Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ławeczka Józefa Szwejka
w Przemyślu
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Przemyśl
Miejsce Rynek
Typ pomnika ławka pomnikowa
Projektant Jacek Michał Szpak
Fundator Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka
Data odsłonięcia 2008
Położenie na mapie Przemyśla
Mapa konturowa Przemyśla, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Józefa Szwejkaw Przemyślu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Józefa Szwejkaw Przemyślu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Józefa Szwejkaw Przemyślu”
Ziemia49°46′56,9″N 22°46′07,0″E/49,782472 22,768611

Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślupomnik na Rynku w Przemyślu upamiętniający postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. W Przemyślu rozgrywały się epizody akcji powieści.

Autorem rzeźby przemyskiego Szwejka jest rzeźbiarz Jacek Michał Szpak. Rzeźba została odlana w brązie w pracowni prof. Karola Badyny w Krakowie. Przedstawia wojaka siedzącego na skrzyni z amunicją, trzymającego kufel piwa i fajkę. Napis głosi:”Figurę ustawiono staraniem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka AD 2008”.

W Przemyślu przy pomniku Szwejka odbywają się corocznie w dniu 19 marca imieniny Józefów i Józefin – imienników wojaka. Imprezy związane z pomnikiem otrzymały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako "Szwejki z Cesarsko-Królewskiej Twierdzy Przemyśl”.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

  • Pomnikowy Szwejk jest w mundurze C.K. armii austro-węgierskiej[1], co do końca nie jest zgodne z fabułą powieści, bowiem bohater trafił do Przemyśla jako jeniec przebrany w mundur rosyjski[2].
  • Na kuflu umieszczono logo marki piwa Tyskie[1], co jest historycznym absurdem (Tychy i tamtejszy browar w czasach Szwejka należały do Cesarstwa Niemieckiego, nie miały nic wspólnego z monarchią austro-węgierską).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]