Józef Dąbrowski (biskup)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy biskupa. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu.
Józef Dąbrowski
biskup tytularny Casae in Numidia
Herb Józef Dąbrowski Jesu in te confido
Kraj działania  Kanada
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1964
Wysoka Strzyżowska, Polska
Biskup pomocniczy London
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Michalici
Prezbiterat 4 maja 1991
Nominacja biskupia 31 stycznia 2015
Sakra biskupia 14 kwietnia 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 14 kwietnia 2015
Konsekrator Ronald Fabbro
Współkonsekratorzy John Michael Sherlock
Thomas Collins

Józef Andrzej Dąbrowski (ur. 17 lipca 1964 w Wysokiej Strzyżowskiej) – polski duchowny rzymskokatolicki, członek Zgromadzenia św. Michała Archanioła, biskup pomocniczy diecezji London w Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem szkoły średniej prowadzonej przez księży michalitów w Miejscu Piastowym, po ukończeniu której wstąpił do Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Nowicjat i roczną praktykę odbył w Polsce, a następnie kontynuował naukę w Instytucie Filozofii i Teologii św. Piotra w Viterbo, we Włoszech, uzyskując w 1991 roku tytuł magistra przyznany mu przez Papieski Uniwersytet św. Anzelma w Rzymie. W tym samym roku 4 maja ks. Józef Andrzej Dąbrowski przyjął święcenia kapłańskie w Papieskim Sanktuarium Santa Maria ad Rupes we Włoszech.

Po święceniach został skierowany dekretem przełożonego generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła do pełnienia posługi w ramach Wspólnoty Księży Michalitów w London w Kanadzie. W latach 1992-1993 był wikariuszem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w London, następnie w latach 1993-1996 pełnił posługę duszpasterską w parafii St. Michael w Leamington, w latach 1996-1997 pracował w parafii Piusa X (obecnie Świętej Rodziny) w London, a od 1997 roku związany był z parafią Najświętszej Marii Panny w London, której został proboszczem w 1998 roku

Od 16 czerwca 2013 roku piastuje funkcję przełożonego Północnoamerykańskiej Wiceprowincji Zgromadzenia św. Michała Archanioła. 31 stycznia 2015 roku Papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji London oraz biskupem tytularnym Casae in Numidia.Sakry udzielił mu 14 kwietnia 2015 ordynariusz London - biskup Ronald Fabbro.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]