Islam na Słowacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Islam na Słowacji – niewielka wspólnota religijna wyznania muzułmańskiego, działająca na Słowacji. Według spisu z 2010 liczebność społeczności muzułmańskiej na terytorium Słowacji oszacowano na 10 600 osób, co stanowiło 0.2% całej populacji tego państwa[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki obecności wyznawców islamu na terenie dzisiejszej Słowacji sięgają XVII w., kiedy to jej część południowa (rejon Novohradu) była okupowana przez Turków osmańskich. Po klęsce w bitwie pod Wiedniem i upadku tureckiego wasala Imre Thökölyego oddziały tureckie opuściły to terytorium. W XVIII w. w Bratysławie żyło 300 rodzin muzułmańskich[2].

Muzułmanie, którzy obecnie mieszkają na terytorium Słowacji, są głównie emigrantami z Jugosławii (Boszniacy i Albańczycy), a także robotnikami sezonowymi z Turcji. Większość tej społeczności mieszka w Bratysławie, mniejsze społeczności także w Koszycach i Martinie. W latach 90. około 150 Słowaków przeszło na islam.

Sytuacja społeczności muzułmańskiej na Słowacji[edytuj | edytuj kod]

Słowacja jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym nie ma meczetu[3]. Wyznawcy islamu zbierają się na modły w domach prywatnych[4]. Najbardziej aktywną organizacją skupiającą słowackich muzułmanów jest Islamská nadácia na Slovensku, którą kieruje pochodzący z Syrii Mohamad Safwan Hasna[5]. W 2000 burmistrz Bratysławy Andrej Ďurkovský sprzeciwił się próbom utworzenia ośrodka kultury islamskiej w tym mieście. W 2015, w czasie kryzysu imigracyjnego, Słowacja zgodziła się przyjąć 200 uchodźców wyznania chrześcijańskiego, ale odmówiła przyjęcia uchodźców muzułmańskich, motywując to brakiem miejsc modlitwy, co utrudniłoby integrację uchodźców ze społeczeństwem słowackim[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1615 L. Street i inni, Table: Religious Composition by Country, in Percentages, Pew Research Center's Religion & Public Life Project [dostęp 2016-04-01].
  2. Radio Prague - Central European Muslim leaders lament restrictive legislation, media bias, www.radio.cz [dostęp 2016-04-01].
  3. Словакия — единственная страна в ЕС, где нет ни одной мечети, Церковно-Научный Центр "Православная Энциклопедия" [dostęp 2016-04-01].
  4. TREND.sk, Ako žijú moslimovia na Slovensku? TREND.sk prináša tri príbehy, www.etrend.sk [dostęp 2016-04-01].
  5. Mohamad Safwan Hasna - ISLAMONLINE.sk, ISLAMONLINE.sk [dostęp 2016-04-01] (słow.).
  6. Migrants crisis: Slovakia 'will only accept Christians' - BBC News, BBC News [dostęp 2016-04-01] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]