X-COM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
X-COM
Producenci

Mythos Games, MicroProse, Firaxis Games

Wydawcy

MicroProse, 2K Games

Dystrybutorzy

PL: IPS Computer Group (Enemy Unknown, Terror from the Deep, Apocalypse, Interceptor[1])

Projektant

Julian Gollop

Kompozytor

John Broomhall, Matthew Simmonds, Allister Brimble, Michael McCann, Roland Rizzo

Pierwsza gra serii

UFO: Enemy Unknown (1994)

Ostatnia gra serii

XCOM 2 (2016)

Platformy

PC, PlayStation, PlayStation 3, Xbox 360, Amiga, Amiga CD32

Gatunek

strategiczna, ekonomiczna, strategiczna gra turowa

X-COM – zapoczątkowana przez MicroProse seria strategicznoekonomicznych gier komputerowych, opartych przeważnie na systemie turowym. Akcja serii obraca się wokół tematyki inwazji obcych na Ziemię. Inspiracją do stworzenia serii była gra Laser Squad z 1988 roku.

Pierwsze części serii zyskały ogromną popularność dzięki rewolucyjnemu połączeniu gry czasu rzeczywistego z turowością. Gracz porusza się między ekranami Geoscape (mapa globu w czasie rzeczywistym) oraz Battlescape (pola bitwy gdzie strategia staje się turowa, jedynie w X-COM: Apocalypse opcjonalnie możliwa także w czasie rzeczywistym).

Pierwsze wydanie gry okazało się prawdziwym sukcesem do tego stopnia, iż powstała wzorująca na systemie walki seria gier zatytułowana UFO – na cześć pierwszego tytułu UFO: Enemy Unknown.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria osadzona jest w okresie przełomu XX/XXI wieku i w latach późniejszych – licząc od czasu odkrycia, iż nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami wszechświata. Z tego właśnie powodu państwa niebieskiego globu powołały do życia tajną organizację obronną Ziemi, objętą kryptonimem X-COM (Extraterrestrial Combat Unit). W pierwszych tytułach gracz wciela się w taktyka dowodzącego rozwojem bazy i planowaniu linii defensywy, a do jego zadań prócz obrony ludzkości należy wybranie odpowiednich lokacji, wybudowanie baz tworzących jedyną linię obrony ludzkości i będących zarazem laboratoriami w których można rozpoznać nowe technologie (w tym obcych), jak również dowódcę oddziału kierującego jego poczynaniami oraz rozwojem każdej z postaci. Fakt bycia jednocześnie zarządcą finansowym, architektem, szkoleniowcem, dowódcą każdej operacji w terenie, wymaga przemyślnej strategii. W sytuacji bojowej oddano nam do dyspozycji najlepsze jednostki zbrojne naszego świata.

W kolejnych częściach serii, jak np. X-COM: Interceptor można wcielić się w jednego z pilotów kosmicznego myśliwca sprawdzając swoją zręczność w walce powietrznej.

Seria[edytuj | edytuj kod]

Lista gier serii[edytuj | edytuj kod]

Powiązane[edytuj | edytuj kod]

Seria UFO[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. X-COM: Interceptor. „Gry Komputerowe”. 8/1998, s. 36-37. CGS Computer Studio. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]