Jakob Bogdani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakob Bogdani
Jakab Bogdány
Data i miejsce urodzenia

6 maja 1658
Preszów

Data i miejsce śmierci

11 listopada 1724
Londyn

Narodowość

węgierska, brytyjska, słowacka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Gatunek

martwa natura

Muzeum artysty

Hungarian National Gallery, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie

Flamingo and Other Birds in a Landscape

Jakob Bogdani (ur. 6 maja 1658 w Preszowie, zm. 11 listopada 1724 w Londynie[1]) – węgiersko-brytyjski malarz, znany ze swoich obrazów przedstawiających martwą naturę i egzotyczne ptaki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dom, w którym urodził się Bogdani

Bogdani urodził się w Eperjes[1], w mieście należącym kiedyś do komitatu Sáros w północnej części Królestwa Węgier, aktualnie jest to Preszów na terenach Słowacji. W 1684 przeprowadził się do Amsterdamu, a w 1686 zamieszkał z Ernstem Stuvenem[2]. W 1688 przeniósł się do Londynu[1].

W Amsterdamie poznał węgierskiego typografa Miklósa Tótfalusia Kisa, który też studiował w Holandii[3]. W Londynie został specjalistą od martwej natury i ptaków na dworze Anny Stuartowej i Wilhelma III Orańskiego[1]. Kilka jego obrazów stało się własnością kolekcji królewskiej. Jednym z głównych patronów był admirał George Churchill, brat Johna Churchilla, którego ptaszarnia w Windsor Great Park była elementem wielu jego obrazów[2].

W 1693 Bogdani zawarł małżeństwo z Elizabeth Hemmings[3], z którą miał dwójkę dzieci – Williama, który był urzędnikiem służby cywilnej oraz Elizabeth, która została później żoną malarza Tobiasa Stranovera[1]. Wywarł wpływ na malarza ptaków Marmaduke’a Cradocka[1]. Zmarł w Finchley, w północnej części Londynu[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Obrazy w królewskiej kolekcji Elżbiety II

Na jego obrazach można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków ptaków takich jak kakadu, ary i majny, które w tamtych czasach były często importowane do europejskich menażerii. Łączył je z europejskimi gatunkami ptaków jak bogatka zwyczajna, modraszka zwyczajna, dzięcioł zielony czy sójka zwyczajna. Bogdani często umieszczał na obrazie ptaka o czerwonej barwie, np. ibisa, bengalika czy kardynała[4]. Większość obrazów pokazuje grupy ptaków, wyjątkiem był Two Icelandic Falcons, namalowany pod koniec XVII w. lub na początku XVIII wieku na którym przedstawiono dwa śnieżno-białe białozory[5]. Obecnie znajduje się on w Nottingham Castle Museum and Art Gallery[5].

Jeden z jego obrazów został wykorzystany na okładkę albumu Exotic Birds and Fruit zespołu muzycznego Procol Harum[6].

Kilka jego dzieł jest wystawionych w Hungarian National Gallery i w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie[7][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Jakob Bogdány. RKD-Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis. (ang.).
  2. a b Jacob Bogdani. Rafael Valls. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  3. a b Bogdány Jakab. artportal. (węg.).
  4. Jonathan Elphick: Birds: The Art of Ornithology. Londyn: Natural History Museum, 2008, s. 24. ISBN 1-902686-66-7.
  5. a b Two Iceland Falcons. Art UK. (ang.).
  6. Procol Harum – Exotic Birds And Fruit. Discogs. (ang.).
  7. Collection. Hungarian National Gallery. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  8. Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji Jackie Wullschlager: Unknown treasures from a Budapest museum. Financial Times, 24 września 2010. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]