc. 49),
  • Iceberg (odc. 52),
  • człowiek Iceberga #2 (odc. 52)
 • Izabela Dąbrowska
  • prezenterka gali (odc. 50),
  • Angela (odc. 52),
  • kobieta wynajmująca lokal Peterowi i Mary Jane (odc. 52)
 • Ewa WawrzońMadeline Joyce Frank/Miss America (odc. 57-58)
 • Robert TonderaRheinholdt Kragov/Electro (odc. 58)
 • Jerzy Molgaprofesor Miles Warren (odc. 60, 64)

i inni

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Osobny artykuł: Lista odcinków serialu animowanego Spider-Man (1994).

Komiks[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku (zlikwidowane w 2003 roku) wydawnictwo TM-Semic wydawało magazyn Spider-Man Serial TV, będący komiksową adaptacją serialu. Scenariusz do komiksu napisany był przez Nela Yomtova, a za rysunki odpowiedzialni byli Alex Saviuk i Rick Stasi. W magazynie oprócz komiksu znajdowały się ilustrowane lekcje języka angielskiego prowadzone przez Człowieka-pająka. Zostały wydane 4 numery czasopisma. Przedstawione historie to adaptacje odcinków: Kraven Myśliwy, Doktor Octopus oraz dwie części Kostium z innej planety.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Początkowo w serialu nie jest pokazane w jaki sposób Spider-Man uzyskał swoje moce. Nie pokazano tego w pierwszym odcinku, gdyż scenarzysta serialu, John Semper Jr. uznał to za zbyt oczywiste[1]. Szczegółową historię o początkach Spider-Mana przedstawiono dopiero w odcinku Make a Wish.

Początkowo Electro miał się nie pojawić w serialu, gdyż planowano, że razem z Sandmanem pojawią się w pełnometrażowym filmie o przygodach Spider-Mana, który miał mieć swoją premierę w 1994 roku, a reżyserii miał się podjąć James Cameron. Film nie powstał, a Electro został dodany w jednym z późniejszych odcinków, zaś Sandman nie pojawił się w ogóle bedąc jedynym głównym wrogiem Spider-Mana, który nie pojawia się w serialu. Dwaj inni przeciwnicy Spider-Mana – Puma i Beetle byli rozważani do użycia w serialu[2].

Projekt Petera Parkera pierwotnie miał być podobny do tego z komiksów rysowanych przez Johna Romitę Sr., jednak Stan Lee chciał „uwspółcześnienia” wizerunku Petera. John Semper zaprzeczył doniesieniom, jakoby Peter Parker w serialu był wzorowany na Nicholasie Hammondzie, aktorze grającym Spider-Mana w aktorskim serialu The Amazing Spider-Man[3]. Twórcy zmienili wizerunek Petera Parkera w drugim sezonie, dając zmienione ubranie celem „fajniejszego” wizerunku, a także lepszego ukrycia stroju Spider-Mana pod ubraniem[4].

Początkowo w serialu miał się nie pojawiać Green Goblin[1], a w jednej z sugestii Norman Osborn miał być Hobgoblinem[5]. Dopiero interwencja Stana Lee sprawiła, iż pojawił się on w animacji, zaś Norman Osborn stworzył jedynie sprzęt dla Hobgoblina. Początkowo twórcy serialu chcieli, by zgodnie z komiksami najpierw pojawił się Green Goblin, potem Hobgoblin. Jednak zabawki Hobgoblina były w produkcji i jeden z producentów serialu, Avi Arad uznał, iż zabawki nieistniejącej postaci w serialu spowodują straty finansowe[6].

Ze względu na decyzję, by nie wprowadzać postaci Gwen Stacy, wiele zdarzeń z nią związanych zastąpiono postaciami Felicji Hardy lub Mary Jane Watson[7]. Pierwszy występ Mary Jane w serialu oparty jest na jej początkowym występie w komiksie – Amazing Spider-Man #42. Wypowiada nawet podobną kwestię: „Face it tiger, you just hit the jackpot”.

W historii Secret Wars występują bohaterowie z innych seriali The Animation Series. Wszystkie postacie są rysowane tak samo, jak w innych kreskówkach. Fantastyczna Czwórka jest narysowana jednak inaczej, gdyż John Semper nie lubił kreskówki Fantastyczna Czwórka[8]. Poza wyglądem postaci zmieniono też aktorów podkładających im głosy. Jedynie Quinton Flynn powtórzył swoją rolę jako Ludzka Pochodnia.

Jeden ze Spider-Manów występujących w dwóch ostatnich odcinkach serialu, Iron Spider noszący srebrną zbroję zamiast zwykłego kostiumu, jest wzorowany na postaci z japońskiego serialu Spider-Man z 1978 roku, a także na Iron Manie. Także jego osobowość jest wzorowana na Iron Manie. Gigantycznego robot należący do Iron Spidera to ukłon do japońskiego serialu Spider-Man z 1978 roku, gdzie Spider-Man do dyspozycji miał gigantycznego transformującego się robota o imieniu Leopardon.

W odcinku The Sting of the Scorpion Spider-Man odpowiadając na pytanie Jamesona porównuje się do Kleszcza, tytułowego bohatera serialu animowanego nadawanego przez Fox Kids.

Odcinek Night of the Lizard był pokazywany parę miesięcy wcześniej przed premierą serialu jako reklama pierwszego sezonu.

Casting[edytuj | edytuj kod]

Do roli Spider-Mana był typowany Billy Campell, jednak według producentów brzmiał zbyt dorośle[1]. Aktor, który użyczył głosu Spider-Manowi w serialu, Christopher Daniel Barnes, użyczył później głosu Electro, Spyder-Knightowi i Villagerowi w serialu Mega Spider-Man. Frank Gorshin był typowany do roli Hobgoblina oraz Scorpiona[9]. Linda Gary oraz Neil Ross powtórzyli role ciocię May oraz Normana Osborna po serialu Spider-Man z 1981 roku. Przed serialem Neil Ross wystąpił ponownie jako Norman Osborn w Spider-Man and His Amazing Friends.

Eric Braeden miał podkładać głos postaci Herberta Landona, jednak czuł się wyjątkowo niezręcznie w powierzonej mu roli, a John Semper stwierdził, że był on zbyt „drewniany” jako Landon[8]. Pierwotnie to David Warner podkładał głos pod Red Skulla w odcinku Kot z czwartego sezonu. Został on jednak zastąpiony przez Earla Boena, gdy postać Red Skulla wróciła w piątym sezonie.

Kathy Garver, podkładająca głos pod Firestar w Spider-Man and His Amazing Friends, pojawia się tutaj na kilka odcinków. Występuje jako Gila w odcinku The Lizard King oraz Miss America / Madeline Joyce w 5-odcinkowym Six Forgotten Warriors.

Aktorzy podkładający głosy w oryginalnej wersji serialu animowanego X-Men musieli przylecieć samolotem z Kanady do Los Angeles, by zagrać w odcinkach The Mutant Agenda i Mutants’ Revenge. Postać o nazwisku Lewald, która pojawia się w odcinkach The Mutant Agenda i Mutants’ Revenge, została nazwana od jednego z twórców serialu animowanego X-MenErica Lewalda.

Postać Madame Web w oryginalnej wersji językowej jest dubbingowana przez żonę Stana Lee – Joan Lee.

Martin Landau po tym, jak wygrał Oscara za udział w filmie Ed Wood, stał się niedostępny do dalszego podkładania głosu pod Scorpiona. Zastąpił go Richard Moll. Stan Lee często gra epizodyczne role w ekranizacjach komiksów Marvela. Zrobił to nawet jako postać animowana w ostatnim odcinku serialu.

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Serial stał się animowanym debiutem dla kilku postaci – Beyonder, Big Wheel, Carnage, Richard Fisk, Hobgoblin, Hydro-Man, dr Ashley Kafka, Morbius, Silvermane, Scarlet Spider, Alistair Smythe, Spider Slayers, Spot, Prowler, Rocket Racer, Tombstone, Miles Warren, Venom i paru innych.

Gościnnie w serialu pojawili się inni bohaterowie Marvela: X-Men, Fantastic Four, Blade, War Machine, Iron Man, Nick Fury, Silver Sable, Abraham Whistler, Miss America, Whizzer, Punisher, Daredevil, Dr Strange, Wong i Captain America. Avengers i Hulk zostają natomiast wspomniani w odcinku Night of the Lizard.

Kilkuczęściowe historie Spider Wars i Secret Wars oparte są na znanych z komiksów historiach Spider-Clone Saga oraz Secret Wars. Odcinek Make a Wish powstał na podstawie komiksu The Kid Who Collects Spider-Man z Amazing Spider-Man (vol. 1) #248 (1984).

W sezonach drugim, trzecim i czwartym użyto „powieściowego systemu”, by podkreślić, że każdy sezon ma określoną tematykę:

 • Neogenic Nightmare – głównym tematem jest tu mutacja Spider-Mana.
 • The Sins of the Fathers – opowiada o problemach, jakie ojcowie mogą ściągnąć na głowy swoich dzieci.
 • Partners in Danger – Spider-Man musi sprawdzić swoje umiejętność współpracy z innymi superbohaterami.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Joe Perry, gitarzysta z zespołu Aerosmith, skomponował motyw przewodni do serialu. W odcinku The Alien Costume. Part One zrobiono do tego odniesienie, gdy Spider-Man, testując właściwość żyjącego stroju zmieniania wyglądu, żartuje iż wygląda jak „gość z Aerosmith”.

Cenzura[edytuj | edytuj kod]

 • W związku zwiększonymi restrykcjami Broadcast Standards and Practices z powodu głosów o ilości przemocy w Batman: The Animated Series i Power Rangers[10], a także wywiadami twórców w późniejszych latach, pojawiło się przekonanie, że poddano Spider-Mana silnej cenzurze, czego dowodem miały być[11]:
  • Nie mogły padać słowa typu „kill/death/murder itd.” (ang. „zabić/śmierć/morderca itd.”) i zwykle je zastępowano słowami typu „destroy” (ang. „zniszczyć”).
  • Słowo „radioactive” (ang. „radioaktywny”) zastąpiono słowem „neogenics” (ang. „neogenika”).
  • Słowo „blood” (ang. „krew”) zastąpiono słowami „plasma” (ang. „osocze”).
  • Nie można było uderzyć przeciwnika z pięści.
  • Realistyczna broń palna została zastąpiona futurystycznymi laserami.
  • Nie można było pokazywać stłuczonego szkła.
  • Dzieci nie mogły być w niebezpieczeństwie.
  • Nikt nie mógł być zagrożony pożarem.
  • Nie można było pokazywać niczyjej śmierci na ekranie.
  • Żadna ranna postać nie mogła mieć na swoim ciele widocznych obrażeń ani krwi.
  • Spider-Man musiał tak lądować na dachach, by nie zranić ptaków.
  • Spider-Man mógł wsadzać przestępców do więzienia, ale „nie dać biletu do Kalifornii czy Florydy” (prawdopodobnie eufemizm do kary śmierci).

Jednakże Semper Jr. obalił tą tezę, twierdząc że wówczas cenzura do animowanych produkcji była jednakowa i Spider-Man nie wyróżniał się szczególnie[12]. Semper Jr. zaprzeczył też temu, jakoby to cenzura nie pozwalała Spider-Manowi atakować pięściami, twierdząc, że po rozmowach cenzorzy by się na to zgodzili, a mimo to sam był za tą regułą, gdyż według niego Spider-Man jako intelektualista stosowałby bardziej strategiczne podejście do walki[13].

Jednakowo w komiksie grupa superprzestępców Insidious Six nazywana była Sinister Six. Twórcy serialu dokonali tej zmiany, gdyż Fox Kids uznało, że słowo „sinister” (ang. „złowieszczy”) może być zbyt przerażające dla oglądających telewizję dzieci[14] (w serialu X-Men: The Animated Series pojawia się postać znana jako Mister Sinister).

Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku z odcinka Day of the Chameleon usunięto z panoramy Nowego Jorku wieże World Trade Center oraz scenę, w której helikopter rozbija się o budynek.

Anulacja[edytuj | edytuj kod]

W odcinku Turning Point Green Goblin porywa Mary Jane Watson na most George’a Washingtona. W wyniku walki dziewczyna zostaje wessana do innego wymiaru. Niestety, Spider-Man nie wiedział, co się z nią stało, ponieważ w momencie kiedy Mary spadała, on był odwrócony. Spowodowało to u niego błędne przeświadczenie, że dziewczyna utonęła. Dopiero pod koniec serii Spider-Man dowiedział się, że Mary Jane żyje. Mimo tego moment, w którym Spider-Man znajduje ukochaną, nigdy nie został pokazany.

Oryginalnie nie planowano zakończyć Spider-Mana cliffhangerem, gdyż twórcy byli przekonani, iż zrobią jeszcze jeden sezon, a oglądalność była wysoka. Powodem zakończenia serialu była wzajemna niechęć Aviego Arada i ówczesnej prezes Fox Kids, Margaret Loesch. Kiedy skończył się kontrakt na 65 odcinków, Loesch anulowała serial i zerwała współpracę z Marvel Films Animation odpowiedzialne za animację. W jednym z wywiadów John Semper powiedział, że gdyby kontynuowano serię, Mary Jane zostałaby znaleziona w dziewiętnastowiecznej Anglii, gdzie Carnage przyjąłby tożsamość Kuby Rozpruwacza. Po pokonaniu Carnage’a i powrotu z Mary Jane i Madame Web do rzeczywistości, Mary Jane miałaby przyznać Spider-Manowi, że zawsze wiedziała, że jest Peterem Parkerem, co kilkakrotnie sugerowano wcześniej w serialu[8]. John Semper uważał, że Spider-Man nie powinien mieć dziewczyny ani żony w serialu animowanym[15].

W planach niewyprodukowanego szóstego sezonu były m.in. powrót Normana Osborna z innego wymiaru i ponowne wcielenie się w Green Goblina oraz powrót Richarda Fiska z więzienia, który miał przejąć władzę w przestępczym światku po Kingpinie i tak jak w komiksie przyjąć tożsamość Rose'a. Rose miał uczestniczyć we wrobieniu Neda Leedsa. Był w planach scenariusz, gdzie Mysterio miał sprzymierzyć się z Dormammu, a Spider-Man i Ghost Rider mieli ich powstrzymać, jednak zrezygnowano z niego po odejściu z serialu Gregga Bergera wcielającego się w rolę Mysteria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Prasad Borkar, LOVE THE 90’S ‘SPIDER-MAN : THE ANIMATED SERIES? CHECK THIS OUT: A GOLD MINE OF ‘BEHIND THE SCENES’ AND ‘CONCEPT ARTS’, lazyfatgeek, 30 lipca 2015 [dostęp 2017-02-23] (ang.).
 2. Wish List, Spider-Man cartoon fan site [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 3. Jay Jason, Spider-Man: The Animated Series Model Sheets & Behind-The-Scenes Info, Comicbook.com, 24 lipca 2015 [dostęp 2017-02-23] (ang.).
 4. James Harvey, Spider-Man: The Animated Series Supervising Producer Bob Richardson, Interview #1, Stu Harvey, Marvel Animation Age [dostęp 2017-04-16].
 5. Brian Cronin, Comic Book Legends Revealed #551, Comic Book Resources, 27 listopada 2015 [dostęp 2017-02-23] (ang.).
 6. James Harvey, Spider-Man: The Animated Series Producer/Editor John Semper, Interview #3, Stu Harvey, Marvel Animation Age [dostęp 2017-02-22] (ang.).
 7. James Harvey, Spider-Man: The Animated Series Producer/Editor John Semper, Interview #2, Stu Harvey, Marvel Animation Age [dostęp 2017-02-22] (ang.).
 8. a b c John Semper Interview, DRG4’s Marvel Cartoon Page [dostęp 2017-07-15] (ang.).
 9. John Semper Jr. on Twitter, Twitter [dostęp 2017-02-23] (ang.).
 10. Nicholas Conley: 15 Things You Completely Missed In Spider-Man: The Animated Series (ang.). ScreenRant. [dostęp 2017-11-05].
 11. James Harvey, Spider-Man: The Animated Series Producer/Editor John Semper, Interview #4, Stu Harvey, Marvel Animation Age [dostęp 2017-02-22] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-19] (ang.).
 12. John Semper: SPIDER-MAN: THE ANIMATED SERIES 25th ANNIVERSARY WRITERS PANEL (ang.). YouTube, 2019-11-21. [dostęp 2021-04-14].
 13. Karl Smallwood: 90’s Spider-man Wasn’t Allowed to Punch People (ang.). Fact Fiend. [dostęp 2021-04-14].
 14. Brian Cronin, Comic Book Legends Revealed #222, Comic Book Resources, 27 sierpnia 2009 [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 15. James Harvey, Spider-Man: The Animated Series Producer/Editor John Semper, Interview #1, Stu Harvey, Marvel Animation Age [dostęp 2017-02-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]