Isabella Lövin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isabella Lövin
Isabella Lövin
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1963
Helsingborg
Zawód polityk, dziennikarka
Partia Partia Zielonych

Isabella Lövin (ur. 3 lutego 1963 w Helsingborgu) – szwedzka dziennikarka i polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji, minister.

Życiorys[edytuj]

Kształciła się na różnych kierunkach na Uniwersytecie w Sztokholmie, studiowała następnie nauki polityczne na Uniwersytecie Bolońskim. W połowie lat 80. rozpoczęła karierę dziennikarską, początkowo w pismach kobiecych. Była też zatrudniona w redakcji radia "Sveriges Radio P1". W latach 90. skoncentrowała się na ekologii i bezpieczeństwie żywności. W 2007 opublikowała książkę Tyst hav – jakten på den sista matfisken, poświęconą zagrożeniom związanym z rybołówstwem[1].

W wyborach w 2009 z ramienia Partii Zielonych uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. Przystąpiła do grupy Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego, a także do Komisji Rybołówstwa[2]. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

3 października 2014 objęła stanowisko ministra rozwoju współpracy międzynarodowej i wiceministra spraw zagranicznych w gabinecie Stefana Löfvena.

Przypisy