Józef Bergier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Bergier
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1952
Międzyrzec Podlaski
Zawód polityk, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk o kulturze fizycznej
Alma Mater Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Stanowisko poseł na Sejm III kadencji (1997–2001), senator VII kadencji (2007–2011)
Partia Platforma Obywatelska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Józef Bergier (ur. 17 lutego 1952 w Międzyrzecu Podlaskim) – polski polityk, samorządowiec, nauczyciel akademicki, profesor nauk o kulturze fizycznej, poseł na Sejm III kadencji, senator VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w filii Akademii Wychowania Fizycznego w 1975. W 1982 uzyskał stopień doktora (na podstawie pracy pt. Tendencje rozwoju sprawności motorycznej dzieci Zbiorczych Szkół Gminnych makroregionu środkowo-wschodniego), w 1999 został doktorem habilitowanym nauk kultury fizycznej (w oparciu o rozprawę zatytułowaną Wiedza dzieci o nauczanych czynnościach ruchowych a skuteczność działań w grze zespołowej). Uzyskał uprawnienia trenera klasy mistrzowskiej w piłce nożnej. Postanowieniem Prezydenta RP z 7 sierpnia 2012 otrzymał tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej[1].

Od 1975 pracuje jako nauczyciel akademicki. Od 2000 zajmuje stanowisko profesora Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej, objął funkcję rektora tej uczelni. Został również profesorem Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej w ramach warszawskiej AWF.

W latach 1997–2001 był posłem na Sejm III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W 2004 kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców. Do 2006 zasiadał w radzie miasta Biała Podlaska, następnie przez rok pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku lubelskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora VII kadencji w okręgu chełmskim, otrzymując 77 989 głosów. W 2011 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję[2]. W 2015 został zarejestrowany jako kandydat PO do Sejmu[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]