Przejdź do zawartości

Józef Tyszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Józef Tyszkowski herbu Gozdawa (ur. 1827 w Huwnikach[1], zm. 2 lutego 1882) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji II, III i IV kadencji (18671882), oraz do Rady Państwa (VI kadencja, 1879-1885), właściciel dóbr Rybotycze.

Kaplica grobowa Tyszkowskich

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W połowie XIX wieku Antoni i Józef Tyszkowscy byli właścicielami posiadłości tabularnych: Borysławka, Jamna Dolna, Kopysno, Krajna, Łodzinka Dolna, Łomna, Trójca[2].

Wybrany do Sejmu Krajowego oraz Rady Państwa w IV kurii obwodu Sanok, z okręgu wyborczego nr 26 Dobromil-Bircza-Ustrzyki. Po jego śmierci w 1882 mandat w Radzie Państwa objął 25 kwietnia 1882 Antoni Tyszkowski.

Józef Tyszkowski zmarł na nieuleczalną chorobę nerek[1]. Został pochowany w rodzinnej kaplicy grobowej w Kalwarii Pacławskiej, położonej obok tamtejszego klasztoru franciszkanów.

Józef Tyszkowski miał nieślubną córkę Katarzynę (ur. 25.06.1882) ze związku z Katarzyną Hamryszczak, która urodziła się po jego śmierci. Córka Katarzyny, także Katarzyna, wraz z mężem Antonim Jankowskim, byłym żandarmem i córką Michaliną, w 1919 r. zamieszkała w dawnych dobrach Józefa Tyszkowskiego w miejscowości Kopysno. Po śmierci właściciela Kopysna, Pawła Tyszkowskiego, Antoni Jankowski toczył z nowym właścicielem, Polską Akademią Umiejętności wieloletni spór sądowy o prawo do dalszego korzystania z dóbr w Kopysnie, który w końcu wygrał.

Córka Józefa Tyszkowskiego po opuszczeniu z mężem i córką Kopysna w 1939 r. zamieszkała w miejscowości Makowa. Zmarła w dniu 8 sierpnia 1946 r., a jej mąż zmarł kilka lat później, 28 marca 1852 r. Zostali pochowani na cmentarzu w miejscowości Makowa, lecz nie zachowały się miejsca ich pochówku. Ich córka Michalina, jedyna wnuczka Józefa Tyszkowskiego przez długie lata mieszkała we wspomnianej miejscowości i zmarła bezdzietna 5 listopada 1982 r. Została pochowana w miejscowości Rybotycze[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]