Język Adamowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Język Adamowy – hipotetyczny uniwersalny prajęzyk, od którego według Biblii wywodzą się wszystkie języki świata.

W przekazach religijnych[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z biblijną Księgą Rodzaju (2:19), język ten został stworzony przez Adama, gdy Bóg Ojciec kazał mu nadać nazwy wszystkim rzeczom. Ponieważ Biblia nie precyzuje jednak, jaki to był język, egzegeci wiele spekulowali na ten temat.

W średniowieczu zazwyczaj utożsamiano język Adamowy z hebrajskim, do dziś pogląd ten podziela wielu protestanckich kreacjonistów. Zwolennicy tego poglądu uznają hebrajski za Adamowy, ponieważ stwierdzenie Adama (Rdz 2:23): „ta będzie się zwała niewiastą (isza), bo ta z mężczyzny (isz) została wzięta” ma według nich sens tylko w odniesieniu do słów hebrajskich, mimo że taka sama konstrukcja językowa jest możliwa w polskim jako mąż i mężyna, a także analogicznie w wielu innych językach świata. W pismach mormońskich znajdujemy liczne wzmianki o „czystym i nieskażonym” języku Adamowym. Przytoczone są nawet słowa pierwotnej mowy, które jednak pochodzą ze znanych języków afroazjatyckich, np. pay lay Ale to zniekształcone hebrajskie pe le El, 'usta do Boga’, a deseret jest konwencjonalną wokalizacją staroegipskiego dsrt.

W katolickich objawieniach prywatnych Anny Katarzyny Emmerich pada stwierdzenie, że ze wszystkich potomków języka Adamowego najbardziej do niego są podobne języki Baktrów, Zendów i Indów[1]. W XVIII wieku filologowie zachodni uważali sanskryt za pierwotny język, uważany też za boski przez pobożnych hinduistów. Ta ocena sanskrytu była sprzeczna ze stwierdzonym przez naukę pochodzeniem powyższych języków indoirańskich od języka praindoeuropejskiego.

W świetle nauki[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Prajęzyk ludzkości.

Rozwój językoznawstwa nie przyniósł jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o pierwszy ludzki język. Według części ekspertów język ten istniał 50–100 tysięcy lat temu. Mimo tradycyjnej niemożności rekonstruowania języków starszych niż 10 tysięcy lat tradycyjną metodą porównawczą[2] amerykański językoznawca Merritt Ruhlen opracował „globalną etymologię” i komputerową rekonstrukcję pierwszego ludzkiego języka, określonego jako Proto-Sapiens. Według alternatywnych hipotez język pierwotny nigdy nie istniał, a mowa powstawała niezależnie w różnych wspólnotach ludzkich, tak jak rolnictwo czy pismo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Anna Katarzyna Emmerich, Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z Tajemnicami Starego Przymierza, 6. Noe i jego potomkowie, 7. Wieża Babel (1790).
  2. Johanna Nichols, Linguistic diversity in space and time, Chicago 1992, ​ISBN 0-226-58056-3​.