James Collip

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Bertram Collip
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1892
Belleville
Data śmierci 19 czerwca 1965
Zawód, zajęcie biochemik, fizjolog
Narodowość Kanada kanadyjska
Wydział Uniwersytet Toronto
wydział medyczny Uniwersytetu Zachodniego Ontario
Stanowisko dziekan wydziału medycznego Uniwersytet Zachodniego Ontario (1947-1961)

James Bertram Collip (ur. 20 listopada 1892 w Belleville, zm. 19 czerwca 1965) – kanadyjski biochemik i fizjolog. Wchodził w skład zespołu naukowców z Uniwersytetu Toronto, którzy odkryli insulinę.

Współpracował z Frederickiem Bantingiem, Charlesem Bestem i Johnem Macleodem, a jego zadaniem było uzyskanie oczyszczonego ekstraktu trzustkowego, który można by zastosować w próbach klinicznych.

Praca naukowa zespołu została uwieńczona sukcesem – uzyskano insulinę, która nadawała się do zastosowania w leczeniu chorych na cukrzycę. Banting, Best i Collip uzyskali patent na wytwarzanie insuliny, który od razu sprzedali za 1 dolara uniwersytetowi w Toronto.

Na skutek konfliktów w zespole, w roku 1923 Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została przyznana tylko Bantingowi i Macleodowi. Ponieważ Banting uważał, że Best niesłusznie został pominięty, podzielił się z nim pieniędzmi ze swojej części nagrody, w odpowiedzi na to, to samo zrobił Macleod w stosunku do Collipa. Jednak mimo to Best i Collip są powszechnie zapomniani jako współtwórcy tego osiągnięcia naukowego.

Większość swojej kariery naukowej i dydaktycznej spędził na Uniwersytecie Zachodniego Ontario, gdzie w latach 1947-1961 był dziekanem wydziału medycznego.