Józefici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józefici
Dewiza: 'Józefie, zbawienie nasze w rękach twoich'
Pełna nazwa Zgromadzenie Oblatów św. Józefa
Nazwa łacińska Congregatio Oblatorum S. Ioseph
Skrót zakonny OSJ
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel św. Józef Marello
Data założenia 1874
Data zatwierdzenia 1909
Przełożony o. Józef Pelczarski
Liczba członków ok. 500 (2006)
Strona internetowa

Józefici, Zgromadzenie Oblatów św. Józefazgromadzenie zakonne założone przez św. Józefa Marello 14 marca 1874 roku, a zatwierdzone w 1909 roku przez papieża Piusa X.

Historia[edytuj | edytuj kod]

św. Józef Marello 14 marca 1878 r. założył Zgromadzenie Oblatów św. Józefa w Asti, koło Turynu. Józefici mieli w życiu naśladować św. Józefa. W 1909 roku przez papieża Piusa X zatwierdził zgromadzenie zakonne Oblatów.

Oblaci św. Józefa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce Józefici są obecni od 1980 roku. Pracują w Będzinie i Kielcach. Dom prowincjalny znajduje się w Warszawie – tam też mieści się dom formacyjny dla kleryków i braci. W Rusocinie znajduje się dom nowicjatu.

Herb zgromadzenia[edytuj | edytuj kod]

Składa się z tarczy, jej środek zajmuje kotwica na tle wzburzonego morza, a nad nią jest imię patrona zgromadzenia w języku łacińskim – Joseph (Józef). Tarcza jest ozdobiona palmą, symbolem męczeństwa oraz lilią, symbolem czystości. Nad całością świeci gwiazda z literą M (Maryja) w środku. Na zewnątrz znajduje się wstęga, która otacza tarczę, jest tam także umieszczony napis w języku łacińskim: Salus nostra in manu tua (Nasze zbawienie w Twoich rękach).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]