Józef Szwejk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci literackiej. Zobacz też: Dobry wojak Szwejk.
Józef Szwejk
Josef Švejk
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
Twórca Jaroslav Hašek
Dane biograficzne
Pochodzenie Czech
Płeć mężczyzna
Miejsce urodzenia Praga, Austro-Węgry
Inne informacje
Zajęcie żołnierz Armii Austro-Węgier

Józef Szwejk (czes. Josef Švejk) – postać fikcyjna, główny bohater antywojennej powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej i jej licznych ekranizacji.

Szwejk – żołnierz Armii Austro-Węgier – jest symbolem postawy antymilitarnej i antywojennej, niepozornym człowiekiem potrafiącym bronić się przed cesarsko-królewską biurokracją dzięki swemu sprytowi i umiejętności szyderstwa.

Jaroslav Hašek we wstępie swojego najsłynniejszego dzieła (przekład Antoniego Kroha) napisał[1]:

Wielkie czasy wymagają wielkich ludzi. Są tacy nieznani bohaterowie, skromni, bez historii i chwały Napoleona. Lecz opis ich charakterów przyćmiłby sławę choćby i Aleksandra Macedońskiego. Dziś na praskich ulicach możecie spotkać obszarpanego człowieka, który sam nawet nie wie, co właściwie znaczy w dziejach nowej, wielkiej epoki. Idzie zwyczajnie swoją drogą, nikomu się nie naprzykrza, również nie molestują go dziennikarze zabiegający o wywiad. Gdybyście spytali, jak się nazywa, odpowiedziałby zwyczajnie i skromnie: „Szwejk jestem”...
A ten cichy, niepozorny, obszarpany mężczyzna to naprawdę ów stary dobry żołnierz Szwejk, bohaterski, dzielny, który ongiś, za Austrii, był na ustach wszystkich obywateli Królestwa Czeskiego, a którego sława nie przeminie również w Republice.
Ogromnie kocham dobrego żołnierza Szwejka, a przedstawiając jego losy czasu wojny światowej, jestem przekonany, że wszyscy poczujecie sympatię do tego skromnego, cichego bohatera. On nie podpalił chramu bogini w Efezie, jak uczynił to ten dureń Herostrates, żeby się dostać do gazet i czytanek szkolnych.
To wystarczy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W postać Józefa Szwejka wcieliło się już wielu aktorów i sympatyków żołnierza z Czech. Szczególnym uznaniem cieszy się on w Przemyślu, ponieważ ostatni tom powieści przenosi akcję do tego miasta. Funkcjonuje tam Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka[2], które zainicjowało powstanie ławeczki Józefa Szwejka (jest też zaułek Szwejka), a od wielu lat organizuje też wycieczki po Twierdzy Przemyśl oraz Manewry Szwejkowskie - imprezę poświęconą postaci Szwejka oraz całej twierdzy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jaroslav Hašek: Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej. Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, 2009, s. 20. ISBN 978-83-240-1176-6.
  2. Hop, Dariusz., Szwejk w Przemyślu : przewodnik szlakiem Przygód Dobrego Wojaka w Twierdzy Przemyśl, Przemyśl: Wydawnictwo Ślad, 2012, ISBN 83-905332-1-9, OCLC 907449714.
  3. Szwejk w Przemyślu - Visit Przemyśl, visit.przemysl.pl [dostęp 2018-02-28] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]