Jagged Alliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Jagged Alliance (seria).
Jagged Alliance
Producent Madlab Software
Wydawca Sir-tech Software, Inc.
Seria gier Jagged Alliance
Data wydania 2 września 1994[1]
PL: 12 kwietnia 1995 [1]
Gatunek strategiczna gra turowa/taktyczna gra fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma DOS
Wymagania

Intel 80486, 4 MB RAM, VGA

Kontrolery klawiatura, myszka

Jagged Alliance – pierwsza z całej serii strategicznych gier turowych o tej samej nazwie. Producentem jak i wydawcą jest firma Sir-Tech. Światowa premiera gry nastąpiła 2 września 1994 roku, w Polsce dostępna była od 12 kwietnia 1995. Gra doczekała się samodzielnego dodatku Jagged Alliance: Deadly Games

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Celem misji jest oczyszczenie fikcyjnej wyspy Metavira z zagrażających jej żołnierzy. Gracz jest najemnikiem wynajętym przez naukowca Jacka Richardsa[2] Na początku gracz dysponuje pewną ilością gotówki oraz laptopem. W specjalnym menu, dającym złudzenie systemu operacyjnego można za pomocą agencji A.I.M. (the Association of International Mercenaries)[3] wynająć odpowiednią liczbę najemników, wymaganych do tego zadania. Każdy z nich różni się ceną, statystykami, specjalizacją (od snajpera po speca od materiałów wybuchowych) a także charakterem i dialogami - łącznie w grze było 60 najemników[4]. Ponadto podczas rozgrywki najemnicy ewoluują, poprawiając swoje umiejętności poprzez walkę, czy żmudny trening.

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Gra posiada system sterowania, znany m.in. z serii X-COM. Akcja gry przedstawiona jest w widoku z góry. W poszczególnych turach (ograniczonych czasowo, lub nie w zależności od wybranej opcji) gracz kieruje danymi najemnikami, każdy z nich ma ograniczenie ruchu na daną turę i może wykonać jedną określoną czynność, jak oddanie strzału czy podłożenie materiałów wybuchowych. Najemnicy mają bardzo szeroki zakres poruszania się, mogą biegać, klękać i czołgać się. Postacie posiadają ograniczony ekwipunek, mogą nakładać na siebie różne hełmy, kamizelki etc. oraz posługiwać się wszelakim sprzętem - w grze występuje wiele typów broni, jak noże, przeróżne pistolety czy karabiny. Występują zależności pomiędzy najemnikami. Niektórzy są wrogo nastawieni do siebie, zaś inni przyjaźnią się tak bardzo, że w przypadku zwolnienia jednego odchodzi też drugi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jagged Alliance (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-06-12].
  2. Jagged Alliance (Game) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  3. Jagged Alliance (Game) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  4. Jagged Alliance sur GOG.com, www.gog.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).