Ivan Milat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ivan Milat
Ivan Robert Marko Milat
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1944
Guildford

Ivan Robert Marko Milat (ur. 27 grudnia 1944 w Guildford w Australii) – seryjny morderca, który zamordował w latach 19891992 siedmiu turystów w odludnych lasach Belango, ok. 90 kilometrów od Sydney.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ivan był czwartym z czternaściorga dzieci. Od najwcześniejszych lat Ivan i jego bracia interesowali się strzelaniem i najróżniejszymi rodzajami broni palnej. Pod koniec lat siedemdziesiątych Ivan ożenił się, ale małżeństwo rozpadło się na początku lat osiemdziesiątych. Na pierwszy rzut oka Milat wydawał się miłym i przyjaznym człowiekiem, a jego szefowie w pracy uważali go za pracowitego. Po jego aresztowaniu okazało się, że w 1971 roku był podejrzany o zgwałcenie młodej turystki.

Morderstwa[edytuj | edytuj kod]

19 września 1992 roku wędrujący po australijskim buszu turysta znalazł na terenie lasu Belango szczątki młodej kobiety, pogrzebane w płytkim grobie. Policja zidentyfikowała zwłoki Joanne Lesley Walters z Anglii, która zaginęła razem ze swoją koleżanką, Caroline Clarke, w czasie wycieczki wzdłuż Hume Highway. Następnego dnia policja znalazła pozostałości zwłok Caroline. Była pochowana kilka metrów od miejsca, gdzie zamordowana została Joanne. Po oględzinach stwierdzono, że głowa Caroline została ponad dziesięć razy przestrzelona z broni palnej. Po intensywnych poszukiwaniach policjanci uznali, że w okolicznych lasach nie ma żadnych innych ciał.

Mapa lokalizacyjna Australii
Belango
Belango
Geographylogo.svg
Lokalizacja lasu Belango na mapie Australii

Trzynaście miesięcy później policja odkryła ciała Deborah Everist i Jamesa Gibsona. Okoliczności były podobne, pozostałości szkieletu Deborah znaleziono w dwóch płytkich grobach. Została zamordowana ciosami noża, analiza szkieletu wykazała pogruchotaną szczękę i czaszkę. James zginął od ciosów nożem, tak mocnych, że w ich wyniku ofierze popękały kości.

Kolejne odnalezione ciała należały do Simone Schmidl, Gabora Neugebauera i Anji Habschied. Wszystkie pochowane były w płytkich grobach i nosiły ślady wyjątkowo brutalnego traktowania. Simone została zabita wielokrotnymi ciosami nożem w plecy. Czaszka Gabora była podziurawiona sześcioma kulami. Anji morderca uciął głowę.

Lp. Ofiara Wiek Data morderstwa Data odnalezienia zwłok
1. Australia Deborah Everist 19 30 grudnia 1989 5 października 1993
2. Australia James Gibson 19 30 grudnia 1989 5 października 1993
3. Niemcy Simone Schmidl 21 20 stycznia 1991 1 listopada 1993
4. Niemcy Anja Habschied 20 26 grudnia 1991 4 listopada 1993
5. Niemcy Gabor Neugebauer 21 26 grudnia 1991 4 listopada 1993
6. Wielka Brytania Caroline Clarke 21 18 kwietnia 1992 19 września 1992
7. Wielka Brytania Joanne Walters 22 18 kwietnia 1992 19 września 1992

Śledztwo[edytuj | edytuj kod]

Gdy sprawa tajemniczych morderstw została nagłośniona przez światowe media, na policję zgłosił się angielski turysta Paul Onions. Poinformował on, że 25 stycznia 1990 roku został napadnięty przez kierowcę, który go wiózł w okolicach Belango State Forest. Kierowca powiedział mu, że musi zatrzymać pojazd, by wyjąć kasety magnetofonowe z bagażnika. Zdziwiło to Onionsa, gdyż kilka kaset znajdowało się już wewnątrz samochodu. W pewnym momencie kierowca zaczął mierzyć w stronę Onionsa z karabinka. Między turystą a kierowcą wywiązała się szamotanina. Onionsowi udało się wyrwać napastnikowi i zatrzymać przejeżdżający samochód, do którego wsiadł i kazał kierowcy szybko ruszać. Nie było żadnych wątpliwości, że Onionsa napadł mężczyzna odpowiedzialny za okrutne mordy. Detektywi zyskali w ten sposób świadka, który mógł zidentyfikować napastnika ze zdjęć policyjnych.

Wkrótce policja wytypowała trzech podejrzanych, których rysopis i marka samochodu odpowiadała tym, których opis podał Onions. Mężczyźni ci posiadali również karabinek "Ruger", czyli taki z którego zastrzelono część ofiar. W maju 1994 roku policja dokonała nalotu na mieszkania wszystkich podejrzanych. Jednym z zatrzymanych był Ivan Milat. W jego mieszkaniu znaleziono karabinek oraz kilka rzeczy osobistych należących do ofiar.

Wyrok[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1996 roku rozpoczął się proces Milata. W lipcu sędzia skazał Ivana Milata na siedem wyroków dożywocia za każdą ofiarę z osobna.