Iulius Filip

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iulius Filip (ur. 1947) – rumuński robotnik i działacz opozycyjny.

Był jednym z założycieli rumuńskiego wolnego związku zawodowego Libertatea. Był autorem listu skierowanego w 1981 do delegatów na I Zjazd NSZZ „Solidarność”, zawierającego gratulacje i pozdrowienia dla polskich związkowców. W nawiązaniu do jego listu został na I Zjeździe opracowany i wystosowany do robotników innych państw socjalistycznych apel wzywający do walki w obronie swoich praw[1].

Informację o liście polska Służba Bezpieczeństwa przekazała rumuńskiej Securitate. Iulius Filip został w grudniu 1981 aresztowany i w 1982 skazany za działalność antysocjalistyczną na 8 lat więzienia. Wyrok odbywał w bardzo ciężkich warunkach, był wielokrotnie bity i torturowany. Po pięciu latach został zwolniony i zmuszony do podjęcia pracy z dala od miejsca zamieszkania. W 1988 wyemigrował i do 1997 przebywał w USA.

W styczniu 2005 jego postać została przypomniana przez jednego ze współzałożycieli "Solidarności" i prezesa fundacji Centrum Solidarności, Bogdana Lisa. Lech Wałęsa złożył propozycję zaproszenia Filipa na obchody 25-lecia "Solidarności". Zaproszenie zostało wystosowane i w sierpniu 2005 Filip był gościem oficjalnych uroczystości rocznicowych, w tym konferencji "Od Solidarności do wolności".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KJ: 30. rocznica posłania "S" do ludzi pracy Europy Wschodniej (pol.). onet.pl, 2011-09-07. [dostęp 2015-02-20].