Izraelczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izraelczycy
ישראלים
Yitzhak RabinDavid Ben Gurion
Ilan Ramon, NASA photo portrait in orange suit.jpgAmos Oz
Natalie PortmanBar RefaeliItzhak Perlman
Ovadia YosefJisra’el Me’ir Lau
Szelomo ArciNinet Tayeb
Dana International]Raleb Majadele. April 2008.jpg
(od lewej): Icchak RabinDawid Ben GurionIlan RamonAmos OzNatalie PortmanBar Refa’eliItzhak PerlmanOwadia JosefJisra’el Me’ir LauSzelomo ArciNinet TayebDana InternationalRaleb Madżadele
Liczebność ogółem około 8 mln.
Regiony zamieszkania Izrael: 7 411 000
Stany Zjednoczone: 800 000
Kanada: 50 000

Wielka Brytania: 14 000
Języki hebrajski, arabski, rosyjski, ladino, jidysz, aramejski
Główne religie głównie judaizm (mniejszości praktykujących islam, chrześcijaństwo, Druzism)

Izraelczycy (hebr. ‏ישראלים‎, Israelim) – obywatele współczesnego państwa Izrael. Należą do nich ludzie z różnych środowisk etnicznych, narodowych i religijnych, w tym najliczniej Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie, Arabowie, druzowie, Czerkiesi i inni. W rezultacie niektórzy Izraelczycy identyfikują się zarówno ze swoim obywatelstwem, jak również biorą pod uwagę pochodzenie swoich przodków. Prawie wszyscy Izraelczycy lub ich przodkowie wyemigrowali do regionu w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Ze względu na różnorodny skład etniczny, Izrael jest wielokulturowym państwem, o różnorodnych tradycjach i wartościach. Kultura w znacznej części opiera się na kulturze zachodniej, co w dużym stopniu wynika z tradycji zachodnioeuropejskich imigrantów. Największe fale imigracji mające miejsce w końcu XIX i początku XX w. z Europy, później także na dużą skalę z Południowej Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, byłego Związku Radzieckiego i Etiopii wprowadziły wiele nowych elementów kulturowych i miały szeroki wpływ na kulturę. Powstała w rezultacie mieszanka kulturowa może być opisana jako swoista kombinacja powstała z różnorodnych tradycji.

Izraelczyków, jak i wiele osób pochodzenia izraelskiego, można znaleźć nie tylko w Izraelu, ale także w wielu państwach na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i całej Europie. Szacuje się, że aż 750 tysięcy Izraelczyków mieszka za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Terminu „Izraelczycy” nie należy mylić z „Izraelici”, który oznacza grupę etniczną, zamieszkującą królestwo Izraela w czasach biblijnych.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Ok. 7,3 mln Izraelczyków żyje na obszarze państwa Izrael: spośród nich 76% stanowią Żydzi, 20% Arabowie, 4% inni[1]. Dodatkowo 750 tys. Izraelczyków żyje poza granicami kraju[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Israel's population in New Year: 7.3 million, 76% Jewish. haarertz.com. [dostęp 2010-05-17].
  2. Eric Gould, Omer Moav. The Israeli Brain Drain. S. 3. [dostęp 2010-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]